Od čtvrtka 16. srpna do neděle 19. srpna uslyší tyto výkřiky denně, koná se tam totiž třetí balonová fiesta. „Asi se do Břestku vypravíme, aby malá viděla balony aspoň ze země, do koše bych ji nepustila," přiznala jednatřicetiletá Hradišťanka s tím, že ona se také bojí, ale možná by se nechala přemluvit.

Největší koncentraci balonů budou moct lidé pozorovat v sobotu, v hlavní den festivalu. Na 18 hodin je totiž naplánovaný hromadný start balonové flotily. Velkým tahákem je také noční rozsvěcování vzdušných plavidel nazvané žárovky, to by mělo začít okolo 23. hodiny ve stejný den. Příznivci této netradiční zábavy se ale mají na co těšit už od zahájení festivalu. Pokud pořadatelům plány nezhatí počasí, chtěli by ve čtvrtek podniknout přelet nad hranicemi České republiky a Slovenska a s tím pak spojený vzlet z Velké Javořiny.

Jednou z novinek letošního ročníku akce je pětidenní kemp pro šestnáct českých a osm slovenských zájemců. Ty instruktoři proškolí v oblastech meteorologie či skladbě balonů. Účastníci si budou moct vyzkoušet létání v praxi. „Po celou dobu výcviku budou mládeži k dispozici piloti, instruktoři i členové technického zázemí převážně z Balon Centra.

„Od výcviku mladých pilotů si slibujeme vysokou úroveň, pro účastníky kempu máme připravených dvanáct horkovzdušných balonů a dostatečné množství plynu pro jejich pohon," prohlásil hlavní organizátor festivalu a zároveň majitel Balon Centra Libor Staňa.

Podívat se na Slovácko z ptačí perspektivy se lidé mohou hned z několika míst. Balony od čtvrtka budou startova z Uherského Hradiště, Kunovic, Břestku, ale také třeba z hradu Buchlov.

Vrcholem festivalu bude sobota, kdy se malí návštěvníci mohou zapojit do her a soutěží. Ti větší se mohou těšit na ukázkové lety na upoutaném horkovzdušném balonu. Svou účast už potvrdilo 140 dětí z dětských domovů v Uherském Ostrohu, Zlíně, Kroměříži a Trenčíně. „Pro posádky a hosty jsme objednali pět set párků, pět set klobás, dvě stě kilo masa nebo padesát sudů piva," prozradila mluvčí břesteckého Balon Centra Věra Nechalová.

Součástí odpoledne bude i tombola, kde mohou zúčastnění vyhrát let balonem, romantickou večeři nebo pobyt v Balon Centru. Dopravu bude letos řešit vláček Steelinka, která zájemce vyzvedne na záchytném parkovišti a odveze na místo konání fiesty.

Sobotní programIlustrační foto.

7.00 - Start balonů z Letiště Kunovice

15.00 - Zábavné odpoledne pro děti i dospělé v Balon Centru Břestek

o Upoutaný balon

o Malování na obličej

o Jízda na poníkovi

o Skákací hrad

o Kyvadlová doprava vláčkem Stelinka

o Zkušební jízdy novými vozy Škoda

o Stánkový prodej občerstvení, grilované speciality

o Tombola

o Moderátor Rádia Zlín

o Hry pro děti

18.00 - Start balonové flotily (dvanácti až patnácti balonů)

20.00 - Vystoupení kapely V.S.P. Band

23.00 - Noční rozsvěcování „žárovky"

Sportovní létání

Balonové létání je součástí FAI světové letecké federace, má i svou mezinárodní balonovou organizaci. Sdružuje 10 tisíc pilotů ze čtyřiceti zemí světa. Sto nejlepších se každý lichý rok účastní mistrovství světa. Balony soutěží ve dvou desítkách různých disciplín s pevnými pravidly, většinou se jedná o lety na vzdálenost nebo na cíl. Ti nejlepší jsou schopni po hodinovém letu z povinné vzdálenosti několika kilometrů naletět na cíl s balonem „unášeným větrem" s centimetrovou přesností.

