Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finanční krize na Slovácku

Jel jsem v těchto dnech brzy ráno autem, bylo kolem šesté, venku mráz a sníh, někdo by řekl zimní romantika, do které by počítal i stopaře, stoupajícího do prudkého kopce. Zastavil jsem, zajímalo mě, kdo tak brzy kráčí krajinou a míří do vedlejší vesnice.

16.1.2009
SDÍLEJ:

Němečtí manažeři před několika dny otevírali novou výrobní halu v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Při otevírání slíbili, že tam najdou práci desítky lidí z regionu.Foto: Zuzana Lipárová

„Chodím do vinohradu střihat hrozny,“ začal své povídání, během kterého jsem se dozvěděl, že s ním chodí ještě víc brigádníků, protože vinař, ke kterému chodí, má hroznů hodně. „Platí nám padesát korun na hodinu, po práci si dáváme svařák, docela dobrá práce,“ pokračoval sympatický stopař, který – jak je u nás v kraji zvykem – byl samozřejmě registrovaný na úřadu práce jako nezaměstnaný.

I když už od tohoto setkání uplynulo několik dnů, vzpomenu si na něj často. Představuje pro mě ten obraz dnešního Slovácka, o kterém se tolik nemluví a který ani není nikde příliš vystavovaný. Přece jen, mnohem více máme na očích zábavu. Tančící, zpívající, sportující či jinak se bavící postavy zaplňují pestrobarevně stránky novin týden co týden, takže náhodný návštěvník má mnohdy pocit, že tady v dobré, „juchající“ náladě prozpíváme celý rok.

Ekonomika a celkové fungování našeho Slovácka je tak zasunuto do pozadí. Jen málokdy narazíme na podrobnější debaty, jak na tom náš region vlastně je, jak moc a kam se posunul například za posledních dvacet let, a proč se „nevyšvihl“ ekonomicky výš. Holt, na Slovácku si bohužel na toto nepotrpíme, což kupodivu zatím platí i ve chvíli, kdy k nám začíná přes buchlovské hory „profukovat“ finanční krize.

Při povídání s lidmi mám zatím pocit, že ji sice začínají pociťovat a obávají se jí, ale přesto doufají, že našemu folklornímu Slovácku by se mohla nějakým zázrakem vyhnout. Myslím, že je ale jen otázkou velmi krátkého času, kdy tato krize začne našim debatám dominovat a citelně se dotkne života mnoha lidí i jejich rodin.

Leden je totiž ještě poměrně klidný především proto, že velké firmy na Slovácku vyčkávají a čekají, co přinesou další měsíce. Některé firmy tak výrobu zatím „jen“ pozastavily a drží řadu zaměstnanců doma. Tento stav ale nemůže trvat dlouho, naplno se projeví, že jsme bohužel regionem okrajovým a do jisté míry odříznutým od světa, regionem, kam přišlo v minulosti příliš málo peněz, které by mohly Slovácko „uživit“. Nemluvě samozřejmě o konci mnoha velkých firem, které tady v minulosti padly, aniž by byla šance zjistit, jestli za to mohli konkrétní lidé nebo prostě „trh“.

Co dál? Konečně by měla začít pořádná diskuse, ve které by padaly otázky typu, jak této krizi v našem regionu čelit krátkodobě a dlouhodobě, co lze proti ní dělat, jaké možnosti budou mít nezaměstnaní a jejich rodiny, co udělají všechny ty stovky „pomazaných“ hlav všude možně v našem kraji s tímto regionem, aby jej „vystřelily“ na vyšší úroveň.

Zatím jsme se o tyto pomazané hlavy, především politiky, moc nezajímali, většinou jsme je spíš vítali na různých oslavných akcích a klečeli před nimi při žádostech o dotace, ale to by se mělo změnit – konečně si třeba začneme uvědomovat, jak je nesmírně moc důležité, koho si zvolíme do Prahy nebo do vedení svých krajů nebo třeba měst.

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček

16.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Hradčovice – 1. B třída paní učitelky Kateřiny Mazůrkové.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Lidé si přišli pošmáknout na tradiční Ovarovou serenádu.
14

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Při oslavě 760 let Hradiště ocenili Alberta Gottwalda a Františka Ilíka

FOTOGALERIE / Předání Cen města Uherské Hradiště za rok 2016, slavnostní přivítání zástupců partnerských měst i hudební doprovod cimbálové muziky Harafica, takový byl v neděli 15. října program slavnostního večera k 760. výročí založení města Uherské Hradiště ve Slováckém divadle.

Nedakonickým císařským hodům kralovali budoucí chemici

FOTOGALERIE / Čí sú hody? Naše! Čí sú dluhy? Starostovy! Vyvolávání členů krojových hodových chas, které v sobotu znělo v některých obcích Slovácka, přineslo s sebou do nich velmi oblíbenou tradici, na kterou se v regionu nezapomíná. Jsou to císařské hody, které v 11 obcích Slovácka patřily o víkendu k místnímu koloritu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení