VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdeník

10.4.2015

Soutěžte se Slováckými novinami a vyhrajte poukaz do vinného sklípku

Uherské Hradiště - Milí čtenáři, redakce Slováckého deníku pro vás připravila pravidelné soutěže o zajímavé ceny. Najdete je vždy na titulní straně páteční přílohy Slovácké noviny.

10.4.2015

Sportovní královnou okresu je Kateřina Pjajčíková

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Titulem Nejlepší sportovec okresu Uherské Hradiště za rok 2014 se může pyšnit Kateřina Pjajčíková. „Ještě jsem nikdy podobnou anketu nevyhrála, je to krásný pocit," usmívala se sympatická tmavovláska, která svůj triumf věnovala své rodině. „A hlavně tátovi, který je i mým trenérem," dodala.

9.4.2015

Divadlo má nový hit – Deník Anne Frankové

Uherské Hradiště - „Děkujeme za nezapomenutelný zážitek ze včerejšího představení Deník Anne Frankové." „Vedle skvělých hereckých výkonů smekám před úžasným a pro mě velmi originálním pojetím díla paní režisérkou Mikotovou." 

8.4.2015

Osmá publikace Jaromíra Slavíčka se jmenuje Město, které mám rád

Uherský Brod – V pořadí osmou publikaci vydal v uplynulých dnech dopisovatel Slováckého deníku Jaromír Slavíček. Kniha Město, které mám rád, je kompilátem autorových dřívějších úvah, z velké části již zveřejněných na stránkách našeho listu.

6.4.2015

Letos uplyne 1130 let od úmrtí svatého Metoděje

Slovácko - Odpověď na jednu z nejzásadnějších otázek naší historie neznáme ani s příchodem výročí 1130 let od úmrtí svatého Metoděje na Velké Moravě, 6. dubna 885. Právě letos slavíme i 1200 let od narození sv. Metoděje.

AKTUALIZOVÁNO
6.4.2015

Budoucí vlčnovský král Ondřej Mikulec na Velikonoční obchůzce

Vlčnov /FOTOGALERIE/ - Vlčnov – Budoucí vlčnovský král Ondřej Mikulec vyrazil se patnácti členy své družiny šlahat jejich vrstevnice, desítku děvčic ročníku 1997. Neobešlo se to bez úvodního posezení u Ondřejových rodičů. 

5.4.2015

Taťána Malinová: Pštrosí vejce zdobím slámou týden

Uherské Hradiště - Svatou trpělivost. Především tu musí mít Taťána Malinová při zdobení kraslic slámou. Tvary, které na vajíčka vystřihuje, mají v průměru pár milimetrů. Další dávka je pak potřeba při lepení. A to Hradišťanka nezdobí jen klasická vajíčka, pustila se i do husích, pštrosích nebo naopak křepelčích.

4.4.2015

Ty krásné květiny maloval Ašot špachtlí, překvapil na vernisáži historik umění

Slavkov - Maminka oblečená v padnoucím černém kostýmku své dceři šeptá do ucha, aby si dobře prohlédla toho pána v zelenkavém saku s vínovou kravatou. Ten jí bude za pár chvil předávat velké vyznamenání. „To je ten pan malíř, který nakreslil všechny tady ty krásné obrazy," vysvětluje své sotva pětileté dcerce, která si s neskrývanou úctou v očích prohlíží několik desítek velkoformátových obrazů.

4.4.2015

Historie klepání v Kněžpoli: zvony odletěly do Říma, nastupují klepači

Kněžpole - V kostelním zvonění existuje jedno zvláštní období, a to jsou křesťanské Velikonoce. Počínaje večerní mší svatou na Zelený čtvrtek dostávají zvoníci volno lidově se říká, že zvony odletěly do Říma (na znamení smutku z posledních dnů Ježíše Krista pozn. autora). Tehdy nastupují „klepáči" s dřevěnými řehtačkami, u nás klepače, aby zvony nahradili. Klepat se chodí na Zelený čtvrtek v 17 hodin, to nahrazuje večerní klekání.

3.4.2015

Muzeum zaplnily děti. Chystaly se na svátky

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ - Třídenní program připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, aby se zájemci mohli nechat inspirovat na Velikonoce.

AKTUALIZOVÁNO
3.4.2015

Soutěžte se Slováckými novinami a vyhrajte balíček z Našeho gruntu

Uherské Hradiště - Milí čtenáři, redakce Slováckého deníku pro vás připravila pravidelné soutěže o zajímavé ceny. Najdete je vždy na titulní straně páteční přílohy Slovácké noviny.

