VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdeník

5.11.2016

V tanečních číslech při oslavách půlkulatin Olšavy se objeví tři generace

Slovácko - /ROZHOVOR/ Pochází ze slavné hudební rodiny Sušilů. Jméno jejího otce – Horymíra Sušila – je neodmyslitelně spjato nejen s hudebními tělesy ze Slovácka a v rodinné „tradici" pokračuje i Lenka Švehlíková. Ta už šestnáct let vede Soubor písní a tanců Olšava v Uherském Brodě, seskupení, které letos slaví 65 let od svého založení.

25.7.2016

Lenka Slívová: Aby byl důvod se do kina Máj v Uherském Brodě pravidelně vracet..

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - V uherskobrodském kině Máj pracuje od roku 1994. Původně tam přišla jen vést filmový klub, nakonec kino vede. Pro Lenku Slívovou jsou filmy přímo koněm, ani ne koníčkem. V rozhovoru prozradila například to, jak probíhá její pracovní den.

24.6.2016

Bořek Žižlavský: Dědečkovi zabavili fotoaparáty okupanti, on šel do koncentráku

Region - /ROZHOVOR/ Nejraději se dívá na přírodu skrze čočku fotoaparátu časně zjara nebo na podzim. Chřiby má prochozené křížem krážem. Řeč je o čtyřiapadesá­tiletém fotografovi, autorovi knih a místostarostovi Buchlovic Bořku Žižlavském. V rozhovoru poradil turistům trasy, které by určitě neměli v Chřibech vynechat.

17.6.2016

Bzenecké drmolice zpívaly s gymnazisty z Hradiště i z Německa

Uherské Hradiště – Dalším hostem již tradiční akce Galerie slováckých vín – veřejné zkoušky – byl 8. června ženský sbor Bzenecké drmolice. Sbor zpívá více než deset let a kromě kulturních akcí v Bzenci a okolí často vystupuje na významných slavnostech a festivalech, připomeňme alespoň Kopaničárské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo slavnosti vína v Hradišti.

17.6.2016

Na galerijním nádvoří 
spojili jazz s klasikou

Uherské Hradiště – Výjimečný zážitek čekal na všechny návštěvníky Galerie Slováckého muzea, kteří v neděli odpoledne přišli na koncert dvou hudebních těles – Slováckého komorního orchestru a F–dur Jazzbandu.

17.6.2016

Progres 2 a Futurum: magie léty nijak nezeslábla

Uherské Hradiště - Kapely Progres 2 a Futurum patřily v osmdesátých letech minulého století k nejoriginálnějším seskupením tuzemské scény. Jejich sound, hudební kompozice i zcela osobitá magie jejich písniček je poměrně razantně odlišovala od hlavního hudebního proudu.

AKTUALIZOVÁNO
15.6.2016

Marta Kondrová: Za starou fotografii dostanete rodinné vstupenky do muzea

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Co vše ukrývá práce etnografa a kam se s ním můžete podívat? Víte, kdo to byl Antonín Václavík? A jak mohou mimo hradišťské školy ušetřit při návštěvě animačního programu Zrnko k zrnečku. To vše se dozvíte od Marty Kondrové, etnografky Slováckého muzea.

8.6.2016

Co všechno stihli v Huštěnovicích o prvním červnovém víkendu

Huštěnovice – O první červnové sobotě a neděli bylo v regionu Slovácka zpřístupněno veřejnosti jednatřicet památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí. Do letošního, v pořadí už druhého ročníku Víkendu otevřených památkových domků, který uspořádal Region Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, se zapojilo o víkendu i Muzeum v Huštěnovicích.

2.6.2016

Vernisáž byla přehlídkou zájmových útvarů DDM Šikula

Uherské Hradiště – Dětská neděle v kině Hvězda aneb Vernisáž. To byla akce pro děti, mládež, rodiče a širokou veřejnost, ale také pomyslná tečka za školním rokem 2015 až 2016 a pravidelnou činností Domu dětí a mládeže Šikula Uherské Hradiště.

