Uskuteční se v sobotu 27. října v sále Klubu sportu a kultury ve Vlčnově, začátek je ve 20 hodin a po skončení programu následuje beseda u cimbálu. V programu uvidíte mimo jiné pověst o vlčnovské tanečnici, taneční obrázek Ve vlčnovské hospodě (na skleničku se „staví“ Burčáci, Suchovjané, ale i Slováci z Turé Lúky) a tance ze Zálesí. Bývalí členové Vlčnovjanu zatančí sedlcké tance a představí se i Vlčnovské búdové umělkyně.

Vlčnovjan, reprezentující zpěvnost a taneční bohatství Vlčnova, zpočátku spolupracoval s dechovou hudbou, teprve počátkem osmdesátých let získal stálou cimbálovku – v současné době jej doprovází mladá muzika Čardáš z Bojkovic s primášem Janem Špiritem, kterou jsme ve Folklorních ozvěnách představili nedávno. Soubor se zaměřuje na písňový a taneční materiál především z Vlčnova a okolí, zpracovává také uherskobrodské Dolňácko, Kopanice a Luhačovické Zálesí.

Je výborně krojově vybaven, tanečníci vystupují jak ve slavnostních krojích, tak v jednodušších, vytvořených podle rekonstrukce starého vlčnovského kroje z poloviny 19. století. Za dobu svého trvání vystoupil Vlčnovjan na většině významných festivalů a slavností u nás (Strážnice, Kopaničářské slavnosti, slavnosti na Javořině, Dolňácké slavnosti apod.), viděli jej diváci v Německu, Belgii, Anglii, Řecku, Španělsku, Francii, Slovensku, Turecku, ale i v Singapuru nebo Jižní Koreji.

Pochopitelně se každoročně zúčastňuje slavností s jízdou králů ve Vlčnově a v posledních letech také Slováckých slavností vína a otevřených památek. Současný soubor vede po umělecké stránce etnografka Slováckého muzea v Uh.Hradišti Marta Kondrová, organizaci má na starosti Jiří Ulčík.

Přečtěte si také:

Folklorní soubor Dolina

Folklorní soubor Pentla

Ženský sbor Čečera

Cimbálová muzika Čardáš

Cimbálová muzika Harafica

Osvětimanská cimbálová muzika