VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové ani v zimě nezahálejí

Uherské Hradiště - Archeology nejspíše vnímáme skloněné se špachtličkou v ruce nad výkopem, jak odkrajují kousek po kousku hlínu, aby odhalili kousek keramického střepu, či dokonce kosti, a jsou tedy v našich představách spojeni s terénem.

9.4.2008
SDÍLEJ:

Vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Miroslav Vaškových.Foto: DENÍK/archiv

Jsou to lidé, kteří ze země opatrně vynášejí to, co do ní naši předkové před staletími „zašlapali“, řekneme s trochou nadsázky. Ve skutečnosti tomu tak docela úplně není. Základem je sice práce v terénu a záchrana pozůstatků hmotné kultury, které zůstaly zachovány v kulturních vrstvách, ale je to jen začátek celé cesty. Na počátku jsou ruce a v nich rýč a špachtle, na konci sdělení, informace nejenom o tom, co bylo nalezeno, ale i to, čím je ten nález důležitý, zda potvrzuje, zpřesňuje nebo vyvrací naše dosavadní představy o životě předchozích, mnohdy časově nesmírně vzdálených generací. Kromě vlastního nálezu a jeho terénní dokumentace se však všechno ostatní odehrává skryto našim očím. A právě o tom si povídám s vedoucím archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti Miroslavem Vaškových.

Než si řekneme, jak probíhá zpracování archeologických nálezů z minulé sezony, shrňme, jaké výzkumy vlastně proběhly.

Od června loňského roku až vlastně do konce léta probíhal průzkum Holého kopce. Je zajímavé, že na to, že jde o velké a kdysi bezesporu významné hradisko, Holý kopec archeologicky zkoumán nebyl, malé dílčí průzkumy provedl pouze Miloš Šolle. Motivem k průzkumu nám bylo také to, že hradisko je posledních patnáct let vystaveno atakům detektorářů, kteří lokalitu drasticky vykrádají a devastují. Takže jsme provedli zjišťovací výzkum, jehož cílem bylo zpřesnit dosavadní znalosti o hradisku, o jeho zástavbě, o hloubce kulturní vrstvy.

Co výzkum přinesl?

Deset beden materiálu, zejména keramických střepů. A ty je třeba zpracovat. Je ale třeba říci, že zpracování nálezů probíhá již při zkoumání sondy a odkrývání nálezu. Na místě se dělá fotografická i kresebná dokumentace, popis a zaměření lokality a podobně, protože keramický střep je součástí nálezové situace.

Výpověď střepu nalezeného v pozůstatku keramické pece je jiná než toho, který byl nalezen v příkopu před valem. Od září pak začalo vlastní zpracování nálezů, které dosud probíhá. Střepy, kovy a kosti bylo nutno očistit a provést muzejní dokumentaci tak, aby bylo zaznamenáno nejen vše o tom nálezu, ale o nálezových souvislostech. Výsledkem je pak nálezová zpráva. Vedle toho však probíhá zkoumání a další zpracování jednotlivých nálezů, zpravidla v konzervátorských dílnách a podle potřeby i ve speciálních laboratořích vědeckých institucí. Kovové části je třeba zbavit koroze, dřevo a kůži je třeba ošetřit, případně impregnovat, aby se nerozpadly vlivem změny vlhkosti vzduchu po vynětí ze země. A konečně když má archeolog všechny dosažitelné informace, musí je interpretovat, zhodnotit výsledky výzkumu, formulovat nové obohacené poznání, které je výsledkem celého procesu. Výsledky pak jsou publikovány v odborném tisku, v našem případě nejčastěji ve sborníku Slovácko a v Přehledech výzkumů AÚ AV ČR v Brně.

A vystaveny…

Jistě i vystaveny. I když není možné jak z odborného, tak z ekonomického hlediska připravovat výstavy k dílčím průzkumům nebo k výzkumům záchranným. Výstavy už zpracovávají spíše uzavřená a zhodnocená témata, jako byla třeba výstava o době bronzové, Keltech, výstava egyptská a podobně.

Můžete tedy prozradit, jaké výstavy, na nichž archeologové participují, můžeme v našem muzeu očekávat?

Ještě v letošním roce se uskuteční výstava Zlaté mince evropského středověku, na níž budou k vidění nejen české mince, ale i originály ražeb anglických a francouzských králů, italských republik nebo ražby papežské a pobodně. A současně již probíhá příprava výstavy pro rok 2009 s názvem Antika, vypovídající o hmotné kultuře od minojské civilizace až do pozdního období západořímské říše. Tato výstava je zatím ve fázi dojednávání zápůjček z řady muzeí a institucí, protože v Hradišti pochopitelně antickou sbírku, kromě ojedinělých nálezů, nemáme. A konečně v souvislosti s opravou Památníku Velké Moravy ve Starém Městě probíhá i práce na nové expozici. Mimořádný zájem veřejnosti o nevelkou výstavu v září loňského roku, věnovanou Antonínu Zelnitiovi, dokládá, jak živé je v našem regionu velkomoravské téma. Nová expozice, na jejímž scénáři i realizaci se významně podílí Moravské zemské muzeum a vedoucí archeologických výzkumů ve Starém Městě–Veligradu Luděk Galuška, je pojata koncepčně jinak, než ta minulá od jejíhož vzniku uplynulo již čtvrtstoletí. Nepochybně naše poznání pokročilo kupředu a také z hlediska výstavního už zastarala. Chci zmínit i na podzim připravovanou výstavu Krása, která hřeje, věnovanou kachlům, ale o té bude lépe informovat její kurátorka, archeoložka Dana Menoušková.

Jiří Jilík

9.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Desítka hradišťských umělců vystavuje v Klubu kultury.
8

Umělce inspirovala zahrada. Díla autorů vystavuje Galerie Vladimíra Hrocha

Kateřina Englichová a Vilém Veverka

Spolek Umíme Hrát pozval do Hradiště harfenistku a hobojistu

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

O návrh kuchyně a jídelny nás tentokrát požádala paní Kolodějová, jejíž domek je teprve ve fázi stavby. To je nejvyšší čas zvážit, jak prostor uspořádat, vybavit a barevně sladit, aby vše vyhovovalo nejen majitelčiným přáním, ale aby byla samotná kuchyně praktická a příjemně se v ní vařilo.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Prvňáčci z Uherského Hradiště - Mařatic ve Slováckém deníku

V tištěném středečním vydání Deníku budou fotky usměvavých dětí ze ZŠ T. G. Masaryka Uherské Hradiště - Mařatice

Los MOL Cupu: Páník trefil Hradec, Kordulův tým čeká Jablonec

Lepšího soupeře si těžko mohli přát. Ke zlínským fotbalistům byl úterní los domácího poháru milosrdný. Obhájci trofeje se ve čtvrtfinále MOL Cupu představí na stadionu druholigového Hradce Králové. I Slovácko bude hrát venku.

Stovky žáků ze Slovácka se seznámily s technickými obory

Druhý ročník Technického jarmarku se uskutečnil v tomto měsíci v Uherském Brodě a Uherském Hradišti. Krajská hospodářská komora Zlínského kraje se ve spolupráci s řediteli technických firem a středních odborných škol snaží podpořit odborné vzdělávání v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT