Nyní by však konečně měla být již na ústupu. Tvrdí to vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Hana Tkadlecová.

„Přestože jsme nejvíce případů zaznamenali na Zlínsku, Uherskohradišťsko bylo také značně zasaženo,“ informovala Tkadlecová, podle níž není délka trvání onemocnění delší než osmačtyřicet hodin. Počet takto krátkodobě postižených však není možné s přesností vyčíslit. „Právě kvůli rychlému průběhu nemoci mnozí pacienti nenavštívili svého ošetřujícího lékaře, avšak od začátku roku do současnosti evidujeme celkem 687 nahlášených nakažených,“ dodala Tkadlecová s tím, že ve fázi onemocnění střevní chřipkou je důležité dodržovat dietu a pravidelně doplňovat tekutiny. Po odeznění příznaků choroby je pak údajně vhodné vyhnout se alespoň na dobu jednoho týdne mléčným výrobkům. „Průběh onemocnění nelze většinou nijak aktivně ovlivnit. Závisí na odolnosti organismu, na existenci dalších chorob, důležitý je také věk. Nejhůře onemocnění snášejí děti do pěti let věku, protože mají vyšší obsah vody v organismu a snáz u nich dojde k dehydrataci než u zdravého dospělého,“ vysvětlila Tkadlecová.

Nejvíce případů bylo v Kunovicích a ve Starém Městě

Další ohroženou skupinou jsou pak podle jejích slov senioři nad 65 let. „V těchto věkových skupinách také docházelo kvůli nezvladatelnému odvodnění k hospitalizaci, která však byla většinou pouze krátkodobá,“ upřesnila Tkadlecová s varováním, že onemocnění není vhodné podceňovat. Pokud by u oslabených jedinců nedošlo ke zlepšení jejich stavu do tří dnů, je vhodné vyhledat lékaře, aby při kritické dehydrataci nedošlo k poškození důležitých orgánů.

Přesto, že střevní obtíže mnohé značně potrápily, zdá se, že už lidi obtěžovat nebudou. „Nyní už evidujeme postupný pokles počtu lékaři hlášených infekcí,“ uvedla Tkadlecová, jejíž slova potvrzuje také praktická dětská lékařka provozující ordinaci v Uherském Hradišti Parvine Gricová. „Pacienti s tímto onemocněním stále přicházejí, ale není jich zdaleka tolik, co například v minulém týdnu,“ vypočítala Gricová, podle níž bylo nejvíce takových případů zejména ve Starém Městě a Kunovicích.

Na střevní chřipku má stále ještě nepříjemné vzpomínky dvaadvacetiletá Andrea Kapustová z Ostrožské Lhoty, která kvůli ní strávila pět dní na nemocničním lůžku. „Moje potíže byly natolik intenzivní, že jsem byla nakonec ráda, že mohu být ve špitále. Teprve tam se mi ulevilo,“ zavzpomínala.