2.4.2015

Když koníček přeroste doslova v koně. Ženy vystavovaly své práce

Sušice /FOTOGALERIE/ – Hobby žen aneb Když přeroste koníček v koně. Tak se jmenovala výstava ručních prací, kterou bylo možné v neděli navštívit ve společenském sále obecního úřadu v Sušicích. Mnozí si odnášeli z předvelikonoční akce inspiraci i pro vlastní práci domů.

2.4.2015

Atmosféru Velikonoc navodily v muzeu malérečky i perníkářka

Sušice /FOTOGALERIE/ – Muzeum v Huštěnovicích bylo o Květné neděli plné kraslic, pomlázek, figurek a zvířátek z kukuřičného šustí, věnečků ze sena, malovaných kamínků, paličkovaných krajek nazdobených medových perníků s velikonočními a jinými motivy, ale i symbolů Velikonoc.

1.4.2015

Stárkovský pár ze Sadů si odvezl vítězných 72 litrů veltlínského zeleného

Uherské Hradiště – Výhru soutěže Slováckého deníku O nejpohlednější stárkovský pár roku 2014, tedy tolik litrů vína, kolik kilogramů váží stárka, si z Galerie slováckých vín odvezl nejpohlednější stárkovský pár roku 2014, starší stárci z hodů v Sadech Filip Hubík a Tereza Voltemarová.

AKTUALIZOVÁNO
31.3.2015

Na ROBfestu zazněly songy Kladivo na čarodějnice, Zubatá a Freedom

Dolní Němčí /FOTOGALERIE/ – Na dvě stovky rockových a metalových fanoušků zamířily v sobotu 28. března do Kulturního domu v Dolním Němčí. Konal se tam totiž pátý ročník minifestivalu ROBfest. Příznivci tvrdé muziky se do dolněmčanského kulturního stánku sjeli doslova ze všech směrů, tedy z Hané, ze severní Moravy i z Hodonínska. Nechyběla ani skupinka nadšenců ze Slovenska.

30.3.2015

Petra Kropáčová: Kosecké písně zrušíme jedině tehdy, pokud by padaly trakaře

Buchlovice /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Pravidelně už dvacet let se na konci května sejdou na zámecké louce v Buchlovicích mužské sbory. Za ranního rozbřesku, okolo páté hodiny ráno, je táhne akce nazvaná Kosecké písně. U letošního kulatého jubilea se pořádající Folklorní studio Buchlovice rozhodlo vydat knihu mapující tuto tradiční akci.

30.3.2015

Na dětské představení do divadla? Jedině s lízátkem

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Nažehlená košilka a téměř dospělácké kalhoty, tak vypadá outfit, do kterého v sobotu po ránu oblékáme našeho tříletého synka Šimona. Jde totiž poprvé do Slováckého divadla. Na inscenaci Nezbedná pohádka. „Těšíš se na čerta? A na kašpárka?," snaží se odtrhnout jej od lega manželka a přitom mu obléká alespoň trochu společenské ponožky.

28.3.2015

Miroslav Potyka: Kontakty mezi fotografy a výtvarníky jsou ku prospěchu navzájem

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu společných setkání a výstav fotografů a výtvarníků z moravsko-slovenského pomezí a doposud je pomáhal organizovat. Letos jednasedmdesátiletý Miroslav Potyka proto nemohl chybět ani u přípravy 30. ročníku expozice Setkání – stretnutie. V rozhovoru se, mimo jiné, snaží čtenářům Slováckého deníku přiblížit, jak družba mezi umělci obou národů fungovala.

27.3.2015

Dramaturgyně Iva Šulajová: Někdy je třeba prožít si ten žal

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Slovácké divadlo patří od minulého týdne mezi desítku nejlepších českých divadel. Toto umístění si ale nevybudovalo jen uváděním ztřeštěných komedií a výpravných muzikálů. Může za to i důsledná snaha přivádět na jeviště projekty přesahující obvyklý repertoár. Jedním takovým je Deník Anne Frankové koláž z posledních měsíců života židovské dívky, jež se ukrývala před nacistickým běsněním, které v premiéře představí zítra večer od 19.00 hodin.

27.3.2015

Marie Zelená navrhla šaty 
pro finálový večer Supermiss

Slovácko, Praha /FOTOGALERIE/ – Marie Zelená z Ostrožské Nové Vsi navrhla už podruhé koktejlové a večerní šaty pro soutěž krásy Supermiss. Se Slováckem jsou spojené i dvě z finalistek. Martina Hlavničková žije a studuje V Uherském Hradišti, i když pochází z Čeladné, a Michaela Haladová jezdí předvádět modely Marie Zelené do Ostrožské Nové Vsi.

