VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Madridu byl 44stupňový pařák

Uherský Brod, Španělsko /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – V pořadí už sedmé cyklopouti do Santiaga de Compostela ve Španělsku se zúčastnilo 133 cyklistů z celé České republiky. Po absolvování 550 kilometrů po nejznámější poutní cestě světa dorazili cyklisté do svatojakubské baziliky v Santiagu de Compostela.

15.9.2011
SDÍLEJ:

Český cyklopoutník mířící do Compostely.Foto: Petr Gabriel

Ze Santiaga se účastníci vydali do Finisterre, na takzvaný Konec světa, a poté již do Madridu na XXVI. Světové dny mládeže. V exkluzivním rozhovoru pro Slovácký deník promluvil o putování na kolech do Santiaga de Compostela devětadvacetiletý Petr Gabriel, hlavní organizátor orelské cyklopouti.

Provázela vás po náročné cestě do Santiaga de Compostely úmorná vedra nebo i déšť?

Každé ráno bylo vždy chladno, kolem deseti stupňů, po obědě mlha nebo takový opar, který vždy ustoupil a bylo teplo. K večeru zase přišlo ochlazení. Je nutné si uvědomit, že ve Španělsku, ač je na stejném časovém pásmu jako Česko, slunce ráno vychází v půl osmé a zapadá až v deset hodin. To bylo nepříjemné zejména s ranním vstáváním, protože ne každému se chce vstávat za tmy. První tři etapy vedly krajinou, v níž je málo zeleně. Ten, kdo nevyjel zrána, musel počítat s horkem a s krajinou, kde se nedá schovat do stínu. Pršelo nám pouze jednou nad ránem, a to v Astorze.

Dolehla na některé účastníky v průběhu padesát až devadesát kilometrů dlouhých etap nějaká krize?

Při samotné cyklopouti se vždy krize projevila ke konci etapy, kdy sluníčko nabývalo na intenzitě. Proto bylo důležité dodržovat pitný režim. Mohu prozradit, že jsme s sebou měli nejen vlastního kuchaře, ale i výčepního. Ten napočítal, že pro dodání potřebné energie spotřebovali cyklisté v cíli jednotlivých etap 400 litrů kofoly a 600 litrů piva. Překvapím možná tím, když řeknu, že daleko namáhavější než jet sedm etap na kole, bylo sedět na zpáteční cestě tři dny v autobuse. Navíc při zpáteční cestě v obou místech, kde jsme měli větší přestávky, bylo nesnesitelné horko.

Na cyklopouť vyrazilo 133 cyklistů, kolik jich dorazilo do cíle?

Nikdo nebyl nucen vzdát nebo odříct etapu. Při tak velkém množství cyklistů je až zázrakem, že za celou dobu došlo pouze k jednomu úrazu, který byl způsobený hustým automobilovým provozem v Leónu, kdy španělská řidička nedala na kruhovém objezdu přednost jednomu z našich cyklistů a povalila ho na zem. Naštěstí se jednalo jen o naraženiny a odřeniny. Únava byla znát po dojetí každé ze sedmi etap. Více než samotné šlapání do pedálů se projevila únava ze sluníčka.

Která etapa byla nejtěžší?

Asi ta předpolední, ačkoliv na ní nebyl nejvyšší vrchol. Ten byl při čtvrté etapě na Cruz de Ferro, v nadmořské výšce 1501 metrů. Náročná byla členitost předposlední etapy, kdy se jelo neustále nahoru a dolů, a to takřka celých sto kilometrů.

Prozraďte, která poutní místa jste po cestě do Compostely navštívili a kde se vám nejvíc líbilo?

Kromě Santiaga jsme navštívili významné francouzské poutní místo Lurdy. Měli jsme tam půl dne na prohlídku, slavili jsme tam společně mši svatou a čerpali duchovní energii z posvátného místa.

Kolik dnů jste měli po tak dlouhé a nesnadné cestě na oddech, než jste se vydali do Madridu?

Po dojetí do Santiaga de Compostely jsme měli dva dny volna, než jsme v noci vyrazili autobusy do Madridu. V prvním dnu volna jsme ještě zamířili autobusy do Finisterre, což v překladu znamená Konec světa. Je to nejzápadnější výběžek Evropy vůbec. Název Konec světa samozřejmě pozbyl na platnosti po objevení Ameriky.

Dojeli všichni účastníci cyklopouti do cíle zdraví?

Samozřejmě, že při třech autobusech plných účastníků se objevily i náznaky zdravotních problémů. Organizační tým však disponoval i zdravotnicí a mezi účastníky byli také lékaři. Spíše než problémy z jízdy na kole působilo horské počasí v Madridu, který na rozdíl od Santiaga leží ve Středozemí, a proto postrádá vliv oceánského vzduchu. Největší horko bylo v pátek před Křížovou cestou, kterou vedl papež Benedikt XVI. To bylo ve stínu v parku na teploměru 44 stupňů. Jednalo se asi o nejteplejší hlavní město světa. Španělskem nás provázelo extrémní horko. V noci teplota neklesla pod 25 stupňů!

