Ta je nyní často žádaná v lékárnách i bylinkářství na Slovácku. Potvrdil to prodejce bylin v Uherském Hradišti Evžen Brhel.

„Tento druh šalvěje je běžně dostupný v lékárnách. Viděl jsem jej dokonce už i v potravinách. Já prodávám pouze šalvěj přeslenitou, která je ve formě čaje velice vhodná na léčbu angíny nebo třeba zánětů zubů,“ prozradil Brhel. Zároveň dodal, že v posledních dnech zaznamenal po bylině obrovskou poptávku. Tu však Brhel neprodává. „Lidem jsem vysvětlil, že taková droga může při vdechnutí způsobit i epileptický záchvat. Existuje celá řada dostupných narkotik, o kterých však uživatelé neví,“ sdělil Brhel. To potvrzuje také pracovník hradišťského K–centra Charáč Vladimír Kaška.

„Registruji samozřejmě sezonní zneužívání lysohlávek nebo také makovic. Toto je další varianta, na kterou reklama upozornila. Podobné účinky má i muškátový oříšek či pelyněk pravý. Mimochodem, marihuana je třeba výborný lék na roztroušenou sklerózu,“ uvedl Kaška.

Čím větší kampaň droga dostane, tím více uživatelů lehkých drog ji bude chtít zkusit. „Do naší lékárny zatím žádný uživatel pro šalvěj divotvornou nepřišel. Stejně by nepochodil. Nabízíme pouze šalvěj lékařskou, a to jak ve formě čaje, tak v tabletách. Tento druh šalvěje uleví při angíně. Je dobrý hlavně pro léčbu ústní dutiny – kloktáním,“ poznamenala Ina Jurásková z Rodinné lékárny v Jarošově.

Šalvěj divotvorná

–velice silná halucinogenní látka
– obsahuje halucinogen salvinorin A, který způsobuje optické halucinace, deformaci reality či depersonilaci
– často popisovanýni stavy jsou i cestování časem či spirituální zážitky
– její účinek trvá přibližně jednu hodinu
– tato droga není zákonem zakázaná
– šamani ji dodnes používají při obřadních rituálech k věštění budoucnosti