VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdeník

AKTUALIZOVÁNO
29.8.2014

Dítětem Slováckých novin pro rok 2014 je krojovaná děvčica z Bánova

Uherské Hradiště - Šest finalistů mělo letošní klání o titul Dítě Slováckých novin 2014. Do závěrečného kola jste je poslali na základě vašeho bodování. Za čtyři měsíce trvání soutěže jsme zveřejnili téměř pět desítek fotografií. Z nich vyšlo šest, které se vám nejvíce líbily. Dohromady jste jim udělili 12780 bodů.

29.8.2014

Sestřelené vojáky nad Bílými Karpaty uctí přelet gripenů

Slovácko – Sedmdesáté výročí letecké bitvy nad Bílými Karpatami si o víkendu připomenou obyvatelé hned několika obcí v regionu. V Rudicích, Přečkovicích, Krhově, Slavičíně a Šanově se při vzpomínkových aktech a na vernisážích sejdou nejen příznivci historie.

29.8.2014

Martin Flinta glosuje: Kdo bude u nás starostovat?

Za chvílu si začnú rozdělovat kdejaký plac na úřadoch. A jak sa nechaly všecky ty strany slyšet, každý chce vyhrát, šak co by né? Neprší tam ně, dostanú telefón, počítač a nekdy aj auto, toš kdo by o to nestál.

28.8.2014

Petr Vyhlíd z vinného sklepa U Lisu: Dobré vínko a dobrá hudba 
k sobě patří

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Už roky nabízí milovníkům vína možnost navštívit svůj rodinný podnik a vychutnat si pár sklenek v příjemném prostředí. Petr Vyhlíd, majitel vinného sklepa 
U Lisu v Uherském Hradišti, zve nejen na kvalitní víno, ale i živou hudbu.

27.8.2014

Staré Město se na chvíli vrátilo do dob raného středověku

Staré Město – Ukázky středověkého boje na blízko i na dálku, ochutnávky tradiční kuchyně i dobové tance, to vše a ještě mnohem víc nabízel sobotní program skupiny historického šermu Morrigan na náměstí Velké Moravy ve Starém Městě.

27.8.2014

OBRAZEM: Dožínky vyhnal déšť pod střechu Hurábů

Horní Němčí – Nevyšli z družstva jak bývá jinde zvykem, ale dožínkový průvod se na cestu k hospodáři vydal z polí za ulicí Zahumní. Procesí sekáčů a ženců prošlo obcí k domu Hurábových teprve podruhé od obnovy dožínek v roce 2012.

27.8.2014

OBRAZEM: Mistr světa létal nad Hlukem vzduchem

Hluk – Podívat se na kousky mistra světa ve free-
style motokrosu Libora Podmola přišly v sobotu do Hluku tisíce fanoušků. Ten však nebyl jedinou hvězdou Freestyle jamu, nechyběl ani domácí Zdeněk Fusek nebo Ondřej Záruba.

27.8.2014

V Jalubí si připomenuli staré dožínkové obyčeje

Jalubí - Dlouholetá tradice pořádání dožínek, se vrátila do Jalubí před dvaceti roky. Podle tamního folklorního souboru Střešňa a místní organizace KDU-ČSL, v jejichž režii se v neděli odpoledne dvacáté dožínky v obci konaly, to byl osvícený nápad.

23.8.2014

Na kole s Deníkem: z Boršic na Velehrad krásnými Chřiby

Slovácko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Chřiby svou rozlohou zabírají více než tři sta kilometrů čtverečních. Já na svém dnešním cyklovýletě projedu jen nepatrnou část tohoto pohoří. Začínám v Boršicích u Buchlovic a přes „pivní stezku" se ubírám směrem k Buchlovicím. Jelikož jsem sotva na začátku své trasy, vynechávám zastávku v parku i zámku a za náměstím odbočuji doprava. Směr Břestek.

