Každoročně se jich v září přichází ucházet o zaměstnání největší počet. Potvrzuje to i vedoucí uherskobrodské pobočky úřadu práce Jiří Kohout. „V září k nám přichází několikrát více absolventů škol než v období od června do srpna. Asi si chtějí užít poslední prázdniny,“ zamyslel se Kohout.

Všechny účastníky pracovníci úřadu práce zaevidují a postarají se, aby co nejdříve získali zaměstnání. „Děláme s nimi společné i individuální pohovory. Probíráme s nimi možnosti nabídky úřadu práce a jejich zájem a specializaci. Také jim můžeme nabídnout rekvalifikační kurzy,“ vyjmenoval Kohout.

U absolventů škol není až tak důležitá oborová specializace, jako spíše jejich zájem o práci. Uchazeči mají možnost využít také absolventské stáže ve firmě. „To znamená, že zaměstnavatel přijme mladého člověka, kterému úřad práce přispívá dotace na jeho mzdu. Tuto možnost nejčastěji využívají absolventi ekonomických škol,“ poznamenal Kohout.

Uchazeč z řad absolventů nemá nárok na finanční podporu v nezaměstnanosti. Příspěvek dostanou pouze ti, kteří za dobu tří let někde pracovali po dobu alespoň šesti měsíců. Muselo se však jednat o takové zaměstnání, kde měli odvodovou povinnost. A to podle Kohouta až na výjimky většina nesplňuje.

Jedním z obtížně obsazovaných povolání je řidič kamionu nebo svářeč. „Strojařské profese jsou problém, protože každé učiliště vychovává spíše manažery než svářeče a zámečníky. Řidičů kamionu je také málo, protože mnoho mladíků nevlastní řidičský průkaz skupiny C. Zato servírky a kuchaři jsou potřeba pořád a takových uchazečů máme stále dost,“ dodal Kohout.

Ne každý absolvent však ze školy zamíří rovnou na pracovní úřad. „Po maturitě jsem si nechala ještě měsíc volna a poté jsem si šla hledat zaměstnání sama. Sledovala jsem nabídku na internetu, volala do firem a chodila na pohovory. Nakonec jsem našla místo sekretářky,“ prozradila Kateřina Slováčková z Uherského Hradiště.

ZDE>si také přečtěte další aktuální zprávy z týdeníku SLOVÁCKÉ NOVINY

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: tereza.denik@centrum.cz