„Rozšířili jsme program pro děti. Ve škole písemnictví pro ně bude připravena možnost naučit se psát hlaholici, na jiném místě si pak budou moct vyzkoušet například lukostřelbu," prozradil jednatel spolupořádajícího občanského sdružení Velkomoravané Jaroslav Křivánek. Organizátoři chtějí, aby veřejnost, jež do archeoskanzenu dorazí, získala také nějaké informace o době, do které bude celý festival situován. Rozhodli se proto, že zájemcům nabídnou jistý druh přednášek ve škole písemnictví.

Jednou z novinek letošního ročníku je také venkovní kovárna nebo obléhací stroje, které příchozí v Modré uvidí. Bez zajímavosti rovněž není povídání se spisovatelem Stanislavem Češkou, který zítra od 15 hodin představí svou knihu Případ úzké dýky.

Součástí festivalu je také například velkomoravský trojboj, v němž se soutěžící utkají v lukostřelbě z původních luků, letos na pohyblivý terč, nebo budou závodit na dlabaných člunech. „Poslední disciplína je tajná. Do poslední chvíle ji neví ani sami účastníci trojboje," pousmál se Jaroslav Křivánek.

Součástí programu bude i divadelní představení souboru historického šermu Tizon v sobotu od 15 hodin a v neděli od 13.30. Areál otevře zítra své brány v půl dvanácté a v neděli v 11 hodin. 

Sobota

11.30 otevření hradiště, ukázky dobového života

12.00 přednáškový blok „život na Velké Moravě"

13.00 velkomoravský trojboj

14.00 povídání se spisovatelem Stanislavem Češkou, představení knihy Případ úzké dýky, autogramiáda

15.00 divadelní představení (SHŠ Tizon)

16.00 bitva a bojové ukázky

17.30 uzavření hradiště

Neděle

11.00 otevření hradiště, ukázky dobového života

11.30 přednáškový blok „život na Velké Moravě"

12.30 turnaj v boji nožem

13.30 divadelní představení (SHŠ Tizon)

14.00 bitva a bojové ukázky

15.30 ukončení festivalu