„Členové pěveckého sboru Nedachlebjan už ve čtvrtek připravovali sportovní areál, já měl v pátek na zajištění organizačních věcí dovolenou a dnes v devět hodin jsem byl s dalšími pořadateli na hřišti, abychom připravili stoly, lavice a další potřebné věci," poodhalil stručně Josef Jandouš část jeho sobotní programu, za nímž udělal pomyslnou tečku až o půl noci.

On i jeho manželka totiž přišli v prosinci loňského roku s nápadem uspořádat soutěž Nedachlebský džbánek, když tvořili na letošní rok plán pěveckého sboru Nedachlebjan. „Jedna členka sboru jezdí po vystoupeních jiných sborů, ale není přece nutné jezdit na učenou za jinými ansámbly, ale pozvat si je rovnou k nám," řekl jsem tenkrát manželce Janě, která je sbormistryní Nedachlebjanu. A tak se můj nápad ujal," spíše konstatuje, než se chlubí Josef Jandouš.

V radostné a přátelské atmosféře se v sobotu odpoledne na soutěžní přehlídce ve sportovním areálu Nedachlebice představily pěvecké sbory Klebetnice z Hluku, Netáta ze Strání, Čečera ze Starého Hrozenkova, Kněžpolské děvčice a Lipina z Hroznové Lhoty a mužské sbory z Nedakonic a Hradčovic. Výkony pěveckých ansámblů pozorně sledovala tříčlenná odborná porota, v níž zasedli zpěvačka Vlasta Grycová, herec Slováckého divadla Tomáš Šulaj a nedachlebický Jaroslav Šuranský. Slovem provázel soutěžní klání herec Slováckého divadla Pavel Hromádka z Nedachlebic.

Také diváci měli šanci rozhodnout, který ze sborů získá největší sympatie. Cena diváka zamířila k domácímu Nedachlebjanu. Porotci přiřkli svoji cenu Lipině z Hroznové Lhoty. Pořadatelem první soutěžní přehlídky Nedachlebský džbánek byl tamní obecní úřad za podpory Odboru kultury Zlínského kraje. Mediálním partnerem akce byl Slovácký deník.

„Nedachlebickým se podařilo uskutečnit pěknou pěveckou soutěž a přál bych jim, aby v ní pokračovali. Mám radost z toho, že všichni ti pěvci a pěvkyně jsou obyčejní lidé, kteří si zpívají pro radost a potěšení druhých," vysekl jim poklonu kapelník Topolanky Jiří Foltýn. Podotkl, že členové sborů obětují spoustu volného času zkouškám, z lásky a bez nároku na honorář.

„I když soutěžní klání splnilo svůj účel a mělo velmi dobrou společenskou a kulturní úroveň, v příštím roce se neuskuteční. Nechceme jej po roce opakovat. Možná za dva až tři roky," naznačil Josef Jandouš. Prozradil, že příště dostane s největší pravděpodobností prostor jiný žánr. Bude to nejspíš folk rocková verze. To je ale zatím podle pořadatelů jejich tajné přání.