Tou první je příběh nemocného chlapce Oskar a růžová paní s Josefem Kubáníkem a Květou Fialovou v hlavních rolích, druhou novinku připravuje vyhlášený režisér J. A. Pitínský. Nese jméno Kalibův zločin. Zkoušet se začalo minulý týden. O čem je druhá jmenovaná hra?

J. A. Pitínský je publiku Slováckého divadla moc dobře známý. Pravidelně zde režíruje od roku 1999 a nastudoval už pětici titulů. Vyhlášený režisér se svojí přízní ke slovácké scéně netají. „V Hradišti je to naprosto jedinečné. Z toho mladého souboru cítím přirozené dychtění a otevřenost. Hlavně se mají rádi, a to jde vidět na zkouškách i na představeních. Je tady vidět talent a také ta prvotní nevinná noblesa herectví, což je moc pěkné a často se s tím člověk nesetkává,“ nechal se slyšet držitel mnoha ocenění, a to i za inscenace uvedené na slováckých prknech.

Na režiséra Pitínského se těší i herecký soubor. „Víme, že přijede mercedes a všichni se v něm chceme svézt,“ zhodnotil pocity mezi divadelníky herec Kamil Pulec. Jeho kolegyně Jitka Josková přirovnává práci s Pitínským k cestě Himalájí. „Je to dobrodružné, nevíte, kam přijdete, ale jste v pohádkové krajině, kam se nepodíváte každý den.“

V novince se nakonec objeví polovina uherskohradišťského hereckého souboru. Titulní postavu svěřil režisér Pitínský Tomáši Šulajovi. Scéna bude dílem Jany Hauskrechtové, kostýmy pak Evy Jiřikovské. Hudbu napíše mladý, talentovaný Tomáš Jeřábek. Premiéra je ve Slováckém divadle naplánovaná na začátek února.

Režisér, dramatik, básník, spisovatel J. A. Pitínský se narodil 30. října 1955 v Luhačovicích jako Zdeněk Petrželka. Po pokusu vyučit se ve zlínském Svitu vystudoval gymnázium. Brzy poté odešel do Brna, kde se stal asistentem režie u Petera Scherhaufera, inspicientem Divadla Husa na provázku. Scénáristicky a režijně se podílel na mnoha desítkách inscenací, je autorem her Park, Pokojíček či Buldočina. Jeho divadelní projekty se pyšní celou řadou nejvyšších ocenění. Před několika dny byl časopisem Reflex označen za největší žijící divadelní osobnost posledních dvaceti let. Se Slováckým divadlem spolupracuje už popáté, všechny jeho předchozí inscenace znamenaly pro uherskohradišťské divadelníky přízeň kritiků i publika

Co všechno slavný režisér v Hradišti nastudoval

Gazdina roba (premiéra 22. ledna 2000): Inscenace hry Gabriely Preissové Slováckému divadlu přinesla pozornost mnoha divadelních odborníků, kteří do té doby cestu do Hradiště hledali stěží. Představitelka Evy krajčířky Irena Vacková získala za hlavní roli Thálii Českého divadla. O divadle se začalo mluvit. Inscenaci natočila Česká televize.

Bratři Karamazovi (premiéra 9. listopadu 2002): Zdramatizovat slavný Dostojevského román je velmi obtížné. Pitínskému se to však podařilo a za přispění uherskohradišťských herců vznikla mimořádně působivá inscenace. I ji natočila Česká televize a herci s ní vystoupili na mnoha divadelních festivalech. Hlavní roli vytvořil Vladimír Doskočil.

Liška Bystrouška (premiéra 6. listopadu 2004): Slavné Těsnohlídkovy příběhy v Pitínského provedení zazářily na mnoha divadelních festivalech, získaly cenu Sazky a Divadelních novin pro nejlepší činohru roku 2005 a Jitka Josková coby Bystrouška byla oceněna hned několikrát, včetně druhého místa v anketě Divadelních novin o nejlepší herecký výkon v republice. I Lišku Bystroušku mohli na obrazovkách vidět televizní diváci. Liška Bystrouška se dočkala úctyhodných padesáti repríz.

Divá Bára (premiéra 20. ledna 2007): Pitínský se tentokrát pustil do trojice povídek Boženy Němcové, které chytře propojil a inscenoval je jako fiktivní generální zkoušku souboru Mladá scéna. Inscenace okamžitě zaujala svou strhující atmosférou divadelní recenzenty i běžné diváky a byla pozvána na trojici nejprestižnějších českých divadelních festivalů. I její záznam pořídila Česká televize a získala celou řadu ocenění včetně ceny kritiky na festivalu Dítě v Dlouhé.

Cikáni (premiéra 17. října 2009): Další ze silných příběhů, které dojímají čtenáře dlouhá staletí. Velká láska, bolest, žal a hrdost z pera Karla Hynka Máchy ožije na jevišti Slováckého divadla v polovině října. Hlavní role vytvořili Jitka Josková, Zdeněk Trčálek, Kamil Pulec a další.

Kalibův zločin (premiéra 4. února 2012): Dnes už poněkud zapomenutý příběh slušného člověka, kterého dožene okolí ke krutému činu. Novinka bude druhým titulem předplatného na rok 2012, zkoušet se začalo minulý týden.

Josef Kajetán