27.3.2015

Martin Flinta glosuje: O Noci s Andersenem

Sa ty děcka dneskaj ale majú. Vymýšlajú sa pro ních samé podařené kratochvíle. Jakési společné čténí v knihovně a tam k tomu eště jakési hraní, kúzlení a sútěže. Mama s tatú si tak aspoň možú užit volného večera, šak o jejich ratolesti bude postarané.

26.3.2015

O Centru slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště – Když byl v listopadu roku 2013 v Uherském Hradišti otevřen nový objekt Centra slovanské archeologie (CSA), vyšla v tištěném původci následující slova: „Sedmdesát pět let trvající éra moderních archeologických výzkumů Moravského zemského muzea na půdě Starého Města a některých dalších okolních nalezišť dostává v jubilejním roce 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu nový impulz. Má podobu Centra slovanské archeologie, subjektu, který spolu s archeologickou stanicí ve Starém Městě vytvoří pevný základ další terénní a prezentační činnosti Moravského zemského muzea na Uherskohradišťsku".

25.3.2015

Hořící symbol zimy hodili v Tupesích do potoka

Tupesy /FOTOGALERIE/ - Odpoledne Smrtné neděle přilákalo do Muzea keramiky v Tupesích děti i dospělé na tradiční velikonoční dílničky a rituál vynášení zimy a vítání jara. „Velikonoční dílničky a loučení se zimou s vynášením Moreny začala pořádat před osmi lety kulturní komise při obecním úřadu. Dnes je tato akce v dědině samozřejmostí a není jí potřeba dělat velkou propagaci," řekl spokojeně starosta Tupes Oldřich Vávra.

25.3.2015

Skauti upálili Morenu a otevřeli náruč jaru

Modrá /FOTOGALERIE/– Studené a větrné počasí prvního nedělního odpoledne letošního jara dotvářelo kulisu skautskému oddílu z Modré, který se dvě hodiny po poledni rozhodl vyhnat z vesnice zimu a otevřít náruč jaru. Zatímco v týdnu před prvním jarním dnem vládlo slunečné a teplé počasí, v neděli museli lidé ze skříní vytáhnout teplé bundy, čepice a šály

AKTUALIZOVÁNO
25.3.2015

Do krajského kola postoupily čtyři soubory

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Sedm dětských souborů se sešlo v sobotu v Klubu kultury v Uherském Hradišti, aby si vyzpívaly titul nejlepšího dětského souboru a postoupily do krajského kola. To se uskuteční v dubnu v Uherském Brodě. Z Uherského Hradiště tam nakonec pojedou čtyři, Handrláček s pásmem Pod májků, Omladinka 1 – Děvče husy pase, Dolinečka II – Na turka a Kunovjánek – Na třešňách.

25.3.2015

Nejlepší meruňkovice byla slitá ze vzorků minulého koštu

Bánov – Perličkou koštu pálenek v Bánově byla vítězná meruňkovice. Pálenku, kterou na košt dal pořádající Klub seniorů, totiž vznikla slitím vzorků z minulého ročníku degustace.

24.3.2015

Slovácká scéna v desítce nejlepších divadel

Uherské Hradiště - Sedmdesátý rok uherskohradišťské scény je mimořádně úspěšný. Po několikerém ocenění inscenace a hry Cena facky aneb Gottwaldovy boty, po divadelní návštěvě ministra kultury Daniela Hermana a zájmu médií o připravované projekty, se může oblíbené divadlo pochlubit dalším úspěchem. Přesně před týdnem bylo vyhlášeno jedním z deseti nejlepších u nás.

23.3.2015

Deník Anny Frankové bude mít premiéru poslední březnovou sobotu

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Jako v mraveništi to v těchto dnech vypadá ve Slováckém divadle, kde se připravuje premiéra inscenace režisérky Zoji Mikotové Deník Anny Frankové. Vypráví o osudech židovské dívky, jež si své zážitky zaznamenávala do deníku. Ten po válce vydal její otec a stal se jednou z nejslavnějších knih světa.

21.3.2015

Jaroslav Vaněk: Od policie jsem se nadobro odstřihl

Region /ROZHOVOR/ - Dlouhá léta se podílel na vedení policistů ve Zlínském kraji. Od policie odešel v červenci 2014. Nyní usedl do čela bezpečnostní agentury GAN patřící do skupiny SYNOT podnikatele a senátora Iva Valenty. Jednapadesátiletý Jaroslav Vaněk Slováckému deníku exkluzivně zodpověděl dotazy ohledně své minulého i budoucího působení.

