V Boršicích letos termín posunuli kvůli volbám do Senátu a krajských zastupitelstev o týden dříve, než je v obci tradicí. Krojované chase tam vládli starší stárci Romana Holomčíková a Roman Hrabálek a mladší Lucie Knapová a David Ryšavý. Ten v noci z pátku na sobotu bránil hodové právo před zlodějíčky vlastním tělem, což na jeho obličeji zanechalo viditelné stopy i v sobotním průvodu.

„Se sháněním stárků u nás oproti ostatním obcím problém nebyl. Na stárkování jsme naopak čekali dva roky,“ řekla Holomčíková s Hrabálkem.

Hody ve velkém zažili také v Polešovicích. Do kroje se tam oblékly dvě stovky dětí i dospělých. Chase kralovala Alena Motyčková s Radkem Ingrem a role mladších stárků se ujali Alena Tesařová a Ondřej Šišák. Slavnostnímu průvodu obcí přihlížela tisícovka Polešovjanů a jejich hostů. Obě stárky ukázaly svá práva v areálu vinařské šlechtitelské stanice.

„Hodové právo ve tvaru čtyřúhelníku bylo v Polešovicích zdokumentováno už v roce 1900 a nosí se tam dodnes,“ řekla etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti Romana Habartová, která je zároveň polešovickou rodačkou.