Ačkoliv jsem zapřisáhlý abstinent a navíc mám víkendovou službu v redakci Slováckého deníku, zůstávám na koštu nezávislým pozorovatelem. Zajímám se ale o to, jak probíhala o dvou uplynulých sobotách degustace pálenek a kdo si jako šampion koštu převezme večer od pořadatelů velký zvon, diplom, zlatou, stříbrnou a bronzovou trnečku.

Zatímco mí spolustolovníci chutnají pálenky a nabízejí mně, abych si některého vzorku alespoň lízl, odmítám. Od sousedního stolu slyším: „Zase řídíš? Proč sebou nemáš řidiče, abys alespoň jednou mohl okoštovat ty nejlepší vzorky, měl bys pak při psaní článku lepší inspiraci."

Od Stanislava Daňka mladšího se dozvídám, že na velký zvon s emblémem salašského koštu si bude mít právo zazvonit a odnést si jej domů včetně zlaté trnečky a diplomu dolněmčanský František Ježek. Jeho slivovici z durancií a kulovaček z roku 2011 přisoudili porotci titul šampiona koštu.

„Stříbrná trnečka zůstane na Salaši. Převezme si ji za duranciovici z roku 2011Josef Niesner, viceprezident Společnosti přátel slivovice ČR, člen Klubu přátel Salaše a jeden z pořadatelů koštu," informuje mě Stanislav Daněk. Jen o dva roky starší duranciovice Petra Štefky ze Starého Města bude večer poctěna bronzovou salašskou trnečkou.

„Divoké prase máme na večer připravené pro vítěze soutěže o nejlepší salašskou slivovici, do níž se nesměli zapojit členové KPS. Divočák zamíří ke Karle Mléčkové, která se prezentovala trnkovicí z roku 2008," objasňuje Josef Niesner verdikt degustátorů. Nejlepší meruňkovici má podle nich Jan Kříž z Modré, hruškovici Vratislav Kotlaba ze Spytihněvi. Z ostatních pálenek je to višňovka od Evy Karafiátové z Prostějova a mezi likéry boduje ořechovka od Ladislavy Niesnerové ze Salaše.

„Košty slivovice jsme pořádali před Velikonocemi. V tom čase se konají v regionu výstavy vín a mnoho lidí má před svátky hodně práce a jiných starostí," vysvětluje Josef Niesner důvody, proč se KPS rozhodl změnit termín koštu na počátek února.

U sousedního stolu se rozvíjí diskuze na téma metanolová aféra. „Ta neměla s pálenicemi ani domácími slivovicemi nic společného. Mohli za ni černí míchači kořalek z technického lihu a aromat. Pálenkou vzniklou destilací kvašeného ovoce se nelze otrávit," hájí slivovici vypálenou v pěstitelských pálenicích starší muž, údajně degustátor pálenek. A lidé debatují dál. Někteří si odcházejí zapálit cigaretu nebo na toaletu, já se loučím s pořadateli koštu, protože musím odjet za reportážemi na krojové plesy do Nedakonic a Kudlovic.