21.3.2015

Hradišťské divadlo přidalo reprízu komedie Nájemníci

Uherské Hradiště - „Máte lístky na komedii Nájemníci?" To byla jedna z nejčastějších otázek, jež zaznívaly v pokladně Slováckého divadla. Odpověď zněla: „Bohužel, je vyprodáno." Protože ale přání publika je pro divadelníky na prvním místě, usilovně hledali v programu místo, kam by se alespoň jedna další repríza dala přidat. Našli jej na pátek 24. dubna.

20.3.2015

Pořadatel Salonu tichých vín Mach: Vína budou chlazená ve skleněných mísách

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Koštů jsou na Slovácku stovky. Letos se však uskuteční jeden výjimečný. Představí se na něm pouze dvanáctka profesionálních vinařství. Jmenuje se Salon tichých vín Reduta. Má nabídnout nejenom exkluzivní vína, ale také nevšední společenskou atmosféru. Jak se myšlenka této akce zrodila, prozradil hlavní organizátor akce a ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Antonín Mach.

20.3.2015

Záložník Slovácka Jiří Valenta: Musíme na ně vlítnout a naplno bodovat

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Anglický týden zakončí fotbalisté Slovácka sobotním zápasem s Českými Budějovicemi. Po prohře v Příbrami a remíze s Teplicemi chtějí hráči před domácím publikem bodovat naplno. V zisk tří bodů věří i záložník Jiří Valenta, který byl v posledním utkání s Teplicemi zvolen nejlepším hráčem zápasu.

20.3.2015

Martin Flinta glosuje: O armádě

Nic néni zadarmo, říkávali už naša stařenka. Enem sa divím, kolika luďom sa táto letitá pravda vykúřila z hlavy. No třebas toto. Před pár rokama u nás zrušili povinnú vojenskú službu a dneskaj brání našu vlasť enem dvacet tisíc tuzémských maníků profesionálů.

AKTUALIZOVÁNO
20.3.2015

Soutěžte se Slováckými novinami a vyhrajte vstupenky do kina Máj

Uherské Hradiště - Milí čtenáři, redakce Slováckého deníku pro vás připravila pravidelné soutěže o zajímavé ceny. Najdete je vždy na titulní straně páteční přílohy Slovácké noviny.

19.3.2015

Věra Lovecká: Do knihovny jsem šla na tříměsíční brigádu a už se mě nezbavili

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Více než třicet let lze v brodské knihovně Františka Kožíka potkat Věru Loveckou. Jak sama říká, knihy miluje už dětství. Četla je prý i během vyučování pod lavicí. Už od svých mladých let nedá dopustit na detektivky, jinak se prý její čtenářský vkus mění jako u jiných lidí.

18.3.2015

Slovácké divadlo je v první desítce nejlepších českých divadel

Uherské Hradiště - V pátek večer se v pražském Divadle Na zábradlí předávaly Ceny divadelní kritiky – ještě loni pojmenované po režiséru Alfrédu Radokovi. Slovácké divadlo mělo hned dvě želízka v ohni, a ačkoliv ani jednu z nejužších nominací neproměnilo, umístilo se velmi vysoko, a to i v mnoha dalších kategoriích.

18.3.2015

Metodějův hrob už podle mě objevený byl

Hulín – /ROZHOVOR/ Archeologem pro oblast Zlínska a Kroměřížska je už více než rok Miroslav Popelka, původem z Prostějova. Devětadvacetiletý absolvent archeologie na Masarykově univerzitě v Brně dohlíží na archeologické průzkumy, jak sám říká: „Od Koryčan až po slovenskou hranici."

16.3.2015

Radek Jančář: Co je to lajtr jsem věděl dříve, než jsem přečetl slabikář

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Ředitel uherskohradišťské knihovny Radovan Jančář má koníček, který není veřejnosti příliš známý. Rád pálí slivovici. A že jeho pálenka není jen tak ledajaká, to dokázal nedávný košt na Salaši, kdy se probojoval do první desítky. Slovácký deník proto ředitele vyzpovídal tentokráte na neformální téma slivovice a pálení.

13.3.2015

Dnes se rozhodne o Cenách divadelní kritiky

Uherské Hradiště - Je pátek třináctého smolný, nebo naopak šťastný den? Po dnešním večeru to budou vědět ve Slováckém divadle. Uherskohradišťská scéna má totiž hned dvě želízka v ohni při udílení Cen odborné kritiky a ve 21.00 hodin se rozhodne, zda Eva Jiřikovská nebo hra Cena facky bude mezi oceněnými.

