Není to náhoda, že pořad, podporovaný mimo jiné pražským magistrátem a Ministerstvem kultury ČR, zamířil i do Uherského Hradiště, do Slováckého divadla. Vždyť zakladatelkou souboru Rosénka je Radka Baboráková-Staňková, dcera primáše, choreografa a uměleckého šéfa Hradišťanu Jaroslava V. Staňka (20. dubna by se dožil 86 let), který jako výtvarník několik let v divadle pracoval.

Navíc Radka pokračuje v tradici Staňkova přístupu k lidové písni a tanci, navazuje na jeho „folklorní filozofii“ (lidové prameny brát jako východisko pro tvůrčí práci). Pořad, který uvidíme ve Slováckém divadle v pátek 18. dubna od devatenácti hodin, toho jistě bude důkazem. Jeho spoluautorem je umělecký vedoucí Kunovjanu David Pavlíček, což je jenom další důvod k „návratu domů“, do Uherského Hradiště.

Rosénka vznikla v Praze v roce 1982 a je jediným dětským folklorním kolektivem v hlavním městě, který se programově zabývá i písněmi, tanci, zvyky a hrami ze Slovácka. O historii souboru jsme ve Folklorních ozvěnách podrobně informovali 12. prosince loňského roku, proto jen uveďme, že za čtvrtstoletí se soubor rozrostl na více než stovku členů ve věku od 4 do 30 let. Rosénku nyní tvoří Malá, Střední a Velká Rosénka a pět dětských přípravek, součástí jsou dvě cimbálové muziky.

Taneční divadlo Bufo existuje od roku 1992, založil je choreograf Martin Pacek a režisér Jan Menšík. BUFO – neboli BUdoucnost FOlkloru – patří mezi nejoriginálnější neprofesionální taneční tělesa u nás. Nezařazuje se ani mezi folklorní soubory, ani mezi pohybová divadla. Čerpá z pantomimy, výrazového tance, ale především z lidového tance, a to nejen českého a moravského. Ve svých výrazových prostředcích nešetří černým humorem, sarkasmem a ironií. Soubor vystupoval na mnoha folklorních, ale i jiných festivalech (MFF Strážnice, Jiráskův Hronov apod.), natočil dva medailony pro ČT a připravil sedm celovečerních premiér. Na 24. května chystá do Divadla v Dlouhé v Praze premiéru „Nemelem, nemelem“ (mlynářskou detektivku z 19. století).

Společný pořad Rosénky a Bufa s oním dlouhým názvem jistě slibuje zajímavý kulturní zážitek. Nebudeme vám prozrazovat názvy jednotlivých čísel, i když jsou lákavé. Přijďte se proto podívat v pátek do Slováckého divadla, jak „rozverný sen“ a „návrat do Hradiště“ dopadnou.

Miroslav Potyka