Snímek teprve devatenáctileté Žanety Caletkové uvedla v pátek večer brodská kavárna Ulité Kafé. Na zhruba hodinový film o tom, že je vždy ještě za co bojovat a že by člověk neměl ztrácet naději, se přišly podívat více než dvě desítky lidí. Protože se promítání konalo venku, zastavil se u filmu i nejeden kolemjdoucí.

Jak sama autorka řekla, je těžké snímek žánrově zařadit, najde se tam od každého něco. Prvky detektivky, parodie na ni či třeba filozofické rozjímání. Mladá režisérka se pokusila uchopit příběh tří žen nebo dívek, které život srazí určitým způsobem na kolena. Řešení těžké situace je pak pouze na nich a na jejich rozhodnutí. Kdo ale ví, co je takzvaně správně? Jeden špatný krok může znamenat záhubu nebo naopak cestu nahoru. Dvě z nich si ať dobrovolně, či pod tlakem okolností zvolí „vysvobození". Ať už je to pro smrt příliš lichotivý výraz či nikoli.

Film Aground mohla veřejnost poprvé vidět v kavárně Ulité Kafé v pátek v Brodě po setmění. Poslední osud mladé ženy možná na začátku úplně do příběhu nezapadá, nakonec se však divák dozví, že je to ten poslední dílek skládačky. Vše do sebe zapadá. Žaneta Caletková na poslední postavě ukazuje, jak je ošemetné mít na očích růžové brýle a nevidět nebo nechtít vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Zároveň však tato osoba nese jakési poselství celého filmu. „Musíme se vzdát, anebo můžeme bojovat? Každý to asi vidí jinak. Vždycky existuje řešení, i když ho zprvu nevidíme," upřesnila mladá režisérka.

Ve snímku, který ve dvou částech vznikal skoro čtyři roky, se pak divák z našeho regionu setká se scenériemi, které zná, protože se točilo v Uherském Brodě, na Letní filmové škole v Uherském Hradišti i ve Starém Městě.

Autor hudby Jiří Hájek tvořil obsah zvukových kulis Agroundu podle konkrétních situací. „Záleželo na tom, zda se na ‚plátně' smějí, pláčou, perou nebo třeba tančí. Hodně jsem se taky inspiroval svými hudebními vzory na poli filmové muziky, jako je třeba John Williams, autor hudby k filmům Indiana Jones či Star Wars, nebo Hans Zimmer s hudbou k filmům Gladiator, Počátek nebo Batman," vysvětlil Jiří Hájek.

Podrobnosti

Délka filmu: 60 minut

Délka natáčení aktuální verze: 2 roky

Rozpočet snímku: v řádu tisíců korun

Místa, kde se točilo: Uherský Brod, Uherské Hradiště, Staré Město, Přerov, Olomouc, Praha