„Loni jsem dostal od klíštěte boreliózu, protože nemoc měla komplikovaný průběh, musel jsem několik měsíců marodit," zavzpomínal Hradišťan. Od té doby si podle svých slov dává větší pozor a používá repelent. Mnoho lidí však nebezpečí podceňuje. „Repelent nepoužívám, myslím, že by mě to stejně neochránilo. Běžně chodím do lesa v kraťasech, na mě hmyz nejde," myslí si Petr Nováček z Hluku.

Prvním znakem toho, že klíště mohlo být infikované, je zarudnutí kůže. Lékaři však upozorňují, že červený flek nutně nemusí znamenat nemoc. „Pokud se nějaký problém vyskytne, nasadíme antibiotika. V prvním stadiu je to právě zmíněný červený flíček, který by se neměl podceňovat a k lékaři by každý měl jít. V další fázi se nasadí léky a tři týdny pak trvá přeléčení," vysvětlila lékařka Miroslava Molíková.

Podle ní může mít borelióza i celoživotní následky, záleží na závažnosti a na léčení. „Záleží, o jaký stupeň se jedná. Pokud se jedná o druhý, u člověka se mohou projevit kloubní potíže, a stupeň třetí je už opravdu špatný, tam už jsou problémy velké," dodala Molíková.

Největší výskyt klíšťat je v listnatých a smíšených lesích, také v prostorách křovin a na okrajích vodních toků. Není tomu jinak ani v parcích a zahradách. Lidé, kteří letní dny tráví na koupalištích nebo prací na zahradě, by se měli proti klíšťatům chránit alespoň repelentem. Klíšťata totiž nejčastěji čekají na stéblech trav a na koncových částech rostlin, aby se okamžitě přichytila kolemjdoucího člověka nebo zvířete. Poměrně novým způsobem, jak se klíštěte zbavit, je speciální karta se zářezy. Ta klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. U zvířat chovatelé doporučují takzvané krokosvorky neboli krokodýlka.

Státní zdravotní ústav eviduje za letošní první pololetí 927 nákaz lymskou boreliózou a 90 zánětů mozku.