31.5.2016

Školáci vnímali les v doprovodu lesáků všemi smysly

Modrá, Chřiby – Lesní pedagogika je environmentální vzdělávání o lese, vztazích a procesech probíhajících v něm. Toto vzdělávání uspořádala o posledním květnovém pátku pro 183 dětí z pěti základních škol ve své působnosti Lesní správa Buchlovice, Lesů České republiky (LČR).

17.5.2016

Den pro maminky byl krásným dárkem k jejich svátku

Sušice – Velkou oslavu nachystal na druhou květnovou neděli Obecní úřad Sušice s tamní mateřskou školou pro všechny maminky, které již děti mají, ale také pro ty, které jsou teprve v očekávání. Pro všechny maminky i babičky, které přicházely do společenského sálu obecního úřadu, byl od obce připravený dárek v podobě perníkového srdíčka.

12.5.2016

Irena Koubová: Zpívat na svatbě holandského prince byla pro sbor velká pocta

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Sedmdesát let na hudební scéně slaví letos pěvecký sbor Dvořák z Uherského Brodu. Irena Koubová je jeho členkou od roku 1959. Slováckému deníku popsala největší zážitky nejen z cest a také co seskupení v nejbližší době chystá.

10.5.2016

Příloha Jízda králů Kunovice 2016 dnes součástí Slováckého deníku

Uherské Hradiště - Podrobnosti o jízdě králů v Kunovicích si budou moct přečíst čtenáři Slováckého deníku v jeho speciální šestnácti stranové příloze v pátek 13. května. Kromě celé řady zajímavostí bude obsahovat také například program nebo orientační mapu tras jízdy králů.

6.5.2016

Vladimír Doskočil: Hlas je nástroj. Není to jen o tom, že vám bylo dáno do vínku

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ Fjodor Pavlovič Karamazov, Matěj Štětivec, Duncan, Petr Dubský nebo Alfréd Doolittle. To nejsou jména pěti různých lidí. Všechno jsou to role Vladimíra Doskočila ze Slováckého divadla, který včera oslavil sedmdesáté narozeniny. Na seznamu jich má ale o hodně více. Doyen hradišťské scény se divadlu věnuje od školních let, ve stálém angažmá je 25 let.

6.5.2016

Napříč Jižní Amerikou: Sedám na skládačku a padám dolů do peruánského údolí

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Mé putování Peru se pomalu blíží ke svému konci. Ukrajuji z něj poslední kilometry, které jsou ve stejném duchu, jaké bylo celé putování skrze tuto rozporuplnou zemi. Nahoru a dolů. Cesta úzkými kaňony, ale i vysokými horskými hřbety. Přestože mě pomalu začíná tlačit čas, neodolal jsem nabídce jednoho chlapíka z USA, který mi už v La Pazu řekl.

4.5.2016

Slovanské opevněné hradisko okupovaly magické bytosti

Modrá – Velká čarodějnická show přilákala v sobotu večer do Archeoskanzenu Modrá osmdesát čarodějnic a čarodějů ve věku od dvou do sedmdesáti let. V opevněném hradišti létali na košťatech, poznávali kouzelné lektvary a především při třináctém ročníku kouzelné filipojakubské noci se dobře bavilo dvě stě diváků, kteří přišli po stavění máje v obci slavit do skanzenu magický večer.

29.4.2016

Napříč Jižní Amerikou: Peruánskými Andami šlape Mirek Šlegl na sever

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Stále se prokousávám peruánskými Andami a ukrajuji další desítky či stovky kilometrů z plánu, který ale začíná dostávat novou podobu. Jihoamerickou cestu zkombinuji s Asií, což znamená, že z Kostariky se přesunu letecky na Aljašku a přes Beringovu úžinu ze západní civilizace skočím o den zpátky do civilizace východní.

