Od středy 7. května do neděle 11. května se tam totiž konal již třetí ročník Bylinkových dnů, na který letos přijelo jeden a půl tisíce návštěvníků z Čech, Moravy i Slezska. Potvrdila to hlavní organizátorka akce Andrea Helmichová.

„Bylinkové dny jsme u nás v Uherském Ostrohu začali pořádat především proto, abychom zviditelnili a využili krásné prostory našeho zámečku. A proč jsme se zaměřili právě tímto směrem? Léčitelství, bylinkářství, alternativní medicína, tyto obory nejsou mezi lidmi právě známé a moc se tak o nich nikdo nedozví. Navíc podobné festivaly se konají pouze v Praze nebo Plzni, a tak jsme to chtěli vyzkoušet. A jak je vidět, zájem je opravdu obrovský,“ poznamenala Helmichová.

Tahákem letošního ročníku byla čarodějka a lektorka Zuzana Antares s čarodějnickým rituálem a výkladem tarotu. Hudební příznivci dali přednost lekcím hry na africké bubny. Sobotní dopoledne tak patřilo africkým rytmům.

FOTOGALERIE: Ostrožský zámek žil mystikou

Vedle přednášek Zory Moulisové na téma Léčivá síla stromů si hosté nenechali ujít ani páteční esoterický koncert šakuhači. Hudba na stejnojmennou japonskou bambusovou flétnu ohromila přeplněné zámecké nádvoří. Stejně tomu bylo také v sobotu dvě hodiny po poledni, kdy na nádvoří ostrožského zámečku zavítala přehlídka orientálních tanců. Na ní se divákům a především porotě představily na dvě stovky účastníků.

OBRAZEM: Ostroh hýřil břišním tancem

Ve středu zase návštěvníky ostrožský zámek přivítal vernisáží květin a cimbálovou muzikou. Ve čtvrtek, na státní svátek osvobození, se představil také amatérský divadelní spolek s názvem Blázni lovící ideje cedníkem (BLIC) se svým velice úspěšným představením Trójanky. „Je asi příhodné, že toto výrazné protiválečné drama s hlubokou účastí se všemi poraženými se odehrálo na nádvoří zámku právě v den výročí osvobození České republiky,“ smála se Helmichová, vedoucí divadla BLIC.

„Spoustu návštěvníků na našem festivalu lákají také různé partnerské konstelace, podchycení všelijakých nemocí i lidská karma,“ dodala Helmichová.

Marie Beníčková