„Není nad klasický kinofilm,“ tvrdí fotograf Marek Nováček.

Kvalitu snímků podle něj ještě zhoršuje skutečnost, že si lidé fotky často vyrábí doma na vlastní tiskárně. Ty jim totiž po nějaké době vyblednout. „Tiskli jsme si doma fotky na tiskárně, ale za chvíli dost vybledly. Raději si je necháváme vyvolat. Máme digitál, vejde se tam více fotek a ty špatné můžeme sami smazat,“ svěřila se se svou zkušeností Petra Kadlčíková z Uherského Hradiště.

Panuje trend, že klasické přístroje používají většinou starší lidé. Ale i ti už se učí na moderní přístroje. Potvrzují to zprostředkovatelé fotografií na Slovácku. „Každoročně zaznamenáváme pokles zájmu lidí o zhotovení fotografií z klasického filmu. Stále více jich vlastní digitální přístroje, z nichž si snímky archivují na cédéčkách,“ uvedla Martina Vaštíková z prodejny AZP Foto Polášek v Uherském Hradišti.

Po dovolených tradičně přichází nejvíce lidí, ale spousta z nich si přinese vybrané fotky z digitálního fotoaparátu na cédéčku. Podle Vaštíkové bývají mnohdy v otřesné kvalitě. „Je to smutné, když lidé dávají sbohem vyvolávání fotografií z filmů. Mnozí si je i tisknou doma na vlastní tiskárně. Asi už nevidí, že ty fotky mají strašnou kvalitu a nízkou trvanlivost barev,“ doplnila Vaštíková.

Podle Jaroslava Šobáně, který zpracovává fotografie na hradišťském Mariánském náměstí není situace zcela drtivá. „Lidé přecházejí na moderní techniku, přesto teď v září máme i dost objednávek na fotky z kinofilmů. Díky tomu, že si lidé vozí z dovolených stovky snímků, je třídí delší dobu. Takže objednávky digitálních fotek očekáváme ve větší míře až tak za měsíc,“ vysvětlil Šobáň. V jeho prodejně stojí také přístroj, který zhotovuje digitální fotografie na počkání. O jeho služby však zákazníci nejeví příliš velký zájem. „Máme ho tady už tři roky. Těch, kteří jej využívají, je však málo. Lidé si na fotky raději počkají,“ dodal Šobáň.

Přečtěte si také:

Anketa:Používáte klasický nebo digitální fotoaparát?