27.4.2016

Mařatice: kvalitu vín hodnotilo dvacet degustačních komisí

Mařatice – Nedělní degustace 881 vzorků vín v mařatickém kulturním zařízení, ale také v protilehlé budově základní školy, to byl panečku rituál.

26.4.2016

Napříč Jižní Amerikou: Osm hodin denně šlape a obr kopec střídá obr kopec

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Minulý týden jsem vám popisoval svoji rozpolcenost z cesty peruánským územím, zkušeností s řidiči, ale i s běžnými lidmi. Dnes v podobném duchu začnu u své rozpolcené zadní části těla. Ti z vás, kteří mají rádi kolo, tak možná víte, o čem mluvím.

23.4.2016

Lhoťané obnovili pod Sv. Antonínkem podzemní vojenský bunkr

Ostrožská Lhota – Pamatují to hlavně dříve narození Lhoťané. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století mířila celkem pravidelně přes Ostrožskou Lhotu terénní vétřieska s vojenskou posádkou směr Antonínek. Mířila k vojenskému bunkru, který tehdy sloužil jako pozorovatelna. Postupem času ztratila armáda o objekt zájem, ten zarůstal a nakonec téměř splynul s okolním terénem. To potvrzuje i Stanislav Kuřina, šéf turistiky v Ostrožské Lhotě.

AKTUALIZOVÁNO
21.4.2016

Yvetta Blanarovičová: Rozčiluje mě, že do Hradiště
 a zpět nejezdí víc rychlíků

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Exceluje v populárním muzikálovém představení Pokrevní bratři ve Slováckém divadle, a proto ji můžou lidé často potkat v ulicích Uherského Hradiště. O tom, jak vnímá náš region, slovácké publikum i ducha v hotelu, kde bydlí, když sem z Prahy dorazí, prozradila herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová v rozhovoru pro čtenáře Slováckého deníku.

18.4.2016

Napříč Jižní Amerikou: Seriál Jedem v tom spolu. S Peruánci je to nahoru – dolů

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Už téměř tři týdny brázdím peruánské cesty a kdybych své brázdění měl popsat co nejvýstižněji, tak bych řekl: Peru se s Peru. Po návštěvě překrásného Machu Pischu, kde jsem vyměnil na pár dní kolo za pohorky a obdivoval základy jednoho z nejznámějších míst Inků a kde jsem se setkal také s partou rodáků ze Slovácka, jsem opět sedl na svoji skládačku a každý den ukrajuji více než sto kilometrů hornatou krajinou.

14.4.2016

Michal Kadlec: Svět posouvají dopředu takoví blázni, jako je Miroslav Šlegl

Slovácko /ROZHOVOR/ - Jednatřicetiletému reprezentačnímu stoperovi Michalu Kadlecovi pomalu dobíhá tříletý kontrakt v tureckém megaklubu Fenerbachce a současně usiluje o svoji třetí účast na evropském fotbalovém turnaji EURO 2016 ve Francii. V turecké Süper lize si vytrpěl své, ale v poslední době našel s portugalským trenérem Fenerbachce Vítorem Pereirou společnou řeč a sbírá jeden ligový i pohárový start za druhým, byť pro něj také na nezvyklém místě defenzívního záložníka.

4.4.2016

Pavlína Hejcmanová: Mateřství vnímám jako požehnání

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Slovácké divadlo zažívá velký baby boom. Na mateřské dovolené je momentálně šest hereček. Jednou z nich je i Pavlína Hejcmanová, které se přesně na Štědrý den narodil druhý syn Jakub. Jak se jí daří? A kdy ji opět uvidíme na slováckých divadelních prknech?

2.4.2016

Primáš Rubáše: Je těžké muziku opustit

Buchlovice – Je to pro nás relax, vytržení z běžného života a jeho problémů. Tak vystihuje hraní v cimbálové muzice Vítězslav Preclík. On je jedním ze zakladatelů muziky Rubáš, která letos slaví deset let. Je bývalým tanečníkem folklorního studia Buchlovice, pod které muzika spadá. Ještě s jedním jeho bývalým tanečníkem, Přemyslem Lukeštíkem, se před desetiletím rozhodli založit si muziku.

