Jedná se o prodejnu potravin na sídlišti Východ v Uherském Hradišti asi další obchod ve Starém Městě.

Boxy se v prodejnách objevily počátkem července. Zpočátku byl zájem o vkládání dárcovského zboží tristní, v současné době se ale nádoby rychle plní. V uplynulých dnech už první várku potravin pracovníci Charity rozvezli potřebným. „Obdarovali jsme celkem patnáct rodin. Největší zájem byl o těstoviny, kečup a masové konzervy," informoval projektový manažer Oblastní charity Uherské Hradiště Dalibor Jirásek.

Vybrané zboží v regálech je opatřeno speciální samolepkou s emblémem nákupního košíku a srdíčkem. Takto označené zboží je určeno právě pro lidi v nouzi. Zákazníci ho po zakoupení mohou vložit do speciálního boxu, který slouží jako místo pro potravinovou sbírku potřebným. Akce není časově omezena, a podle pracovníků charity se možná v dohledné době rozšíří i na další místa. „Jednáme o této možnosti se zástupci prodejny v Ostrožské Nové Vsi," dodal Dalibor Jirásek.

Pracovníci charity rozváží pomoc potřebným po celém regionu. „Většinou se tyto rodiny nebo jednotlivci sami ozývají. Pomáháme také lidem bez domova, například v Uherském Hradišti. V těchto případech ale musíme mít reference na tyto osoby od pracovníků sociálního odboru nebo od strážníků, aby nedocházelo ke zneužívání této pomoci," vysvětlil systém přidělování potravin ředitel hradišťské Oblastní charity Jiří Jakeš.

Pracovník charity Jiří Strogan má kontrolu i výběr potravin na starosti. Dárcovské boxy vybírá jednou za dva nebo za tři týdny, podle toho, jak jsou zaplněny a nakolik akutní je pomoc určeným lidem. „Pomohli jsme například bezdomovci, který se kvůli neplánovaným výdajům dostal do velké finanční tísně. Potravinovou pomoc jsme předali také důchodkyni, kterou zloději okradli o důchod a ženu, která se sama stará o několik dětí," sdělil Jiří Strogan.

Pracovníci uherskohradišťské oblastní charity i lidé z občanské poradny, se kterou charita spolupracuje, ale odmítají jmenovitě specifikovat, komu pomoc poskytli.

Potravinová pomoc je určena pro osoby v nouzi v celém regionu. Informace o této formě pomoci jsou ale pro některé starosty velkou novinkou.

„Ještě jsem o tom neslyšela, ale považuji tuto činnost za velmi přínosnou a důležitou. U nás v obci jsme před časem měli jednoho bezdomovce, kterému jsem pomohla například při vyřizování důchodu. Různými způsoby mu pomáhali i další lidé z obce. Poskytli jsme mu také dočasné bydlení ve stavební buňce, následně se pak tento pán přestěhoval do azylového domu ve Starém Městě. Bohužel letos na jaře zemřel," připomíná starostka Topolné Hana Marášková.