Základ kolekce tvoří (podobně jako na nedávné výstavě na zámku v Uherském Ostrohu) obrazy, které autor vytvořil pro nástěnný kalendář 2012 nazvaný Slovácký rok Chození tří králů, Fašank na Kopanicích, Předjaří, Kosení lúk v Buchlovicích, Jízda králů ve Vlčnově, Pouť u svatého Antonínka, Horňácké slavnosti v Kuželově, Žně na Slovácku, Svatováclavské hody, Vinobraní, Dušičky a Živý betlém v Ostrožské Nové Vsi.

Také na vernisáži ve Vlčnově byl podobně jako v Uherském Ostrohu kalendář „uveden do života“ samotného křtu se ujal starosta obce Jan Pijáček. K dobré náladě hrála dětská cimbálová muzika Vlčci.

Jan Botek (v loňském roce vytvořil pro Slovácké noviny ceny pro anketu Největší z pierotů) se folklorním námětům věnuje v posledních letech, kdy, jak sám říká „…stále více inklinuje k podstatě slovácké duše…“. Jistě je to dáno i okolím, v němž žije, bohatém na tradice lidového umění.

Kromě pastelu se dřívě věnoval i malbě olejem a grafice. Vedle krajinných motivů vytváří i figurální náměty a zátiší. Výstava ve Vlčnově potrvá do konce letošního roku a kalendář Slovácký rok se jistě stane hezkým vánočním dárkem.

Miroslav Potyka

Na vernisáži v Galerii Na Měšťance hrála dětská cimbálová muzika Vlčci.