2.4.2016

Primář neurologického oddělení: Mozková příhoda se u třetiny pacientů opakuje

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Obyvatelé Slovácka se stejně jako zbytek země potýkají ve stále větší míře s výskytem cévních mozkových příhod. Uherskohradišťská nemocnice na tuto alarmující situaci zareagovala vyhlášením roku 2016 coby Rokem mozku.

1.4.2016

Petra Kropáčová: Folklorní studio je pro mě srdcová záležitost

Buchlovice /ROZHOVOR/ - Půlkulaté výročí oslaví v sobotu Folklorní studio Buchlovice. Na kulturní scéně se pohybuje už 25 let. Na otázky, co se za dobu jeho fungování změnilo a na které akce se mohou každoročně návštěvníci těšit jen díky folkloristům z Buchlovic, odpovídala vedoucí studia Petra Kropáčová (na snímku). Ta začínala ve folklorním seskupení jako tanečnice.

1.4.2016

Vinařství Jakubík: Cyrillus 
a Methodius vkročí do Reduty

Slovácko /SERIÁL SLOVÁCKÝCH NOVIN/ – Cyrillus a Methodius, to jsou jména dvou unikátních cuvée, která se budou premiérově koštovat v sobotu 9. dubna v uherskohradišťské Redutě. Souvislost dvojice vín s cyrilometodějskou tradicí je pečlivě promyšleným odkazem ke slavné historii našeho regionu. Právě tradici věrozvěstů se rozhodli takto symbolicky vzkřísit ve zlechovském Vinařství Jakubík.

24.3.2016

Nejpohlednější stárkovský pár vyhrál 62 litrů vína od Zlomka a Vávry

Uherské Hradiště – Celkem 62 litrů vína od společnosti Zlomek a Vávra si odvážejí domů do Derfle, tedy do Sadů – příměstské části Uherského Hradiště, dvacetiletá Barbora Malinová a o čtyři roky starší Martin Směták. Tato dvojice totiž zvítězila v soutěži Slováckého deníku O nejpohlednější stárkovský pár roku 2015 a mohla si tak od sponzora soutěže odvézt tolik vína, kolik váží stárka.

24.3.2016

Vinařství Jakubík: Hrozny na nové cuvée 
posbírali a pomleli v jeden den

Slovácko – Není cuvée jako cuvée. Právě o tom chce milovníky hroznového moku přesvědčit Břetislav Jakubík na noblesním koštu nazvaném Tichá vína Reduta. Už za dva týdny budou návštěvníci této akce moci premiérově ochutnat dva vzorky, které se uplynulé měsíce v utajení rodily v novém sídle zlechovském vinařství.

23.3.2016

Moranu utopili v rybníku Baboňák před věžemi skanzenu

Modrá – Přímými aktéry starodávného zvyku, vynášení symbolu smrti a zimy, byli v neděli odpoledne na Modré skauti. Moderování šestadvacátého ročníku komponovaného pořadu je ujal první muž obce a vůdce tamního skautského střediska Miroslav Kovářík.

22.3.2016

Utopili zimu, přivítali jaro a nechali se unášet Velikonocemi

Huštěnovice – I když počasí Květné neděle příliš aktuálně na první jarní den nevypadalo, v Huštěnovicích se jej sedm hodin a třicet minut od jeho nástupu rozhodli přivítat.

18.3.2016

Vinařství Jakubík: Etiketa 
se staroslověnským písmem

Slovácko – Zaujmout lze bombasticky, humorně, nebo stylově a s pokorou. Tu druhou cestu si vybral Břetislav Jakubík ve svém vinařství. Loga jeho společnosti, písmo v grafice, symboly na etiketách, to vše odkazuje k cyrilometodějské tradici. A tedy i staroslověnštině, jazyku, který na Moravu v devátém století přinesli soluňští bratři Cyril a Metoděj.