O čem budete lidem nejraději povídat, zeptají-li se na cyklopouť do Santiaga?

Určitě o tom, že se může díky uherskobrodskému Orlu 133 cyklistů pochlubit, že vlastní diplom ze santiagské katedrály o absolvování této pouti.

V Santiagu de Compostela bylo světové setkání mládeže v roce 1989. Je tam na papeže Jana Pavla II. nějaká památka, třeba jako po jeho návštěvě na Velehradě dvojramenný kříž?

V Santiagu jsme nocovali v poutní ubytovně na Monte do Gozo. Právě na této hoře, která je vzdálena pět kilometrů od santiagské katedrály, se konalo setkání mládeže v roce 1989. Jako památka je tam socha tehdejšího papeže Jana Pavla II.

Po cyklopouti jste zamířili na Světové dny mládeže do Madridu. Papež se tam sešel při večerní ceremonii na Palácio de Cibeles se statisíci poutníků. Byli mezi nimi i cyklopoutníci z Česka?

Ano, byl to první program, kterého jsme se v Madridu zúčastnili. Ulice byly přeplněné do pozdních večerních hodin mladými lidmi, kteří si vyměňovali své životní zkušenosti napříč státy, národnostmi a světadíly.

Proč přijel papež do Madridu? Na co podle vás položil ve své řeči k poutníkům důraz?

Papež přijel do Madridu z jasného důvodu a cíle. Oslavit spolu s dvěma miliony mladých lidí z celého světa XXVI. Světový den mládeže. A jak uvedl po návratu do naší vlasti pražský arcibiskup Dominik Duka, žádná instituce na světě by nedokázala koncentrovat takové množství mladých lidí na jednom místě po dobu jednoho týdne. Já bych k tomu snad jenom dodal, poklidné dva miliony mladých lidí, kteří po sobě nezanechají žádnou spoušť, jako tomu bývá při masových koncertech nebo festivalech.

Papež zdravil účastníky v několika jazycích? Pozdravil i česky?

Ano, papež zdravil účastníky v mnoha jazycích. Zda-li to bylo i v češtině, to nemohu posoudit, jelikož jsme v Madridu byli pouze na víkend a setkání probíhalo od pondělí. Papež sice přiletěl už ve čtvrtek, ale naše skupina se účastnila až pátečního večerního programu. Setkání byly přítomny dva miliony mladých lidí. Při takovém počtu shromážděných se těžko dostanete do předních řad, natož k papeži.

Zúčastnili jste se mše svaté jím sloužené a jaká na ní vládla atmosféra?

Ano, stejně jako další dva miliony lidí jsme nocovali pod širákem na vojenském letišti Cuatro Vientos, kde jsme slavili se svatým otcem Benediktem večerní vigilii, kterou nezhatila ani bouře se silným větrem. Následné uklidnění počasí dovolilo pokračovat v programu i v poklidném noclehu. Jako motto setkání vybral papež Benedikt úryvek z listu svatého apoštola Pavla Kolosanům: „V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry.“ Dopolední nedělní mší svatou pak bylo madridské setkání zakončeno. Na závěr pak papež oznámil, že další setkání se bude konat v roce 2013 v brazilském Riu de Janeiru.

Neuspořádá brodský Orel nějakou další pouť, třeba do okolí brazilského Ria, aby se účastníci mohli setkání mládeže zúčastnit?

Letošní cyklopouť byla sedmá v pořadí. Projeli jsme postupně všechny naše okolní státy včetně České republiky jako takové. Ta letošní pouť byla specifická a těžko opakovatelná. Jak mezinárodním rozsahem, tak délkou pobytu, tak také náročností příprav, které trvaly více než rok. Určitě se jednalo o největší akci v novodobé historii uherskobrodského Orla. Máme v plánu v cyklopoutích pokračovat. Naším dalším vysněným, ale ne nereálným cílem je Řím. Možná ne za rok, ale v horizontu let bychom chtěli uspořádat cyklopouť právě do Říma. Určitě by bylo po cestě v Itálii co k zhlédnutí Benátky, Padova, Asissi, Boloňa, Loreto.

Bylo to vaše setkání s nejvyšší hlavou římskokatolické církve první, nebo už jste se setkal s papežem Janem Pavlem II.?

Zúčastnil jsem se celkem tří Světových setkání mládeže. V roce 2000 v Římě s Janem Pavlem II. Bylo to nezapomenutelné setkání, které ve mě zanechalo hluboký dojem. Byl to rok Velkého jubilea, navíc Řím sám o sobě je jedno z nejkrásnějších měst světa. To vše bylo umocněno postavou dnes již blahoslaveného Jana Pavla II. Byl jsem také před šesti lety v Kolíně nad Rýnem. Tam už přijel čerstvě zvolený papež Benedikt XVI. Tehdy se jednalo o jeho vůbec první zahraniční papežskou cestu. Do Kolína jsme tenkrát jeli na kole z Chebu. Při tomto setkání, musím s odstupem času, ale také i s ohledem na všechny španělské organizační nedostatky v Madridu, říci, že ze strany německých organizátorů bylo vše připraveno perfektně do posledních detailů.

