K polokulatému jubileu se archeologickému skanzenu dostalo den před tím v pražském Top Hotelu významného ocenění v soutěži Kudy z nudy. Starosta Modré Miroslav Kovářík a správce archeoskanzenu Lubomír Sláma tam za významné aktivity, které jsou ve slovanském sídlišti pořádány, převzali první cenu v podkategorii jižní Morava.

„Absolutními vítězi soutěže Kudy z nudy, kterou uspořádala agentura Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism pod záštitou ministerstva pro místní rozvoj a Asociace krajů v Česku, se stalo tajemné znojemské podzemí a interaktivní muzeum Techmania science center v Plzni,“ uvedl modranský starosta.
Odborná porota musela posoudit šest a půl tisíce tipů veřejnosti při hledání těch nejlepších v kategorii Cena portálu Kudy z nudy.
„První ročník soutěže ukázal, že čeští cestovatelé dokáží dobře rozpoznat a ocenit kvalitní podnikatelskou nabídku,“ řekl při vyhlašování cen ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Absolutní vítězové soutěže dostanou od pořádající agentury shodně sto tisíc korun na propagaci své aktivity a exkluzivní publicitu.

Naprázdno nevyjdou ani Modranští, jako vítězové jedné z devíti podkategorií. „Nabídneme jim, ale i těm dalším, propagaci v tuzemsku i v zahraničí. Ta bude kromě jiného zahrnovat uveřejnění spotů a článků na stránkách Toulavé kamery,“ řekl Pavel Kosař, který je pověřen řízením agentury CzechTourism a který ceny předával.

Správce modranského archeoskanzenu Lubomír Sláma poodhalil recept, jak za pět let z ničeho vybudovat fungující a oceňovaný komplex. „Figuruje v tom spousta faktorů, je to taková mozaika, která se musí dobře poskládat. Naší výhdou při hodnocení je přítomnost zajímavé historie na našem území. Období Velké Moravy navíc ještě není úplně využito a je evidentní, že lidem se líbí a zajímá je,“ uzavřel Sláma.

Zdeněk Skalička, Michael Lapčík