Ani jednou ale nebyla galerie naplněna dvanácti stovkami exponátů. Těmi ji zaplnila šestačtyřicetiletá Monika Chmelařová z Polešovic, sběratelka historických panenek a tvůrkyně rebornovaných miminek.

Ještě než spolu se starostkou Uherského Ostrohu Hanou Příleskou přestřihla symbolickou pásku od výstavních prostor, požádal ji její druh Antonín Kořínek o ruku. Ano společnému životu ve dvou by si mohli říct mezi vystavenými panenkami v zámecké galerii.

PODÍVEJTE se na obsáhlou FOTOGALERII Panenky kam se podíváš

Galerie ukrývá od sobotního dopoledne osm stovek sběratelských panenek z bakelitu, kaučuku či porcelánu, které spatřily světlo světa v různých zemích, ale také rebornované panenky napodobující živé děti do všech detailů. Téměř stovku jich za jediný rok vytvořily dovedné ruce Moniky Chmelařové z vinylu, který nakupuje v Anglii a Německu. V expozici není jen království panenek. K vidění je tu 160 plyšových medvídků, originálů i replik starožitných kočárků a mnoho doplňků, které s panenkami úzce souvisí.

„Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo uspořádat na našem zámku jednu z největších výstav panenek v České republice. Původně jsme plánovali, že výstava potrvá do konce září, ale prodloužíme ji do 17. listopadu," vzkazuje široké veřejnosti místostarostka Uherského Ostrohu Jiřina Galušková. Výstavu si podle ní se zájmem prohlédnout v průběhu téměř tří měsíců lidé, kteří se v Ostrohu zúčastní řady kulturně-společenských akcí.

„Těší mě, že je ze strany městského úřadu tak velký zájem o mé panenky, ale co já si bez nich doma počnu. Na stěnách v obýváku, ložnice a dalších místností budou tři měsíce jenom prázdné regály. Asi budeme muset vymalovat," řekla s úsměvem Monika Chmelařová. Panenky bere nikoliv jako hračky nebo loutky, ale jako opravdové umění, které po celém světě sdružuje umělce, autory, sběratele a fanoušky.

„Maminka vtiskuje reborn panenkám punc originality, čímž se z nich stávají předměty nesmírně cenné sbírkové hodnoty. Každá rebornovaná panenka je autorským originálem. Ten může být pojímán jako luxusní dárek, ale také jako součást sbírky nevyčíslitelné hodnoty," poodhaluje tvorbu své maminky její jednadvacetiletá dcera Nikol. Prozradila, že každá z vyrobených panenek má své jméno, rodný list, soupravičku a třeba i dudlík.

Pozornému návštěvníkovi neujde, že mezi vystavenými exponáty je rebornované miminko Kit Freya a rebornovaná 122 cm vysoká Gabriela, jimiž se Monika Chmelařová prezentovala letos v květnu na mezinárodním festivalu panenek a Teddy medvědů v německém Sonnebergu. „Oba soutěžní exponáty byly poctěny zlatou stuhou, Freya dostala cenu poroty a Gabriela zvítězila ve své kategorii," pochlubila se autorka rebornů.

Nejmenším exponátem výstavy je třícentimetrová panenka, naproti tomu 122 cm měří Gabriela a Karine. O třicet centimetrů větší je mořská panna. V expozici nechybí ani oblečky pro panenky, kolébky, postýlky a kočárky, z nichž ten nejstarší je z roku 1876. „Dnešní dospělé ženy a babičky mají možnost na výstavě vidět roztomiloučké jednoduché panenky, s nimiž se hrávaly coby holky školou povinné. Já si hrávala s panenkami z přírodních materiálů, textilu a dřeva. Dostala jsem je od své zámožné tety," nechala se slyšet pětaosmdesátiletá Anna Vychodilová z Veselí nad Moravou.