VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdeník

27.4.2015

Sochu Spravedlnosti sestřelil z věže brodské radnice opilý osvoboditel

Uherský Brod – Celkem 230 let, až do konce dubna 1945, vévodila původní vzácná barokní socha Spravedlnosti věži radnice v Uherském Brodě. Podle informací v textu Eduarda Pěgřimka s názvem Průvodce historií a současností radnice v Uherském Brodě, ji zničil poslední výstřel na město po osvobození v roce 1945, kdy již v celém okolí nebylo německého vojáka.

24.4.2015

Herec Vojtěch Johaník: Divadlo nám doutnalo v genech, až mě ruka osudu postrčila

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Za komedianta jej prý měli už na škole, na JAMU ho na herce ale nevzali. Stejně jako mnoho jeho kolegů se nenechal odradit a divadlu se nakonec věnuje. Vojtěch Johaník pochází z Uherského Hradiště, v angažmá je ale ve zlínském městském divadle, a dojíždí také do olomoucké Tramtárie. Slováckému deníku prozradil, které role se mu hrají lépe, kdo je jeho idolem a jak to má s filmem.

23.4.2015

Tomáš Šulaj ze Slováckého divadla je na roztrhání

Uherské Hradiště - Slovácké divadlo má za sebou velkou premiéru. Tým režiséra Igora Stránského divákům představil slavnou tragédii Williama Shakespeara Macbeth. Titulní roli vytvořil držitel Thálie Tomáš Šulaj.

22.4.2015

Dokumentaci krojů v Dolním Němčí zahájili oblečením na tradiční svatbě

Dolní Němčí – V omezeném nákladu několika kusů vydali na sklonku minulého roku v Dolním Němčí knihu s názvem Tradiční svatba a kroj v Dolní Němčí. Důvodem jejího vzniku byla snaha zdokumentovat existence a péči o tamní lidový oděv.

AKTUALIZOVÁNO
22.4.2015

Speciální vydání Slováckých novin k 70. výročí od konce II. světové války

Slovácko - Milí čtenáři, připravili jsme pro vás speciální obsah Slováckých novin. V pátek 24. dubna čtenářům připomene, jak před 70 lety probíhaly osvobozovací boje v našem regionu.

22.4.2015

Včelaři si v Popovicích vyřezali kláty

Popovice /FOTOGALERIE/ – Šest řezbářů a mladých včelařů se sešlo o víkendu v Amfíku Bukovina v Popovicích. Pod vedením Luboše Novotného si tam vytvořili kláty – historické úly. Obec Popovice jim dala k dispozici kmeny topolů, které tam v loňském roce vyvrátila vichřice. Tvůrci si svoje kláty vyzdobili nejrůznějšími motivy.

18.4.2015

Pavlína Hejcmanová: Chtělo se mi smát, i když jsme zkoušeli tragédii

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Vlastní několik cen popularity, mnohokrát ji odměnili i divadelní kritici. Před téměř čtyřmi lety si ale z jeviště Slováckého divadla odskočila na mateřskou dovolenou. Nyní je už Pavlína Hejcmanová zpátky a evidentně se za svými diváky těšila. Po Studni světců, jež měla premiéru v polovině ledna, se dnes poprvé představí v roli, o níž většina hereček celý život jenom sní.

18.4.2015

Uprostřed muzea stojí lehký ruský kulomet Maxim

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Typické zbraně vrcholného středověku, zbytky projektilů, které kdysi ostřelovaly město, ale také pistole z druhé z druhé světové války. To vše je k vidění na výstavě Dobývání Uherského Hradiště Válečné a vojenské dějiny města.

17.4.2015

FOTO, VIDEO: Jízda na invalidním vozíku očima novináře

Uherské Hradiště /REPORTÁŽ/ – Už to bude bezmála půl roku, co mi dorazil email s označením Slovácká výzva. Uvnitř něj na mě čekal videovzkaz tehdejší dvojice policejních mluvčích Aleše Mergentala a Mileny Šabatové. Ti mě a ještě několik dalších kolegů novinářů vybídli, abych se vydal do Diakonie ČCE Cesta v Uherském Hradišti, a tam si na vlastní kůži vyzkoušel, co obnáší jízda na invalidním vozíku.

17.4.2015

Salon tichých vín? Elegance, žetony a kvinteto

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE, VIDEO/ - U venkovních stolků debatuje skupinka mužů v tmavých oblecích se skleničkami v rukou. Přicházejí za nimi dámy v padnoucích šatech a se třpytícími kabelkami. A i skleničkami v rukou. Z historických prostor Reduty se otevřenými dveřmi nesou tóny hrajícího kvinteta, jež ruší klapání mých a manželčiných bot, když kráčíme po nádvoří směrem ke vstupním dveřím.

