Ty se v sobotu odpoledne začaly odehrávat za slunečného počasí, ale se zapadajícím sluncem přecházel krojovaným děvčicím mráz po zádech.

„Byla by to pořádná ostuda, kdyby břestecké hody byly bez právoplatně zvolených stárků,“ usoudili unisono starší vládci hodového veselí, Lucie Večeřová a Jiří Křemeček. Oba ale s pousmáním dodali, že martinské hody v Břestku zachránili tím, že tak trochu vynuceně chase v září slíbili, že na sebe roli stárků přece jenom vezmou. „Že jsme se stali stárky, toho dnes rozhodně nelitujeme,“ halasili Křemeček s Večeřovou.

„Mám radost z toho, že se hody po patnácti letech vrátily do osady Chabaně, která má své kouzlo,“ svěřil se Antonín Večeřa, nadšený otec starší stárky. Netajil se tím, že vypravovat z domu starší stárku představuje hodně povinností, starostí, ale také něco peněz. „Ale mít stárku v domě, to je čest,“ řekl hrdě Večeřa.

Zatímco staršího a mladšího stárka Jiřího Křemečka a Tomáše Krušinu vyšňořená chasa vyzvedla v Břestku, za mladší a starší stárkyní, Laurou Kučerovou a Lucií Večeřovou, se musela vydat autobusem až k sekvojovci obrovskému na Chabaně.

„Asi první chabaňskou stárkou byla moje maminka, Danuše Malíková,“ prozradila třiatřicetiletá Barbora Vávrová-Spathová, která se před patnácti lety vydala na hody coby mladší stárka s Bohumilem Černotou. „Role starších stárků se tenkrát ujala jeho sestra Marta a vládcem břesteckých hodů byl Roman Malík,“ zavzpomínala Vávrová-Spathová.

„Tenkrát bylo zrovna tak krásné a slunečné počasí jako dnes a břesteckým hodům vládli pouze domácí stárci. Helfnout se stárky bylo potřeba až v pozdějších letech,“ podotkl Černota.

Na velké řeči nebyl čas, protože u domu prvního muže Břestku Jindřicha Krušiny už na chasu čekaly desítky místních i přespolních, aby byly při tom, když budou stárci od břesteckého starosty přebírat právo k povolení hodů.

Ještě než nasedli stárci a chasa do autobusu a nechali se jím odvézt do dědiny, přišel čas fotografování pod stařičkým sekvojovcem. Lapače okamžiků – fotoaparáty – byly několik minut v permanenci. „Byla to pěkná podívaná. Moc si vážím toho, že se v Břestku hodová tradice před třemi lety obnovila a udržuje,“ pochvaloval si Květoslav Trávníček, prezident břesteckého Spolku pro udržení tradic. „Vy, mládenci, vytancujte pořádně děvčice, až se jim budou zdvíhat suknice. A vy, děvčice, pěkné a milé, mějte se k mládencům čile.Vy ostatní jezte, pijte, jenom se moc neopijte. K duhu ať vám jde dobrý mok, na shledanou na hodech příští rok,“ udělal pomyslnou tečku za zdařilou hodovou obchůzkou po dědině muž na postu starosty Břestku Jindřich Krušina.