22.8.2014

Jubilant Miroslav Potyka: Na housle hrávám po půlnoci a po dvou litrech vína

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Významné životní jubileum, sedmdesát let, oslaví v příštích dnech dlouholetý spolupracovník Slováckého deníku, Miroslav Potyka. Neodmyslitelně patří ke kultuře Slovácka, známý je především mezi folkloristy a umělci. Na akcích je možné jej potkat s rozzářeným úsměvem, fotoaparátem na krku a obklopeného spoustou přátel, kterým je po boku desítky let.

22.8.2014

Hurá do skanzenu. Nalévají tam živou vodu

Slovácko /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Na Modré mají unikát jako z pohádky živou vodu. Podle cedulí u cesty to vypadá, že se ji naučili i stáčet. Přímo u archeoskanzenu totiž lákají orientační směrovky na Živou vodu a do místní Šenkovny.

22.8.2014

Martin Flinta glosuje: O pivu a sodovkách

Slovácko - Totkaj sem sám slyšél povedený vtip, prý ministerstvo zdravotnictví vymýšlá nový zákon, aby sa snížil počet alkoholiků a aby sa v hospodách pilo meňéj chlastu. V každéj putice by měla byt nejaká sodovka, která by stála méň jak pivo.

21.8.2014

Pohár Bílých Karpat si z Bojkovic odvezli volejbalisté z Nového Mesta nad Váhom

Bojkovice /VIDEO/ – Již sedmdesátý ročník volejbalového klání O pohár Bílých Karpat se uskutečnil o víkendu v Bojkovicích. Sobota patřila mužům, v neděli ovládly antuku ženy. Domácí týmy se umístily na předních příčkách, ženské družstvo si odneslo dokonce bronz.

20.8.2014

Magdalena Uhrová ze sboru Svatopluk: Sborový zpěv nebude nikdy masová záležitost

Uherské Hradiště - /ROZHOVOR/ Sto dvacet let své existence letos oslaví smíšený pěvecký sbor Svatopluk, který je zároveň nejstarším kulturním tělesem v Uherském Hradišti. Magdalena Uhrová patří mezi jeho dlouholeté členy, ve sboru začala zpívat už v roce 1979 a sbor se stal neodmyslitelnou součástí jejího života.

15.8.2014

Radomír Mlejnský: Trhal jsem zub i opici

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Už dlouhá léta se věnuje léčení zvířat. Dnes provozuje jednu z nejmodernějších veterinárních klinik v našem regionu. Radomír Mlejnský v rozhovoru vzpomíná, jak léčil opici, ale také radí, zda je dobré vyrazit s pejskem na dovolenou či nikoliv.

15.8.2014

Luboš Kalouda: Trénuji přímé kopy, jak to dělával Beckham

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Hráči Slovácka již jdou do regenerace, ale na hřišti zůstávají dva hráči, kteří neúnavně kopou jednu standardku za druhou. Michal Trávník a Luboš Kalouda si po pohárovém zápase v Prostějově přidávají.

15.8.2014

Kde pořídíte draka? V Babicích u hospody

Babice - Když chcete pořádného draka, musíte do Babic. K tamní vyhlášené hospodě u odbočky na Kudlovice. Zákazníci zde mají i parkoviště, kdyby si přijeli pořídit draka autem.

14.8.2014

Publikum zazpívalo Karlu Krylovi k sedmdesátinám na koncertě jeho bratra

Uherský Brod – Do své druhé poloviny se přehouplo Brodské kulturní léto. Ve středu 6. srpna zaplněná zahrada Panského domu viděla jeho pokračování. Diváci přivítali Jana Kryla, básníka, který se shodou okolností a náhod stal také písničkářem.

13.8.2014

Novoveští dragoni urvali čtyři medaile

Ostrožská Nová Ves – Areál rychlostní kanoistiky na Kunovské tabuli v Ostrožské Nové Vsi se o víkendu opět zaplnil desítkami posádek dračích lodí, které si to rozdaly na V. mistrovství Moravy.

13.8.2014

Videoklip ukazuje hrozny padající z nebe a usmívající se památky

Uherské Hradiště /VIDEO, ROZHOVOR/ - Do září ještě daleko, řeknete si. A přesto už nějaký ten pátek koluje éterem pozvánka na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek a všichni ji chválí a šíří dál. Snad že se jedná o událost, na niž se lidé z Uherského Hradiště i dalekého okolí vzácně svorně těší.