Krize tvrdě postihla Španělsko. Pociťovali jste ji nějakým způsobem?

Vůbec. V televizi jsme zaznamenali protest asi stovky mladých proti tomuto setkání, protože údajně zatěžuje tamější ekonomiku. Zpětně jsem si také pročítal české deníky a musím říci, že nebýt této stovky protestujících, tak by se o setkání v Madridu ani nepsalo. Dnes už nikdo nenapíše, že mladí v Madridu utratili přes 150 milionů eur, s čistým ziskem 50 milionů eur, a to vše za jediný týden! Co by za to dalo, deníky protěžované, naše mistrovství světa v lyžování v Liberci nebo vůbec český sport se Sazkou v čele.

Měli se účastníci cyklopouti možnost v ulicích Madridu třeba vyzpovídat a přijmout na mši svaté svátost přijímání?

Celou cyklopouť s námi jeli čtyři kněží, kteří byli k dispozici naší skupině jak po čas celé cyklopouti, tak také v Madridu.

Co vás na setkání s papežem nejvíc zaujalo a jaké dojmy jste si z něj i z putování na kolech po Španělsku přivezl domů?

Překvapilo nás takové množství lidí. Bylo tam o poznání více mladých než v Kolíně a srovnatelně jako v roce 2000 v Římě. Mě osobně nejvíce překvapila samotná cyklopouť. Při domlouvání všech noclehů a komunikaci to mnohdy vypadalo, že nám snad ze Španělska nedojde ani odpověď. Ale jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti! Potěšující je, že při samotném startu přišel nejen místní arcibiskup, ale také pan starosta.

Autor: Zdeněk Skalička

15.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 12 200 Kč

Svářeči zámečník - svářeč TIG. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Niob, spol. s r.o., Družstevní I, č.p. 225, 687 25 Hluk. Informace: V. Michalová, +420 572 520 095.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 9 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní PRACOVNÍK/CE OSTRAHY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Ostraha výrobního závodu - obsluha zabezpečovacích systémů a obchůzková činnost. Pracovní doba směny - dle domluvy. Lze individuálně dohodnout úvazek. Výpis z TR, dílčí kvalifikace strážný nebo odpovídající vzdělání, popř. ochota dílčí kvalifikaci získat. Jedná se o pracovní místo přednostně určené pro zaměstnance OZP. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Simacek hs, spol. s r.o. - prac. teknia, Rybářská, č.p. 2330, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Jana Ingrová, +420 702 129 759.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: opravy především nákladních automobilů DAF, opravy přívěsných vozidel, kontrola a údržba náklad. aut, vyučení v oboru, ŘP C+E nebo D + profesní průkaz výhodou, praxe v oboru výhodou, spolehlivost, smostatnost, ochota na sobě pracovat a vzdělávat se v oboru, možnost profesního růstu, osobní kontakt možný po telefonické domluvě. Pracoviště: Bobosped s.r.o. - provozovna, Soukenická, č.p. 2157, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Roman Bobek, +420 608 448 449.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Zahradník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Jedná se o zaměstnaní na 3 měsíce, práce na realizaci a údržbě soukromých zahrad a veřejné zeleně ve Zlínském a Jihomoravském kraji, pružná prac. doba, osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvy.. Pracoviště: Florstyl s.r.o., Panská, č.p. 25, 686 04 Kunovice. Informace: Blanka Pavková, +420 572 549 553.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Zkušeného obránce Michala Kadlece (na snímku vpravo) na soustředění ve Velkých Losinách přivítal trenér Slovácka Michal Kordula.
1

Velký návrat? Michal Kadlec už trénuje se Slováckem

Hradiště pojmenovalo atletický stadion po Daně Zátopkové

Vedle Městského fotbalového stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti bude nově ležet Městský atletický stadion Dany Zátopkové. Legendární oštěpařka a olympijská šampionka z roku 1952 začala svoji oslnivou kariéru právě při studiu gymnázia v Uherském Hradišti.

Hradiště navýší filmovce příspěvek na téměř dvojnásobek

Namísto částky něco málo přes dva miliony korun se Letní filmová škola v Uherském Hradišti dočká od města v budoucích letech až tři a půl milionu korun.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Policisté hledají svědky střetu chodce a cyklistky

Střet cyklistky s chodcem řeší od soboty dopravní policisté v Ostrožské Nové Vsi. Kvůli objasnění hledají svědky události. K té mělo dojít v 18.40 v ulici Nádražní, poblíž fotbalového hřiště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT