Tam se mají děti i rodiče vzájemně seznámit. Záměrem je upustit od formálního nástupu do školy. „Takovou akci pořádáme letos podruhé a v loňském roce se nám velice osvědčila. Problém je akorát ten, že s námi ze čtyřiceti dětí pojede pouze pětadvacet,“ vysvětlil třídní učitel budoucích prváků Jiří Hadaš.

Rodičům se akce zamlouvá

Tento netradiční krok si chválí i rodiče dětí. „Myšlenka takového seznámení mě velice nadchla, a tak na akci s dcerou míříme také. Jediné, co bych vytkla, je termín. Jela bych raději o týden dříve nebo později. Poslední víkend je totiž dcera už dost nervózní z nástupu do školy,“ uvedla matka šestileté Sandry Monika Duffková.

Ostatní školy v regionu pro děti chystají spíše slavnostní přivítání až v pondělí 1. září „Každý rok máme zahájení v Klubu kultury, kde bude i místostarosta města Stanislav Blaha. Pro děti chystáme i vystoupení starších žáků,“ řekla zástupkyně ředitele Základní školy UNESCO Uherské Hradiště Miloslava Ondráčková.

Podobná myšlenka už vedení školy však prý také napadla. „Ze strany rodičů jsme se však nesetkali s přílišným zájmem, a tak děti přivítáme jako každý rok,“ dodala.

Stejným způsobem v pondělí přivítají nové prvňáčky také v Základní škole T. G. Masaryka Uherské Hradiště. „Starší žáci si pro prváky připravili vystoupení. Děti chceme raději nechat ve škole zvyknout a seznámit se postupně,“ řekla ředitelka tamního vzdělávacího střediska Jana Uherková.

Výlety až na jaře

„Společné pobyty dětí v přírodě chceme nechat až na jarní měsíce, kdy se budou žáci ve třídě už znát a budou samostatnější,“ dodala ředitelka.
Do školy se už těší například šestiletá Adéla Měrková z Uherského Hradiště. „Nejvíc ze všeho se těším na to, až se konečně naučím číst a psát,“ vyjádřila se nadšeně budoucí prvačka.