13.8.2014

Akt, neakt a jiné příběhy fotografa Jarka Plesara

Uherský Brod – Na čtyři desítky fotografií zachycujících ženu, ženské tělo či motivy vztahu muže a ženy představuje v uherskobrodské Galerii Panský dům fotograf Jarek Plesar.

AKTUALIZOVÁNO
12.8.2014

První ročník akce Zažij folklor! poznamenaly rozmary počasí

Buchlovice – Nejen poslechnout si moravské písničky, ale i zkusit zabrnkat na cimbál nebo zahrát na basu mohl každý, kdo v sobotu 9. srpna navštívil atrium tržnice u náměstí v Buchlovicích. Od tří hodin odpoledne tam Folklorní studio Buchlovice s cimbálovou muzikou Rubáš pořádalo první ročník akce Zažij folklor!

11.8.2014

Kandidáti do Senátu Parlamentu ČR. PODÍVEJTE SE

Slovácko - Podívejte se na přehled kandidátů na senátora za obvod zahrnující Uherskohradišťsko a část Veselska.

AKTUALIZOVÁNO
11.8.2014

Slovácké muzeum vystavuje prvotisk Bible české

Uherské Hradiště – Návštěvníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti mají jedinečnou možnost zhlédnout v rámci výstavy „Jsme tu s vámi 100 let" Bibli českou. Bude k vidění do 31. srpna.

8.8.2014

V Modré mají nejmenší billboardy na světě

Slovácko - Vždycky jsem si myslel, že reklama má být pořádně vidět. Ale jak jsem se mýlil! Úplně opačně na to jde podnikatel, který si připevnil reklamu na stromy podél silnice na Modré.

3.8.2014

Filip Dohnal z agentury Vichr: Agentura Vichr pokračuje, Víťa by měl radost

Perné tři měsíce má za sebou Filip Dohnal a s ním i jeho kolegové, kteří patří k uherskohradišťské agentuře Vichr production. Dubnová tragická smrt zakladatele agentury Vítězslava Chromka byla šokem. Ale jen na chvíli. Poté se Filip i spolupracovníci z Vichru rozhodli.

2.8.2014

Fotograf Marek Malůšek: Oficiální fotograf přede mnou na filmovce neexistoval

Uherské Hradiště - /ROZHOVOR/ Už dvanáct let fotí Letní filmovou školu (LFŠ) v Uherském Hradišti. Letos připravoval jako kurátor také výstavy, které mapují její historii a připomínají hosty, jenž se v Hradišti během let objevily.

2.8.2014

Na kole s Deníkem: Za panoramaty moravsko-slovenského pomezí

Tentokrát jsem si vybrala cyklotúru, která sice neslibuje cestu plnou atrakcí, restaurací a koupališť, skrývá však místo, které vyrazí dech. Vydali jsme se totiž až na samou hranici moravsko-slovenského pomezí. Na Sokolí kameň.

2.8.2014

V srpnu zvítězila Sandra Bachanová z Hluku

Uherské Hradiště - Odstartovali jsme další ročník soutěže Dítě Slováckých novin. Setkávat se s ní budete pravidelně každý pátek. Pošlete do redakce Slováckého deníku fotku svého dítěte a vyhrajte prodesionální nafocení od AZP Foto Uherské Hradiště.

1.8.2014

Pěkná výloha je základ dobrého obchodu

Slovácko - Na výloze si dají obchodníci vždycky záležet. Říká se, že zboží, které je za vitrínou, se prodává mnohem lépe. Tak přemýšlím, co asi prodává tento obchod na Smraďavce.

30.7.2014

Expedice Chřiby vyčistila studánku 
a nechala posvětit poklonu s věrozvěsty

Chřiby – Slavnostním okamžikem se pro studánku Metúdku v Chřibech stala neděle. V tento den ji posvětili její „Poklonu" (boží muka – pozn. aut.) v severozápadních svazích lesů, nedaleko od Bunče. Je to další z počinů Expedice Chřiby.

