„Z Dolního Němčí jsme přivezli povidla k ochutnání i v dárkovém balení, která o minulém víkendu uvařily členky pěveckého sboru Tetičky, víno od našeho vinaře Zdeňka Ponížila a česnek," vyjmenovala pochutiny Jiřina Bídová. Horněmčané se pro změnu mohli pochlubit obecní slivovicí a pěti kily čerstvě vyuzených Bodišových klobásek. „Udily se včera a dnes se po nich během chvilky doslova zaprášilo," prozradil starosta Horního Němčí Lumír Kreisl. A zatímco zástupci Strání nabízeli návštěvníkům své vdolečky a slivovici, Slavkovjané se kromě slivovice a škvarků pyšnili také přivezenými šestnácti kilogramy trnek nasušených v sušárně ovoce Vlastimila Krhovského. „Sušené trnky jsou v tomto čase pro Slavkov typické. Jsou zpracované v místní sušárně ovoce, kde se topí klasicky dřevem, žádnou elektřinou nebo plynem," poznamenal slavkovský starosta Libor Švardala.

Obce sdružené v mikroregionu Východní Slovácko nabízely své dobroty ve stáncích před nádvořím justičního paláce, kde se po slavnostním průvodu konal kulturní program. „U nás nerozlišujeme, ze které obce která pochutina je. Návštěvníkům je nabízíme za celé Východní Slovácko," konstatoval manažer mikroregionu Milan Bauka. K mání tam tak byla minerální voda Slatina, škvarky, slanina, vdolečky, chleba se sádlem, bramborové placky s povidly (olipy), slivovice, víno i Hromčíkova medovina.

Nejen na místních gurmánských specialitách, ale hlavně na pestrobarevné rozmanitosti účinkujících folkloristů na slavnostech si pochutnávaly Božena Šedová, starostka maličké vesničky Libel z podhůří Orlických hor, a její místostarostka Dagmar Hubálková. Ty přijely na Slovácko s předstihem, v pátek navečer. Trasu 250 kilometrů dlouhou absolvovaly v hustém pátečním provozu během čtyř hodin. Do Uherského Hradiště dorazily v sobotu ráno spolu se svými hostiteli z Vlčnova, kam už 15 let pravidelně zajíždějí na jízdu králů. „Na slavnostech vína v Uherském Hradišti jsme sice teprve podruhé, ale moc se nám tu líbí. Dnes se nám dokonce podařilo vidět kompletně celý krojovaný průvod a přiznám se, že to je opravdu velký zážitek. U nás totiž takovýto nádherný folklor nemáme, a i to je důvod k tomu, že určitě přijedeme také příští rok," přiznala na stanovišti mikroregionu Východní Slovácko Božena Šedová.