Nejvzácnějším artefaktem doby dávno minulé, který archeologové v těchto dnech objevili, je dno keramické nádoby opatřené hrnčířskou značkou.

„Pochází z mladohradištního období, což znamená desáté až třinácté století našeho letopočtu. Značka na dně výrobku může být uměleckým podpisem jeho zhotovitele a příliš často se s ní nesetkáváme,“ objasnil archeolog Slováckého muzea Tomáš Chrástek.

Kromě mladohradištní keramiky objevili archeologové Slováckého muzea v Modré také deset metrů širokou laténskou vrstvu, která časově spadá do období čtvrtého století před naším letopočtem, a několik velkomoravských objektů včetně keramiky. „Zatím provádíme zjišťovací průzkum, na který bychom v létě chtěli navázat. V místech nálezů vytyčíme čtverce a klasickým archeologickým výzkumem odkryjeme celé objekty,“ plánuje Chrástek.

Archeologické výzkumy v Modré se uskutečňují již deset let. Zdejší polykulturní sídliště, na jehož území jsou doložena osídlení laténská, germánská, velkomoravská a mladohradištní, se řadí k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím na Moravě.