Vláda totiž v minulých dnech schválila balík sociálních reforem, který přesouvá tyto povinnosti z obcí s rozšířenou působností na úřady práce. Lidé si tak už nepůjdou žádat o sociální dávky na hradišťský městský úřad, ale na tamní pobočku úřadu práce. „Já v tom vidím výhodu, protože si budu moct vše zařídit najednou. Jsem ale z Hradiště, přespolní z toho asi příliš nadšení nebudou, protože si tyto záležitosti nevyřídí doma, ale budou muset dojíždět,“ uvedla Helena Vystrčilová.

Sociální reforma počítá s tím, že na úřadech práce se budou vyřizovat záležitosti týkající se nejen nezaměstnanosti. Lidé tam budou docházet kvůli příspěvkům státní sociální podpory, oblasti hmotné nouze i dávkám sociální podpory pro osoby se zdravotním pojištěním.

Počet zaměstnanců se na sociálním odboru sníží

Změnu pocítí kromě úřadů práce také města. V Uherském Hradišti například zruší od ledna 2012 tři oddělení odboru sociálních služeb a zdravotnictví, ale v závislosti na tom vzniknou dvě nová. Největší dopad bude mít reforma samozřejmě na zaměstnance městského úřadu.

„Celkový počet zaměstnanců se na odboru sníží z pětatřiceti na dvacet. Jedna paní odchází do důchodu a čtyři lidi musíme propustit,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Uherském Hradišti Josef Botek s tím, že devět lidí odchází na úřad práce a jedna žena přešla na jiný odbor.

Radnice vidí pozitivně především to, že místo poskytování dávek a příspěvků se nemění a zůstává stejné, jako bylo doposud. „V realitě to znamená, že i nadále budou obyvatelé o dávky žádat v budově bývalého okresního úřadu na Svatováclavské ulici,“ dodal Botek.

Změny se dotknou také odboru sociálních věcí na městském úřadě v Uherském Brodě. „Osm zaměstnanců odejde po dohodě z odboru sociálních věcí na pobočku úřadu práce v Uherském Brodě,“ sdělila Elen Sladká, mluvčí uherskobrodské radnice.

Jednou z hojně diskutovaných novinek je karta sociálních systémů, tou se budou lidé prokazovat při kontaktu se systémy spravovanými MPSV a bude sloužit také jako průkaz pro osoby se zdravotním postižením.

Změny doznají také rodičovské příspěvky či příspěvky na bydlení, dávky pro osoby se zdravotním postižením. Novinkami jsou výplaty podpory studentům, zrušení povinnosti hlášení volných míst a změny v institutu veřejné služby určené dlouhodobě nezaměstnaným.