AKTUALIZOVÁNO
17.4.2015

Slovácké divadlo představí Shakespearovu hru Macbeth

Uherské Hradiště /OBSÁHLÁ FOTOGALERIE/ - Po silném Deníku Anne Frankové čeká publikum Slováckého divadla další velká událost jedna z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara Macbeth.

16.4.2015

Vinaři Mařatice chystají 
37. ročník výstavy vín

Uherské Hradiště – První květnovou sobotu opět vystřídají na ploše zimního stadionu hokejisty a bruslaře příznivci a znalci zlatého a rudého moku. Vinaři Mařatice tam uspořádají již posedmatřicáté tradiční regionální výstavu vín. Nejlepší vína regionu budou rozšířena o jižní Moravu, a tak tam bude možné ochutnat vína bzenecká, strážnická, blatnická, žádovická a další.

15.4.2015

Kanoistka Pjajčíková: Vítězství jsem vůbec nečekala. Na olympiádu nemyslím

Ostrožská Nová Ves /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - To rozhodně nečekala, byl to pro Kateřinu Pjajčíkovou pořádný šok. Devatenáctiletá kanoistka 
z Ostrožské Nové Vsi vyhrála anketu O nejlepšího sportovce okresu Uherské Hradiště.

15.4.2015

Igor Stránský: Nebyl jsem před lety na Shakespeara zralý

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Byl by to možná skandální titulek: Ve Slováckém divadle se schyluje k tragédii - ale byl by poněkud zavádějící. Tragédii, a to jednu z nejslavnějších, připravuje režisér a zároveň ředitel divadla Igor Stránský, ale jen pro diváky. A protože jde zároveň i o jeho labutí píseň v pozici principála úspěšného divadla, dal si na jejím výběru a samotné realizaci velmi záležet. Představí ji už tuto sobotu a nejde o nic menšího, než je slavné drama Williama Shakespeara Macbeth.

15.4.2015

Ředitele Frolce svázali a sesadili z postu místostarosty

Uherské Hradiště – Ředitel oděný v padnoucím obleku a s improvizovanými pouty na rukou. To není popis jednoho z dalších, dnes tak rozbujelých, zásahů protikorupční policie, nýbrž součást čtvrteční vernisáže ve Slováckém muzeu.

14.4.2015

Zážitek jménem Deník Anne Frankové

Uherské Hradiště - Ačkoliv má za týden ve Slováckém divadle premiéru světově proslulé drama Williama Shakespeara Macbeth, diváci momentálně žijí především Deníkem Anne Frankové. Dojemný příběh židovské dívky Anne, která se za druhé světové války ukrývá před fašistickým běsněním, režírovala Zoja Mikotová.

14.4.2015

Zápisy do mateřských škol 
se blíží. V Hradišti si lze vybrat i Montessori třídu

Uherské Hradiště – Pokud chcete dopřát svému dítěti vzdělávání ve třídě Monte-ssori, tak máte za několik dnů příležitost. Zápis do Monte-ssori třídy v uhersko-hradišťské mateřské škole Štěpnická 1111 uskuteční od pondělí 13. dubna do čtvrtku 16. dubna, tedy shodně se zápisem do všech mateřských škol v Uherském Hradišti. Zápisy se konají od 8 do 15 hodin. Po dohodě s pedagogy je možné získat další informace o životě třídy.

13.4.2015

Adéla Zlámalová: Inspirace je všude kolem. Stačí jen vnímat

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Už jako malá tíhla k umění. Nejvíc jí učarovala fotografie. Nastoupila na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti na obor užitá fotografie. Adéla Zlámalová nyní prožívá svůj sen. Ve škole i soukromém životě se totiž věnuje především fotografování. Kromě toho je ještě zapálenou milovnicí folkloru.

11.4.2015

V Hluku se usadila šestičlenná rodina z Barmy

Hluk /FOTOGALERIE/ – Práce bylo málo, a navíc kvůli neustálému nebezpečí se do ní nechodilo. Děti kvůli bezpečnosti rovněž zůstávaly doma. O emigraci dlouho rodina rozmýšlela, až se rozhodla. Řeč je o rodině 
z Barmy, která od listopadu 2009 bydlí v Hluku.