30.7.2014

Kola bojkovickému hasičskému mercedesu přijela až z Anglie

Bojkovice – Výstava veteránů hasičských i nehasičských, hudba, jídlo, zábava. Ale hlavně – návrat bojkovického symbolu. Hasičský mercedes, který tři čtvrtě roku procházel generálními opravami, se v sobotu vrátil domů

29.7.2014

V Suché Lozi se spojil česnek 
a rocková muzika. Podruhé

Suchá Loz – Už podruhé se v Suché Lozi spojily dvě zdánlivě nespojitelné věci – rocková muzika a česnek. Krom pětice hudebních lahůdek mohli návštěvníci v sobotu ochutnat i pokrmy vyrobené právě z této plodiny.

26.7.2014

Češi na Vojvodině

Region - O českých krajanech v rumunském Banátu obyvatelé České republiky ví poměrně dost. Že však jedna odnož českých usedlíků zakořenila také na Vojvodině, ví jen znalci. Když pohlédneme z jihokarpatských hor tyčících se nad dunajskou soutěskou k západu do přilehlé Panonské nížiny, naskytne se nám odlišný obraz. Místo drsného horského prostředí s krásnými loukami a lesy spatříme úrodný zemědělský kraj.

26.7.2014

Na setkání Čechů a Slováků na Javořině na kole, pěšky či autobusem

Velká Javořina – V rok stého výročí od vypuknutí první světové války se Češi, Moravané a Slováci už po dvaadvacáté setkají na Velké Javořině, a to v neděli 27. července.

26.7.2014

Miloslav Hrdý: Najdi si svého česnekáře. To je motto, s nímž pracujeme

Buchlovice /ROZHOVOR/ - Osmašedesátiletý Miloslav Hrdý netratil navzdory svému věku optimismus a elán, cítí se svěží a s úsměvem bilancuje svůj život. A ještě k tomu si dokáže dělat své plány do budoucna. Když jsem si s ním v úterý v časných ranních hodinách povídal o nadcházejícím svátku česneku v Buchlovicích, vyzařovala z něj energie a chuť udělat všechno proto, aby festival voňavé zeleniny v městečku pod Buchlovem dopadl co nejlépe.

25.7.2014

S novým šroubem víno zase brzy poteče, tvrdí restaurátor Petr Klein

Nedachlebice – Výroba nové šroubovice k historickému lisu na víno není jen tak ledajaká práce. Své o tom ví šestatřicetiletý restaurátor Petr Klein z Nedachlebic, který zrovna na jedné podobné dělá.

25.7.2014

Na kole s Deníkem: Z Kunovic napříč Ostrožskem na Babí horu

Uherské Hradiště - Dnes mám na pořadu dne krásy Ostrožska, krajiny jižně od Uherského Hradiště. Má cesta začíná v Kunovicích v tamním Leteckém muzeu. Po prohlídce starých letadel nasedám na kolo a vydávám se cyklostezkou směr Ostrožská Nová Ves kolem Sirnatých lázní, které jsou obklopené parčíkem přímo vyzývajícím k odpočinku.

25.7.2014

Zrodila se první slovácká poštovní agentura

Slovácko - Slovácká vynalézavost nezná mezí. Nemůžete najít číslo na osobu, které chcete zavolat? Řešení je nasnadě. Prostě přes plot vyvěsíte ceduli se jménem osoby, kterou chcete kontaktovat.

25.7.2014

Džungli v dolněmčanském hájku likvidovaly dvě desítky dobrovolníků

Dolní Němčí – Mulčovací technika, motorová pila a několik křovinořezů v aktivní činnosti, to vše, včetně zhruba dvou desítek dobrovolníků poutalo v sobotu 19. července dopoledne pozornost obyvatel Dolního Němčí v místní zalesněné lokalitě označované jako „hájek". Tam se brigádníci pustili do čištění prostoru hustě zarostlého náletovými křovinami.

