„Po dvou letech, kdy jsme pořádali nehodnocené košty vín, si mohli vyznavači vinného moku vychutnat 219 bílých, patnáct růžových a 104 červených vzorků,“ uvedl Vojtěch Luža, jeden z pořadatelů výstavy. Na ní se prezentovali svými vzorky vystavovatelé z 23 obcí vinorodých oblastí jižní a východní Moravy a jeden vystavovatel byl až z litoměřické oblasti.

Letos předložili vinaři z Modré porotcům k hodnocení vína bez informace o přívlastkovém údaji, který je podle nich při degustaci zavádějící. Hodnotitelé dostali od pořadatelů pouze informace o ročníku a odrůdě vína. Degustátoři hodnotili vína stobodovým systémem. „Ten umožňuje daleko přesněji vyhodnotit kvalitu vína ve všech jeho projevech,“ snažil se přesvědčit Luža. Zmíněný systém hodnocení je podle něj využíván při všech významných vinařských výstavách a naznačuje, že po dlouhých letech dvacetibodového systému se se vzrůstající kvalitou vína mění i způsob jeho hodnocení.

„Mezi jednotlivými ročníky, kdy jsou vína hodnocená degustátory, jsou nehodnocené košty. Při nich každý z návštěvníků zhodnotí vína sám, a to podle bodovacího systému uvedeného v katalogu,“ informoval Luža. Podotkl, že letos je tomu jednačtyřicet let od první výstavy vín na Modré. „K poslechu nám tenkrát hrála v hospodě U Vaňků cimbálová muzika Burčáci s primášem Ilíkem,“ zabrousil o jedenačtyřicet let zpátky Luža. Letos vyhrávala při koštu cimbálová muzika Dolňáci. „Košty vína v Modré bývají vyhledávané pro svůj klid a pohodu. Rád se jich zúčastňuji, protože vinaři z této vesnice umějí udělat dobrá vína. Letos na výstavu dodali na sto vzorků,“ chválil vinaře z Modré archeolog Luděk Galuška z Brna.