10.4.2015

Studentky UMPRUM tvoří budky na ptačí slavnost

Uherské Hradiště, Luhačovice – Zkrášlit okolí něčím užitečným. I to je jedním z účelů už třetího ročníku Slavností ptačích budek v Luhačovicích. Do akce se už podruhé zapojí i Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště (UMPRUM).

10.4.2015

Soutěžte se Slováckými novinami a vyhrajte poukaz do vinného sklípku

Uherské Hradiště - Milí čtenáři, redakce Slováckého deníku pro vás připravila pravidelné soutěže o zajímavé ceny. Najdete je vždy na titulní straně páteční přílohy Slovácké noviny.

10.4.2015

Sportovní královnou okresu je Kateřina Pjajčíková

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Titulem Nejlepší sportovec okresu Uherské Hradiště za rok 2014 se může pyšnit Kateřina Pjajčíková. „Ještě jsem nikdy podobnou anketu nevyhrála, je to krásný pocit," usmívala se sympatická tmavovláska, která svůj triumf věnovala své rodině. „A hlavně tátovi, který je i mým trenérem," dodala.

9.4.2015

Divadlo má nový hit – Deník Anne Frankové

Uherské Hradiště - „Děkujeme za nezapomenutelný zážitek ze včerejšího představení Deník Anne Frankové." „Vedle skvělých hereckých výkonů smekám před úžasným a pro mě velmi originálním pojetím díla paní režisérkou Mikotovou." 

8.4.2015

Osmá publikace Jaromíra Slavíčka se jmenuje Město, které mám rád

Uherský Brod – V pořadí osmou publikaci vydal v uplynulých dnech dopisovatel Slováckého deníku Jaromír Slavíček. Kniha Město, které mám rád, je kompilátem autorových dřívějších úvah, z velké části již zveřejněných na stránkách našeho listu.

6.4.2015

Letos uplyne 1130 let od úmrtí svatého Metoděje

Slovácko - Odpověď na jednu z nejzásadnějších otázek naší historie neznáme ani s příchodem výročí 1130 let od úmrtí svatého Metoděje na Velké Moravě, 6. dubna 885. Právě letos slavíme i 1200 let od narození sv. Metoděje.

AKTUALIZOVÁNO
6.4.2015

Budoucí vlčnovský král Ondřej Mikulec na Velikonoční obchůzce

Vlčnov /FOTOGALERIE/ - Vlčnov – Budoucí vlčnovský král Ondřej Mikulec vyrazil se patnácti členy své družiny šlahat jejich vrstevnice, desítku děvčic ročníku 1997. Neobešlo se to bez úvodního posezení u Ondřejových rodičů. 

5.4.2015

Taťána Malinová: Pštrosí vejce zdobím slámou týden

Uherské Hradiště - Svatou trpělivost. Především tu musí mít Taťána Malinová při zdobení kraslic slámou. Tvary, které na vajíčka vystřihuje, mají v průměru pár milimetrů. Další dávka je pak potřeba při lepení. A to Hradišťanka nezdobí jen klasická vajíčka, pustila se i do husích, pštrosích nebo naopak křepelčích.

4.4.2015

Ty krásné květiny maloval Ašot špachtlí, překvapil na vernisáži historik umění

Slavkov - Maminka oblečená v padnoucím černém kostýmku své dceři šeptá do ucha, aby si dobře prohlédla toho pána v zelenkavém saku s vínovou kravatou. Ten jí bude za pár chvil předávat velké vyznamenání. „To je ten pan malíř, který nakreslil všechny tady ty krásné obrazy," vysvětluje své sotva pětileté dcerce, která si s neskrývanou úctou v očích prohlíží několik desítek velkoformátových obrazů.

4.4.2015

Historie klepání v Kněžpoli: zvony odletěly do Říma, nastupují klepači

Kněžpole - V kostelním zvonění existuje jedno zvláštní období, a to jsou křesťanské Velikonoce. Počínaje večerní mší svatou na Zelený čtvrtek dostávají zvoníci volno lidově se říká, že zvony odletěly do Říma (na znamení smutku z posledních dnů Ježíše Krista pozn. autora). Tehdy nastupují „klepáči" s dřevěnými řehtačkami, u nás klepače, aby zvony nahradili. Klepat se chodí na Zelený čtvrtek v 17 hodin, to nahrazuje večerní klekání.

3.4.2015

Muzeum zaplnily děti. Chystaly se na svátky

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Třídenní program připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, aby se zájemci mohli nechat inspirovat na Velikonoce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT