Páteční večer v zámeckém sklepě v Buchlovicích byl věnován stodvacátému výročí narození profesora Vladimíra Úlehly, připravila jej Magdalena Múčková se svým souborem Danaj ze Strážnice a dalšími sbory a sólisty z Horňácka a strážnického Dolňácka. Škoda jen, že návštěva neodpovídala hodnotě pořadu…

V tutéž dobu se v kulturním domě v Míkovicích (sem zavítal festival poprvé) představili hosté festivalu Tam-tam orchestra, Lindsay Davidson, Ondřej Smeykal, Jiří Mazánek a cimbálová muzika Hora z Kunovic.

Sobotní program zahájila výstava fotografií Pavla Popelky tematicky zaměřená na folklorní dění a doplněná několika poetickými krajinami. Na vernisáži zpíval a hrál na gajdy sám autor, na violu jej doprovodil „spiritus agens“ celého festivalu Jan Maděrič, autor galaprogramu festivalu, který naplnil sobotní večer.

Atraktivní nástroje, které se uplatňuji i v nejrůznějších současných hudebních projevech, v něm představili Skot žijící v Polsku Lindsay Davidson (skotské dudy), Jiří Mazánek (indický sitár a kantele), Ondřej Smeykal (australské didgeridoo) a Tam-–tam orchestra (etnické bicí nástroje a perkuse).

alaprogram odstartovala výtečná Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky, navazující na starší hudební tradice regionu, závěr pak patřil slovenskému souboru Očovan, reprezentující hudební (fujara a Dušan Holík) i taneční originální folklor kraje pod Pol'anou.

Tradičně skvěle a zasvěceně pořad uváděl letošní sedmdesátník Jan Rokyta. Jelikož se festival koná jako „ozvěny Slováckých slavností vína a otevřených památek“, byla v rámci večera předána ocenění „Vinařská obec roku“ zástupcům Babic, Boršic u Blatnice a Mistřic.

V následné besedě u cimbálu zahrála Cimbálová muzika Petra Mičky a uherskohradišťská Cifra. Nedělní dopoledne vyplnilo tradiční matiné na zámku v Uherském Ostrohu, hrála cimbálová muzika Mladí Burčáci, ještě jednou se představil Očovan z Očové (získal cenu diváka – festivalovou notu) a milým překvapením byly dětské muziky Strunka ze Zlína, Kovalíček z Ostravy a Sedmokráska z Banské Bystrice.

Pak se účastníci festivalu přesunuli lodí (muzikantsky ji přesvědčivě „ovládli“ Mladí Burčáci) do Strážnice, kde byl festival na zámku ukončen poslechovým pořadem o píšťalách a exotických dechových nástrojích autorů Jaromíra Nečase a Jiřího Plocka.

Festival, který si již získal pevné místo v kalendáři významných folklorních akcí, pořádá Klub kultury Uherské Hradiště ve spolupráci s městy Uherské Hradiště a Uherský Ostroh, státním zámkem Buchlovice, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a za podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, nadace Děti-kultura-–sport a Odborového svazu pracovníků kulturních zařízení Praha.

Miroslav Potyka