Cílem akce, která probíhá od roku 2002 a realizuje ji Nadační fond Foskar ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury Strážnice, je zviditelnit hudební a taneční folklor, veřejně poděkovat těm, kteří se folkloru a folklorismu celoživotně věnují, a motivovat všechny, kteří se folklorem chtějí aktivně zabývat.

Nominaci zajišťuje necelá dvoustovka členů Folklorní akademie, z návrhů pak provede v každé kategorii užší výběr a vítěze určí šestičlenná jury. V kategorii zpěvák/zpěvačka získal Foskara strážnický sólista Jan Gajda, v užší nominaci byly i Alice Holubová a Vlasta Grycová. Mezi vokálními sbory se nejvíce líbil Blaťácký ženský sbor Ševětín, do nominace se probojovaly Klebetnice z Hluku i mužský sbor z Míkovic. Kategorii muzik vyhrála Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky (o poctu se ucházeli i Hradišťan a Harafica). Ze souborů byl nejvýše hodnocen Górole a v kategorii nosič zvítězilo CD HCM Petra Mičky „Z koreňů strom“ (v nominaci bylo i „Zpívání z Míkovic“). Za přínos k udržení a rozvoji folkloru získala Foskara Věra Haluzová, do síně slávy vstoupil Zdeněk Bláha a cenu jury získal Míla Brtník.

Přestože žádný z kolektivů ani sólistů našeho regionu nedosáhl na metu nejvyšší, již užší nominace svědčí o tom, že lidová píseň a tanec mají u nás stále dobré reprezentanty, vysokou úroveň a bohaté zázemí.

Miroslav Potyka