Těch oblíbených míst je celá řada, vzhledem ke svému odbornému zaměření bych mohla jmenovat všechny významné stavební historické památky ve městě Uherské Hradiště, stejně jako některé moderní budovy.

Existuje však přece jen jedno místo, které na mne obzvláště působí. Je to tiché zákoutí zvané Na Baště. V těchto místech stával kdysi bastion svatého Šebestiána a Rocha, jeden z těch jedenácti bastionů, které spolu s kurtinami tvořily vnější barokní opevnění města.

Ráda do těchto míst vodím například své posluchače při pravidelných prohlídkách města, kdy si povídáme také o dějinách a významu hradišťské pevnosti. Jen málokdo z nich si totiž dokáže reálně představit mohutnost někdejšího městského opevnění. Když ale společně projdeme podél zbytku vnitřní kamenné hradby v Dlouhé ulici a vydáme se Jiráskovou ulicí Na Baštu, pak každý pochopí, proč pevnost Hradiště nebyla nikdy v historii vojensky dobyta. A právě tvar tohoto mého oblíbeného zákoutí dodnes připomíná ony šípovité útvary, které Hradišťané tak dobře znají z vedut města.

 

Chcete se na něco zeptat některé z osobností vašeho okolí? Neváhejte a vaše dotazy posílejte na adresu martin.nevyjel@denik.cz nebo pavel.bohun@denik.cz.