Balonem v Alpách

Pro větší dobrodruhy nabízí společnost Balony EU tří- až pěthodinový přelet Alp v balonu z Rakouska do Itálie. Lety v Alpách se uskutečňují v období listopad až únor. Letenka má platnost dva roky od data jejího zakoupení a je možné ji bezplatně prodloužit.

V ceně letenky zájemce získá let balonem přes Alpy do Itálie, 3 až 5 hodin letu, dárkový certifikát s věnováním v dárkovém balení, přivítání s posádkou a seznámení s průběhem letu, slavnostní křest a přípitek sektem, křestní list s novým balonářským jménem, 1x nocleh se snídaní, dopravu zpět na místo startu a pojištění pasažéra. Startovní místo vybírá zkušená posádka podle aktuálních povětrnostních podmínek.

Protože se jedná do jisté míry o adrenalinový zážitek, měl by člověk pamatovat na některá nařízení a splnit některá doporučení. Důležitá je časová flexibilita, balon totiž nemůže vzlétnout kdykoli, potřebuje určité povětrnostní podmínky. Zájemce o let balonem by měl rovněž myslet na svůj zdravotní stav, protože poletí ve výšce okolo pěti tisíc metrů nad mořem. S tím je potom spojené teplé oblečení a především kvalitní obuv.

Do konce letních prázdnin mohou také zájemci využít letní nabídky romantických a privátních letů balonem. V měsíci srpnu je platná exkluzivní cena letenek od 2999 korun za osobu. K letence od společnosti dostanete dárek v podobě padesátiprocentní slevy na ubytování v penzionu s restaurací Balon Centrum Břestek. Akční cena platí od pondělí do čtvrtka při využití ubytování na dvě noci.

Minimální počet pasažérů pro uskutečnění letu jsou čtyři, maximálně pak šestnáct osob. Je možné využít také dárkového certifikátu. (PR)

Ilustrační foto.Z historie balonového létání

Dvousetletou tradici začali v roce 1783 bratři Montgolfierové balonem vyrobeným z taftu, s roštem, na kterém spalovali slámu, a s posádkou kohoutem, beranem a kachnou. Dnešní horkovzdušný balon je vyroben z nylonové textilie odolné proti vysokým teplotám, koše jsou pletené z proutí. Hořákem ohřívaný vzduch v obalu malého sportovního balonu o objemu 2200 m3 unese třísetkilový balon, tříčlennou posádku a palivo propan v ocelových láhvích postačující na dvě hodiny letu.

Kurs a rychlost letu balonu určuje směr a síla větru. Vítr má v rozdílných výškových hladinách rozdílný směr, nastoupáním nebo klesáním do příznivé vrstvy pilot balon řídí. Pro ballooning je ideální rychlost větru do 5 metrů za vteřinu. Tyto podmínky splňuje obvykle ranní a podvečerní klidné počasí. Balony nelétají v poledne letních dnů, kdy pálící slunce způsobuje termické vertikální proudění se silnými větrnými poryvy.

Balon létá ve výšce korun stromů nebo může nastoupat do několikakilometrové výše. Světový výškový rekord je téměř 17 kilometrů. Hodina ve vzduchu s přeletem lokality rozlohy velkoměsta v délce 20 kilometrů je typickým příkladem běžného balonového letu. (kar)

Josef Fiala, vedoucí katedry právnické fakulty: Letos v září poletíme s rodinou pošesté

Kdy jste poprvé letěl balonem?

Tak to jste se zeptala toho pravého. Už je to tři roky a stalo se to mou vášní. Tehdy jsem koupil u firmy Libora Stani k Vánocům 2008 letenky pro celou rodinu včetně dětí, vnuků, mé maminky i tchýně, no bylo nás hodně.

Vešli jste se všichni do jednoho koše?

Letěli jsme tím velkým balonem, který Balony EU mají. To je snad největší balon ve střední Evropě. Vešli jsme se tam pohodlně všichni, měli jsme i stevardku, která podávala nápoje, prostě krásný zážitek.

Nebál jste se?

Nebylo čeho, vždyť balonové létání je bezpečné. Ale někteří z naší posádky měli poprvé před odletem strach. Ovšem když balon začal stoupat a nahoře se rozhostilo to zvláštní ticho, které na zemi nezažijete, zmocnil se všech klid a obavy byly rázem zažehnány. To už je vyzkoušené, to ticho umocňuje příjemné pocity.

Jak se váš dárek líbil ostatním?

To by bylo lepší zeptat se přímo jich, ale vzhledem k tomu, že s Balony EU všichni pravidelně létáme doposud, letos v září už to bude pošesté, tak si myslím, že jsem byl spokojený nejen já, ale i oni.

Jak si pro své lety vybíráte lokalitu?

Já mám rád, když letíme nad známými místy. Vždycky něco vymyslím a pan Staňa už to nějak zorganizuje. Je hezké podívat se na své prostředí pro změnu shora. Třeba minule se mi podařilo vyfotit smrkový les, vytváří takovou zajímavou hvězdici, kterou bych při procházce tím lesem nikdy neviděl.

Co nejhezčího jste z koše balonu viděl?

Těch krás je opravdu moc, ale řeknu, co bych rád neviděl. Je hrůza, že ohyzdnosti fotovoltaických elektráren neunikneme ani tam ve výšce.

Jaké jsou vaše nejkrásnější zážitky z letu balonem?

Když letíme spolu se svými blízkými a přáteli. Povídáme si, pilot nám popisuje průběh letu i krajinu pod námi… Nebo i přistání je krásný zážitek. Když koš přesně dosedne tam, kam má, a vy pak odpočatí a povznesení vystoupíte opět na pevnou zem.

Zopakujete si to zase znovu?

Už teď, když o tom vyprávím, těším se na září, kdy nás čeká s Balony EU další dobrodružství.

Radka Folprechtová, grafička: Trpím závratěmi, v koši to ale bylo jiné

Jaké bylo vaše setkání s balonovým létáním?

Byl to takový spontánní nápad, když jsem přijela ke kamarádce na Slovácko a při procházce jsme viděly nad Uherským Hradištěm letět balon. Hned jsme zavolaly do Balonů EU na Břestku a objednaly se na první volný let, který měli.

Prozraďte, co vás na balonech tak nadchlo?

Když jsem ten balon viděla, připadalo mi to velice romantické a dobrodružné zároveň. Úplně něco jiného, než běžně zažívám.

Neměla jste při letu strach z výšky?

Přijely jsme do Balon Centra na Břestek už o několik hodin dříve. V klidu jsme si poseděly na srubu, daly skleničku šumivého vína, a pak pozorovaly, jak se náš balon připravuje. Přestala jsem se bát a naopak už se pak jenom těšila.

A nadšení vám zůstalo, i když už se koš začal zvedat nad zem?

No to se ještě zvýšilo! Byla to nádhera. I když trpím závratěmi, v koši balonu je to úplně jiné. Je to takový pocit jistoty a bezpečí.

Byla pro vás lokalita, nad kterou jste letěli, poutavá, nebo jste neměla okolní krajinu čas vnímat?

Tak teď už vím, že je důležité vybrat si nějaké pěkné místo. My jsme letěli nad Chřiby, viděli Buchlov a Barborku, to jsem fakt ocenila. Jsem grafička, a tento vizuální zážitek je pro mě i inspirací pro mou práci.

Řekněte čtenářům, jak dlouho celý let balonem nad Slováckem trval?

Beru to spíše jako celý zážitek i s pobytem na Břestku, posezení, samozřejmě nejdůležitější je samotný let a pak opět návrat. Udělaly jsme si prostě výlet na celé odpoledne. Perfektní relax.

Budete si chtít tento zážitek ještě někdy v budoucnu zopakovat?

Určitě ano. Chtěla bych takový zážitek dopřát i svým blízkým a já sama letět tentokrát zase v jiné lokalitě. Ale určitě se obrátím zase na stejnou firmu, protože už s nimi mám dobrou zkušenost, a to je při takové aktivitě důležité. (kar)