13.3.2015

Martin Flinta glosuje: O pátku třináctého

Toš nevím, lesti je pro mňa ten dnešek šťastný alebo nešťastný. Sú to pověry, že sa dneskaj luďom dějú zlé věci, shody náhod, nebo na tem neco bude? Asi záleží na zkušenosťách. Já bych asi měl řéct, že je to pro mňa sice obyčajný deň, minimálně ale jednú za rok spíš deň šťastný.

13.3.2015

Pátek třináctého, den jako každý jiný, tvrdí na Slovácku

Slovácko - Ráno se podívám do kalendáře a vyděsí mě datum, pátek 13. března. Jdu do koupelny a rozbiju zrcátko. Rozdýchám to a jdu na autobus a přes cestu běží černá kočka. Zhruba tak může vypadat noční můra pověrčivých lidí.

12.3.2015

Anna Sypěnová a Vilém Velecký: světlo a stín v Galerii Panský dům

Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Co spojuje třiapadesátiletého Viléma Veleckého z Těšova (místní části Uherského Brodu) se sedmadvacetiletou Přerovankou Annou Sypěnovou? Tak především fakt, že oba zasvětili svůj život malování, mají velmi podobné nazírání na svět a od pátku 6. března také společnou výstavu Podoby posvátna v uherskobrodské Galerii Panský dům.

11.3.2015

Přiznání herců: Komedii jsme hráli, i když nám bylo nejhůř

Uherské Hradiště - Ve Slováckém divadle se slavilo. Bláznivá komedie 1+2=6 režiséra Roberta Bellana se dočkala magické hranice sta repríz. Byla vyprodána stejně jako ta, která je naplánována na polovinu dubna. Včera se ale naštěstí začaly prodávat vstupenky na další představení a i ty rychle mizí.

10.3.2015

Karnevalovou cestou do pohádky a zpátky

Kudlovice /FOTOGALERIE/ – Sezvat v neděli odpoledne děti z Kudlovic a okolí do tamního kulturního domu za účelem dobré zábavy před jarními prázdninami, to byl opravdu super nápad obecního úřadu.

9.3.2015

Lidový výrobce Antonín Hájek: Když si něco umanu, musím to dokončit

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Více než 40 let se věnuje práci se dřevem. Je zapsaný v České knize rekordů a je držitelem ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka. Řeč je o Hradišťanovi Antonínu Hájkovi. V pátek mu začala výstava na Velehradě, kde bude k vidění průřez jeho celoživotní tvorbou.

9.3.2015

Jaký bude březen ve Slováckém divadle?

Uherské Hradiště - Třetí měsíc roku 2015 bude ve Slováckém divadle patřit především třetí letošní premiéře. Tým režisérky Zoji Mikotové připravuje na poslední březnovou sobotu dojemný Deník Anny Frankové. Nebude to ale to jediné, co divadelníci chystají.

7.3.2015

23letý student Štěpán Goiš: Ve Slováckém divadle jsem hrající inspicient

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - K divadlu tíhl už na střední škole. Po Purkyňově gymnáziu ve Strážnici nastoupil na Univerzitu Palackého v Olomouci, kde studuje obor teorie a dějiny dramatických umění. Třiadvacetiletý Štěpán Goiš z Veselí nad Moravou (na snímku) si nyní plní svůj sen. Většinu posledních dvou let tráví ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

7.3.2015

Komedii Nájemníci zahrají na hradišťské scéně už pošedesáté

Uherské Hradiště - „Brilantní komedie plná omylů a záměn vypráví trochu ztřeštěnou anekdotu, na jejímž počátku přijde hlavní hrdina jménem Erik Swan na vychytralý způsob, jak pohodlně žít z podvodně získaných sociálních dávek.

6.3.2015

Kunovice si připomínají 100 let od narození svého hrdiny

Kunovice – Sto let od narození významného rodáka si v těchto dnech připomínají v Kunovicích. Jan Hrubý byl účastník zahraničního odboje proti německému fašismu, zahynul společně s dalšími šesti parašutisty v kryptě pod kostelem svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici 18. června 1942.

6.3.2015

Martin Flinta glosuje: O nejpohlednějších stárkoch loňského roku

Ja, kurnik šopa a už je to tady. Čtenáři svojíma hlasama rozhodli o tem, kerý z loňských stárkovských párů je tým najpěknějším. Toš, mosím sa přiznat, že pro mňa by to bylo moc ťežké rozhodování a dobře tak, že sem s tým nemosél mět lautr nic společného.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT