VYBRAT REGION
Zavřít mapu

A jde to! Bojkovice zakázaly podomní prodej

Bojkovice /ROZHOVOR/ - Konec obtěžování podomními prodejci a obchodníky s jakýmikoliv službami i jasné stanovení tržních pravidel na území města.

23.9.2011
SDÍLEJ:

Rada města Bojkovice schválila nařízení, kterým se v jeho katastru zakazuje prodej čehokoliv dům od domu. Foto: DENÍK/archiv

To vše si slibují od nově schváleného tržního řádu radní v Bojkovicích. Dokument, který nemá na Slovácku obdoby, schválila tamní rada města minulý čtvrtek. Platit začne po uplynutí zákonem stanovených patnácti dnů od jeho schválení, tedy 30. září.

Končí i obtěžování dealery

„Starší lidé si na osadním výboru stěžovali na neustálé obtěžování podomními prodejci. Ti často chodili po Bzové a už opravdu otravně nabízeli prsteny, deky nebo hrnce a tlačili se do domů. Proto jsem to navrhla radě města k projednání a musím přiznat, že jsme tady v Bzové moc rádi, že tento typ prodeje radní zakázali,“ uvedla Marie Zemánková, která v zastupitelstvu Bojkovic hájí zájmy lokality Bzová, kde žije 350 lidí.

Její slova potvrdil také starosta Bojkovic Petr Viceník. „Na základě množících se stížností občanů na velmi časté obtěžování dealery různých společností, nabízejících mimo jiné také dodávku energií, přistoupilo město Bojkovice k úplnému zákazu podomního prodeje,“ sdělil starosta a dodal, že chování prodejců je čím dál více agresivní a navíc se za ně mohou schovat i různé živly, kterým vůbec nejde o nabízenou službu. „Věříme, že tento zákaz přispěje ke klidnému životu zejména seniorů ve městě Bojkovice,“ poznamenal Viceník a dodal, že mají v plánu za pár měsíců praktické dopady nařízení rady vyhodnotit.

Na dodržování všech nařízení tržního řádu v ulicích města, tedy nejen zákazu podomního prodeje, by měli dohlédnout policisté. Podle nich to však nebude vůbec snadné. „Vydáním vyhlášky bude možno celou věc řešit ne jako dosud, tedy jako přestupek na úseku podnikání, za který se ve správním řízení může uložit pokuta do deseti tisíc korun, ale podle paragrafu 46 jako ostatní přestupky proti pořádku ve státní správě a územní samosprávě tedy porušení obecně závazné vyhlášky obcí,“ poznamenal mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

Doposud policisté udělovali pokuty prodejcům na místě

Za ten lze podle něj ve správním řízení uložit pokutu až do třiceti tisíc korun. „Dosud to funguje tak, že pokud přijdou podomní prodejci a neoprávněně prodávají v obci, tak je policisté řeší na místě blokově a vykazují pryč, což přináší ten nejrazantnější a nejpřímější efekt. Většinou se totiž jedná o lidi z jiných regionů nebo zemí, a tak je předpoklad, že by se ke správnímu řízení nedostavovali,“ upozornil Mergental na případné komplikace z nového nařízení vyplývající.

Šest otázek pro starostu Petra Viceníka

Rada města schválila v Bojkovicích tržní řád. Co je jeho účelem?

Vymezit podmínky, za kterých lze prodej zboží na území města uskutečňovat mimo provozovny k tomuto účelu určené.

Máte na mysli tržiště. Kde jsou taková prostranství v Bojkovicích k dispozici?

Tržiště máme ve čtvrti 1. máje a tržní místa se nacházejí v lokalitách Krhov, Bzová a Přečkovice.

I tam ale budou určitě platit omezení pro prodej určitého typu zboží…

Ano. Na tržních místech bude zakázáno prodávat alkohol, cigarety a pornografické tiskoviny, veškeré druhy potravin živočišného původu z chladicího zařízení, léčivé rostliny, sušené či krájené houby, zbraně, střelivo a výbušniny, oděv a obuv s výjimkou rukodělných výrobků.

Takže na jiných místech nebude prodej povolený?

Bude, pokud k tomu dá souhlas vedení města.

Předpokládám, že platit tato striktní omezení nebudou v případě slavností či kulturních a sportovních událostí ve městě.

Ano, tehdy platit nebudou, stejně jako ani při prodeji vánočních kaprů.

Důležitým bodem tržního řádu Bojkovic bude také zákaz podomního prodeje. Můžete tuto pasáž citovat?

Ano. Nařízení zakazuje podomní prodej zboží a služeb, přičemž se za podomní prodej považuje takový prodej, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nabízeno a prodáváno zboží a služby.

Autor: Pavel Bohun

23.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve středu 13. prosince symbolicky otevřou okružní křižovatku na náměstí Svobody v Uherském Brodě.
6

Okružní křižovatka za 11 milionů v Brodě je symbolicky otevřená

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Dvě účastnice ranní nehody převezli do nemocnice s lehkým zraněním

Ranní dopravní špičku v Uherském Hradišti pořádně zkomplikovala nehoda osobních automobilů citroën a kia, které se v úterý 12. prosince před osmou hodinou střetly na křižovatce ulic tř. Maršála Malinovského a Svatoplukova.

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Staré Město ve Slováckém deníku

V tištěném středečním vydání Slováckého deníku budou fotky usměvavých dětí ze tříd 1. C a 1. D ze ZŠ Staré Město.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT