„Jednalo se o Festival Internazionale del Folklore Spiagge d´Abruzzo, kterého se zúčastnila stovka dětských fotbalových týmů z Itálie, Polska, Maďarska, Španělska, Francie, Ukrajiny, Afriky, Ameriky i Austrálie. S některými týmy přijely i folklorní skupiny,“ prozradila vedoucí souboru Děcka z Kunovic Romana Habartová, se kterými do slunné Itálie vyrazila také cimbálová muzika Pramének ze Základní umělecké školy Uherský Ostroh.

„Vzhledem k tomu, že byly týmy rozesety po celém Rosetu a okolí, neměly soubory příležitost potkat se společně na jednom velkém koncertu, který byl v Pinetu pro nepřízeň počasí odvolán. Setkávaly se tak jenom ve tří– nebo čtyřčlenných skupinách na pláži, v ulicích, v hotelech a kempech,“ uvedla Habartová.

Soubor Děcka z Kunovic se setkával každý den se skupinami Gruppo Ambruzzo, Itálie, Grupo folklorico, Slavutych, Ukrajina, Gruppo folk Soleke, Estonsko, Dance group Matriza, Ukrajina a navázal přátelství také s Belgičany, kam také dostal pozvání na festival. „Děti si užily sluníčka, měly možnost koupat se každý den v Jaderském moři, program festivalu byl přes den volný, takže navštěvovaly město, a večer a v pozdních hodinách se konala volná vystoupení. Festival byl organizačně nepřipraven, nátura Italů je skutečně odlišná od naší, půlhodina sem, tam nikoho nezajímá, změna programu byla denně na místě. Proto jsme pozvali pořadatele k nám, aby se přijeli do Kunovic přiučit, jak má správný festival vypadat,“ dodala na závěr Habartová.