Hned na jeho počátku vrací starosta Břestku Jindřich Krušina návštěvníky v čase o sto let zpět. „Bylo tehdy nedělní odpoledne 23. listopadu 1913. Právě odbila patnáctá hodina a první knihovnice naší obce Viktorie Kadlecová, manželka nadučitele břestecké obecné školy Hynka Kadlece, vítá první návštěvníky knihovny," začíná své vyprávění starosta.

Ale to už sedí za stolkem knihovnice Petra Polášková ze Zlechova, která bere na sebe podobu Viktorie Kadlecové, a vzpomíná. „Ve spolkové knihovně se nachází 82 svazků knih, z nichž jsem dnes pětadvacet zapůjčila osmi občanům Břestku. Prvním zapsaným čtenářem je tesař Jan Vlček, první zapůjčenou knihou je svazek číslo 52, nesoucí název Za štěstím od Karla Klostermana," žije romantickou vzpomínkou knihovnice a listuje seznamem čtenářů, kteří si knihy zapůjčili.

Do detailů historie břestecké knihovny ona ani starosta Jindřich Krušina nezacházejí. Ostatně ta je velmi dobře popsána v publikaci s názvem Povídání o naší knihovně, která vyšla v roce 2007 z pera současného knihovníka, sedmasedmdesátiletého Jaroslava Dvouletého. „To jeho povídání o knihovně bylo sepsáno za dobu 94 let. Do sta jich chybělo šest. Bylo to málo, aby se s jejím vydáním mohlo posečkat, nebo moc? Kdo to mohl vědět, klade si řečnickou otázku starosta a hned na ni dává odpověď.

„Za čtenáře této knížečky mohu říci, že jsme velmi rádi, že vůbec vznikla. A je jedno, jestli teď, nebo před šesti lety. Hlavní je, že z celé publikace je cítit, s jakou láskou, ale i pokorou autor přistupoval a přistupuje k práci knihovníka mnohdy nedoceněné, ale vůbec ne lehké," říká první muž Břestku.

Součástí důstojného připomenutí stého výročí od založení knihovny byl křest knihy, která ještě voní tiskařskou barvou. Nese název Žítkovské čarování s podtitulem Pravdivý příběh o žítkovských bohyních, jejímž autorem je publicista, spisovatel a bývalý šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík. „K 11. listopadu letošního roku vydalo nakladatelství Albatros Media Praha v jednom svazku Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování," prozrazuje sám autor. Kmotry jeho knihy jsou brand manažerka non-fiction literatury Albatrosu Kristina Synek, starosta Břestku Jindřich Krušina a knihovník obce Jaroslav Dvouletý. Křtí ji vínem, slivovicí a vodou ze soutoku Zlechovského potoka a Dvořanky.

„Přeju této knize, aby se s ní vydali lidé nejen z Moravy, ale i z Čech po stopách lidové magie v Bílých Karpatech a nahlédli do skutečného života žítkovských bohyní. Žen, které uměly pomáhat a poskytovat rady tam, kde člověk pro svoji omezenou zkušenost nevěděl, jak dál," dává najevo svoje přání Kristina Synek.

Ocenění z rukou starosty za sedmnáctiletou knihovnickou práci pak přebírá Jaroslav Dvouletý, v pořadí sedmý břestecký knihovník.

„Kolik knih už prošlo za ty roky mýma rukama, na to neznám přesnou odpověď. Vím však, že by to bylo číslo astronomické," říká s pousmáním knihovník.

Ke slavnostní atmosféře přispěla účast osobností spojených s kulturním děním v regionu na úpatí Chřibů, písničkami, básničkami a tanečky děti z tamní mateřské školy, hudební skupina Gdo dojde, Gajdoši z Kopanic a Břestecká cimbálová muzika.