16.3.2016

Víno, klobásky, sýry i olivy. To bylo Zlechovské koštování

Zlechov – Sál Agra Zlechov hostil v sobotu odpoledne 350 vyznavačů vinných moků. Přišli tam na čtvrtý ročník Zlechovské koštování vína, jehož pořadateli byli místní nadšenci Jiří a David Gottwaldovi, Ondřej Machala, Jiří Vysloužil a Petr Výstup alias Milovníci vína a žen.

16.3.2016

Vína na Modré hodnotili po třech letech degustátoři

Modrá - Patříte mezi milovníky vína a chcete ochutnat ta nejlepší z Podchřibské oblasti? Zajděte si v sobotu ve 14 hodin do Obecního domu na Modré, kde se o druhém březnovém dopoledni uskutečnila degustace 362 vzorků zlatavých, červených a růžových vín.

16.3.2016

Obě kategorie vyhrál v Babicích Jaroslav Hrdina z Topolné

Babice – Vinaři z obcí převážně ze Slovácké podoblasti dali na sobotní výstavu vín v babickém kulturním domě všanc 190 vzorků bílých, červených a rosé vín a nechali tak okoštovat návštěvníkům z širokého okolí jen nepatrnou část z toho, co skrývají ve svých vinných sklepech.

12.3.2016

Ivo Dokoupil: Nejvíce krajanům pomůžete, když přijedete do Banátu na dovolenou

Region /ROZHOVOR/ - Do našeho regionu zavítala výjimečná návštěva. Milovník všeho na východ od našich hranic. Počínaje ukrajinskými Karpatami přes Krym až po Mongolsko. Koordinátor turistických rozvojových projektů, fotograf, novinář a člověk spolupracující s humanitární organizací Člověk v tísni – to je Ivo Dokoupil.

11.3.2016

Vinařství s odkazem na cyrilometodějskou tradici

Slovácko /SERIÁL SLOVÁCKÝCH NOVIN/ - Cyrilometodějská tradice je na Moravě pořád živá. Dnes možná ještě živější než tomu bylo v nedávné minulosti. V regionu je zakořeněná do té míry, že odkaz na ni se objevuje nejenom v historických reáliích a liturgii, ale návrat k hodnotám věrozvěstů stále více proniká i do moderního života dnešní společnosti. Cyrilometodějskou stopu objeví dobrý pozorovatel i na etiketách zlechovského Vinařství Jakubík.

9.3.2016

Není nad čistou slivovici z durancií, tvrdí Stanislav Slováček

Staré Město, Nedakonice /ROZHOVOR/ – Hned na dvou výstavách slivovic na Slovácku, které od sebe dělilo pouhých sedm dnů, se stal absolutním šampionem pětapadesátiletý Stanislav Slováček z Nedakonic, zaměstnanec kunovického Letu. Stalo se tak na sklonku února v Kostelanech nad Moravou a o první březnové sobotě ve Starém Městě, kde se jeho duranciovici dostalo pocty v podobě putovní Staroměstské flaše.

25.2.2016

Výstava v Jalubí: loňská vína mají pikantní kyselinky

Jalubí - Na plno chuťových zážitků se mohou těšit o poslední únorové sobotě milovníci vína, kteří zamíří na devátý ročník koštu vinných moků do kulturního domu v Jalubí. V pondělí večer v něm zasedlo k hodnocení 750 vzorků bílých, červených a růžových vín z výchovní a jižní Moravy třiaosmdesát degustátorů, aby posoudili, který vzorek bude zařazen mezi nejlépe hodnocená vína.

20.2.2016

Michal Zetel: Jedinečnost dodávají divadlu jeho herci

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Slováckému divadlu se povedlo to, o co usilovalo od začátku října – bude zapsáno do České knihy rekordů jako činoherní divadlo s největším počtem předplatitelů. "Ten boj stál zato, i když se objevily překážky," přiznává ředitel divadla Michal Zetel.

19.2.2016

Zlomek: Na víno medaile nelepíme, říkáme lidem, aby hledali zlato v lahvi

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Už za deset dní, v sobotu 27. února, se v Hluku bude konat největší ples v regionu. Posedmé bude tamní sportovní hala hostit vinařský ples. Jeho pořadatelem je Víno Zlomek & Vávra. Slovácký deník proto vyzpovídal spolumajitele vinařství z Boršic u Blatnice Libora Zlomka, co na návštěvníky čeká.

17.2.2016

Hudební paráda pomohla mamince pěti dětí z Kněžpole

Staré Město – Benefiční odpoledne nazvané Hudební paráda se srdcem se v sobotu odpoledne uspořádala v Kongresovém centru Kovosteel Staré Město nezisková organizace Lidská pouta se sídlem v Buchlovicích.

12.2.2016

Kudeříková: Předplatné do Slováckého divadla je možné zakoupit už jen tři dny

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - V těchto dnech ve Slováckém divadle vrcholí možnost zařídit si předplatné a být tak součástí unikátního zápisu do České knihy rekordů. Jak na tom divadelníci jsou? Na otázky odpovídá Markéta Kudeříková z marketingového oddělení.

AKTUALIZOVÁNO
11.2.2016

Nejpohlednější stárci jsou letos opět ze Sadů, Barbora Malinová a Martin Směták

Slovácko - Soutěž je u konce. Z finálové dvanáctky párů jste svými hlasy vybrali ten Nejpohlednější stárkovský pár roku 2015 - Barboru Malinovou a Martina Smětáka, stárky ze Sadů. Na druhém místě skončil pár z Ostrožské Lhoty Kateřina Pěnčíková a Jakub Machala a na třetím pár z Jankovic Kristýna Remešová a František Gahura.

9.2.2016

Kde leží země destilátům zaslíbená? Jednoznačně na Modré

Modrá /REPORTÁŽ/ – Jestli někde existuje země zaslíbená milovníkům destilátů všeho druhu, je to na Modré. V sousedství archeoskanzenu vyrostla během několika měsíců stylová stavba, která architektonicky zapadá do konceptu někdejšího slovanského hradiště. A to, co je uvnitř, nemá v našich zeměpisných šířkách obdobu.

AKTUALIZOVÁNO
5.2.2016

Ve 12. kole zvítězil pár z Polešovic, Eva Hlaváčková a Michal Ketman

Slovácko - Na stránky Slováckých novin se vrátila populární fotosoutěž O nejpohlednější stárkovský pár. I v letošním jejím už šestém ročníku chceme touto formou pravidelně každý pátek představovat na společných fotografiích hodové stárky. 

2.2.2016

Dolněmčan dorazil na ples 
ve Vlčnově v nivnickém kroji

Vlčnov – Jeho maminka je Dolněmčanka a otec Vlčnovjan. On sám je doma v obou obcích. A protože jeho kamarád letos bude mít syna králem, vyrazil Ivo Zemek na krojový ples do Vlčnova, kde se budoucí král představoval. Na bál však nedorazil ve vlčnovském kroji, ani v tom dolněmčanském.

AKTUALIZOVÁNO
29.1.2016

V 11. kole zvítězil pár z Kostelan, Liduška Slunéčková a Jakub Štefaník

Slovácko - Na stránky Slováckých novin se vrátila populární fotosoutěž O nejpohlednější stárkovský pár. I v letošním jejím už šestém ročníku chceme touto formou pravidelně každý pátek představovat na společných fotografiích hodové stárky. 

AKTUALIZOVÁNO
29.1.2016

Melichárek: Chtěl bych, aby ze školy vycházely děti dobře připravené pro život

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Vzdělávat a sportovat. Tak by mohl znít nápis na Základní škole v ulici Sportovní v Uherském Hradišti, kterou už osmým rokem vede Milan Melichárek. Jednoduše a účelně zařízené kanceláři vévodí police s poháry z nejrůznějších zápasů a turnajů, na nichž škola bodovala.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT