Zastupitelstvo nabídku odmítlo. Ne kvůli podmínkám či nízké ceně, ale proto, že o prodeji ani neuvažuje.

„V žádném případě jej neprodáme. Dnes už pronajímáme celé sklepení vinařským závodům. Zámek má novou střechu, v blízké době přijdou na řadu další budovy ve dvoře. S areálem máme vlastní plány,“ vysvětlil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Vedení České investiční a správcovské společnosti se ke svým potenciálním záměrům se zámkem odmítlo vyjádřit. Ústy své sekretářky jen vzkázalo, že v nákupu vidělo zajímavou investici.

Významným impulsem pro oživení historického areálu se stal loňský návrat vinařů. „Samozřejmě, že jsme měli strach ze špatného stavu zámku, ale dnes mohu říct, že nic lepšího než tento areál jsme si nemohli přát,“ hodnotí s odstupem času generální ředitel Moravských vinařských závodů Bořek Svoboda.
Podle něj je bezprostřední sousedství výroby a zámku devizou, kterou jiný vinařský závod v republice nemá. „Bzenec byla značka a vinařský pojem, který ležel na zemi a my jsme jej mohli zvednout,“ ocenil význam prostředí ředitel. Firma se postupně stěhuje do zámeckých prostor ze všech koutů Moravy a během února a března už se ve Bzenci rozjede i klíčová část výroby, lahvovací linka.

Ve dvoře zámku také nově funguje místní divadelní sdružení Kašpárek. To v opravených prostorách našlo své útočiště a od Nového roku začalo dokonce s pravidelnými loutkovými představeními, vždy dvěma po sobě každou druhou neděli v měsíci. „Zájem lidí je velký, napoprvé byly obě hry téměř vyprodané. Přijeli i lidé z okolí,“ pochvaloval si principál divadélka Josef Ženata.

V budoucnu by radnice chtěla mít zámek jako reprezentativní budovu města, kde by bylo například muzeum nebo prostory pro pořádání kulturních akcí. Úřad chystá také rozsáhlé opravy v zámeckém parku. V tomto roce se bude opět ucházet o dotace z několika zdrojů.

Zdeněk Šmýd