25.7.2014

Martin Flinta glosuje: Kdo nekrade, okrádá rodinu?

Jeden by pomály nevěříl, co fšecko nekerým néni blbé ukrast. No považte, tento týdeň mosél ten známý velehradský kumštýř Oliva dovézt na Javořinu nový znak Českej republiky, protože ho lóni na podzim kerýsi pazgřivec urvál a zebrál z teho Památníku bratrstva Čechů a Slováků.

24.7.2014

Antonín Reňák: Vydání klipu Chodíval Matúšek mi změnilo celý život

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Nejenom o cenách, které získal film Antonína Reňáka Chodíval Matůšek jsme se na zahrádce kavárny La Rosco v Uherském Hradišti bavili s jeho autorem. Do sluncem prozářeného odpoledne přišel usměvavý mladík, který se nových výzev rozhodně nebojí. „Nezkušenost k začátkům patří," říká.

24.7.2014

Mezi hosty Kamenného sklípku u Juráků patří také rodina Baťova

Uherské Hradiště – Příštím rokem stodesetiletý sklep v sousedství restaurace Koruna v Uherském Hradišti oslavil v sobotu své první desetiletí pod názvem Kamenný sklípek u Juráků. Desítky a desítky hostů provázela až do pozdních nočních hodin oslavami sama provozovatelka tohoto oblíbeného prostoru Hednika Juráková.

23.7.2014

Velické náměstí zaplnilo čtyři sta horňáckých krojů

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ – Je sobota krátce po čtvrté hodině odpolední. Ve stínu přes třicet stupňů Celsia, na slunci ještě o něco víc. Z nejníže položené části Velického náměstí vychází i vyjíždí desítky krojovaných ze všech devíti horňáckých obcí.

19.7.2014

Radek Kubík a Michal Kopčil: V každém státě jsme ochutnali regionální specialitu

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Absolvovali na babettách více než tři tisíce kilometrů. 
Z Velehradu symbolicky zamířili do Vatikánu. Michal Kopčil a Radek Kubík prozradili, co nejzajímavějšího je potkalo a jaká cesta vlastně byla.

19.7.2014

I v dnešní době mají dobrovolní hasiči nenahraditelné místo

Bánov /ROZHOVOR/ - Aktuální činnost bánovských dobrovolných hasičů přiblížili ti nejpovolanější, velitel jednotky Pavel Vystrčil a jeho zástupce Ondřej Čubík.

18.7.2014

Zpěvák Petr Bende: Napsal jsem píseň přímo pro Karla Gotta

Slovácko /ROZHOVOR/ - Jezdí k nám prý rád a často, a to nejen proto, že tu má hodně přátel. Zpěvák Petr Bende vystoupí společně 
s cimbálovou muzikou Grajcar v sobotu ve Starém Městě. V rozhovoru pro Slovácký deník se rozpovídal o tom, co diváky na koncertě čeká, ale i o rozdílech mezi vystoupeními v Čechách a na Moravě.

18.7.2014

Výpravy mířící k Měsíci sledovali před 45 lety také lidé na Slovácku

Uherský Brod – Celý svět si tuto neděli 20. července připomene významné výročí v dobývání vesmíru. Přesně před 45 lety udělal první kroky po Měsíci americký astronaut Neil Armstrong.

18.7.2014

Martin Flinta glosuje: O tom, proč je pořád méň děcek

Fčíl sem sa dočetl, jak na té zeměguli furt přibývá těch ľudí. Ale tá naša zemička přitem prý snáď vymírá. Tož jak je totok možné? Kapku sem nad tým přemýšlál. A gdyž sem zapójil ty mozgové závity, hneď ně to bylo šecko jasné.

18.7.2014

To asi nebude nejlepší investice života...

Slovácko - Už jsem viděl slevu na vše možné. Pochopím, když v obchodě vyprodávají jogurty, protože jim končí doba trvanlivosti. Trochu ale přemýšlím, co asi tak končí tomuto milému zvířátku, které jsem vyfotil v jednom nejmenovaném zverimexu v regionu… 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT