VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do koruny stoleté lípy se vydal stromolezec

Sušice – Stoletá památná lípa u kapličky v Sušicích se dočkala péče arboristy a stromolezce Tomáše Stejskala z Náchodu. Do její mohutné koruny se vydal ve speciální ústroji, s pilkou na tyči a motorovou pilou, aby lípě, která měla větve ve svém vrcholu suché, poskytl bezplatně nezbytnou péči.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Cílem ojedinělého celorepublikového projektu s názvem Zdravé stromy pro zítřek připravily nadace Partnerství spolu se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT).

„Sušická lípa získala poukaz na odborné ošetření v rámci grantu Zdravé stromy pro zítřek, který podporuje kvalitní odborné ošetřování stromů a zvyšování povědomí veřejnosti o této činnosti,“ uvedl Roman Hanus, certifikovaný arborista, který kupříkladu provedl stejné ošetření lípy v Hranicích na Moravě.

„My se jako arboristé touto činností živíme, ale dobrovolně a bez nároku na jakoukoliv odměnu jsme se přihlásili k propagaci tohoto oboru tím, že jednu lípu ošetříme zadarmo. Svůj úkol jsme splnili,“ řekl hrdě Roman Hanus, jemuž jeho kolega Tomáš Stejskal přikyvoval. Oba mají k ošetřování stromů rostoucích mimo les certifikát o absolvované komplexní zkoušce, která jako jediná v naší vlasti zaručuje náležitou úroveň jejich odborných znalostí.

„V rámci grantu Zdravé stromy pro zítřek se nám podařilo omladit památnou lípu, která, jak bývalo dobrým zvykem, byla vysazena u kapličky v centru obce. Kapličce bylo dopřáno nového kabátu a ošetření a zbavení suchých větví se dočkala i lípa nad ní,“ neskrývala radost starostka Sušic Vlasta Háblová.

Nadace Partnerství ve spolupráci s občanským sdružením SZKT usiluje o to, aby se zachovávaly stromy v co nejlepším zdravotním stavu, aby krášlily krajinu co nejdéle. Celkově bude letos v České republice ošetřeno tímto způsobem dvacet stromů. Tři z nich na Uherskohradišťsku. Kromě té sušické lípy, která se už dočkala ošetření, to bude lípa u zvonice v Ostrožském předměstí v Uherském Ostrohu, další pak v Kudlovicích.

„Hlavním bohatstvím naší návsi jsou dvě stoleté lípy, které místním připomínají úctu předků k přírodě a stromům především. Ošetření se dočká na návsi lípa u zvonice, jejíž koruna se tyčí vysoko nad okolní domy. Doufám, že i k nám brzy zavítají stromolezci, aby ji ošetřili,“ poznamenal starosta Kudlovic Zdeněk Jabůrek.

Jen odborníci dobře vědí, jak stromy správně a citlivě ošetřit. „Často se setkáváme s tím, že na stromy lezou k jejich ořezání lidé, kteří sice umí lézt, nastartovat a řezat s motorovou pilou, ale bez jakéhokoliv smyslu strom ořežou a udělají z něj jakýsi totem, což je z technologického hlediska naprosto špatně,“ okomentoval nesprávný způsob omlazení stromů arborista Roman Hanus.

Autor: Zdeněk Skalička

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení