VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdeník

5.11.2016

V tanečních číslech při oslavách půlkulatin Olšavy se objeví tři generace

Slovácko - /ROZHOVOR/ Pochází ze slavné hudební rodiny Sušilů. Jméno jejího otce – Horymíra Sušila – je neodmyslitelně spjato nejen s hudebními tělesy ze Slovácka a v rodinné „tradici" pokračuje i Lenka Švehlíková. Ta už šestnáct let vede Soubor písní a tanců Olšava v Uherském Brodě, seskupení, které letos slaví 65 let od svého založení.

25.7.2016

Lenka Slívová: Aby byl důvod se do kina Máj v Uherském Brodě pravidelně vracet..

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - V uherskobrodském kině Máj pracuje od roku 1994. Původně tam přišla jen vést filmový klub, nakonec kino vede. Pro Lenku Slívovou jsou filmy přímo koněm, ani ne koníčkem. V rozhovoru prozradila například to, jak probíhá její pracovní den.

24.6.2016

Bořek Žižlavský: Dědečkovi zabavili fotoaparáty okupanti, on šel do koncentráku

Region - /ROZHOVOR/ Nejraději se dívá na přírodu skrze čočku fotoaparátu časně zjara nebo na podzim. Chřiby má prochozené křížem krážem. Řeč je o čtyřiapadesá­tiletém fotografovi, autorovi knih a místostarostovi Buchlovic Bořku Žižlavském. V rozhovoru poradil turistům trasy, které by určitě neměli v Chřibech vynechat.

17.6.2016

Bzenecké drmolice zpívaly s gymnazisty z Hradiště i z Německa

Uherské Hradiště – Dalším hostem již tradiční akce Galerie slováckých vín – veřejné zkoušky – byl 8. června ženský sbor Bzenecké drmolice. Sbor zpívá více než deset let a kromě kulturních akcí v Bzenci a okolí často vystupuje na významných slavnostech a festivalech, připomeňme alespoň Kopaničárské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo slavnosti vína v Hradišti.

17.6.2016

Na galerijním nádvoří 
spojili jazz s klasikou

Uherské Hradiště – Výjimečný zážitek čekal na všechny návštěvníky Galerie Slováckého muzea, kteří v neděli odpoledne přišli na koncert dvou hudebních těles – Slováckého komorního orchestru a F–dur Jazzbandu.

17.6.2016

Progres 2 a Futurum: magie léty nijak nezeslábla

Uherské Hradiště - Kapely Progres 2 a Futurum patřily v osmdesátých letech minulého století k nejoriginálnějším seskupením tuzemské scény. Jejich sound, hudební kompozice i zcela osobitá magie jejich písniček je poměrně razantně odlišovala od hlavního hudebního proudu.

AKTUALIZOVÁNO
15.6.2016

Marta Kondrová: Za starou fotografii dostanete rodinné vstupenky do muzea

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Co vše ukrývá práce etnografa a kam se s ním můžete podívat? Víte, kdo to byl Antonín Václavík? A jak mohou mimo hradišťské školy ušetřit při návštěvě animačního programu Zrnko k zrnečku. To vše se dozvíte od Marty Kondrové, etnografky Slováckého muzea.

8.6.2016

Co všechno stihli v Huštěnovicích o prvním červnovém víkendu

Huštěnovice – O první červnové sobotě a neděli bylo v regionu Slovácka zpřístupněno veřejnosti jednatřicet památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí. Do letošního, v pořadí už druhého ročníku Víkendu otevřených památkových domků, který uspořádal Region Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, se zapojilo o víkendu i Muzeum v Huštěnovicích.

2.6.2016

Vernisáž byla přehlídkou zájmových útvarů DDM Šikula

Uherské Hradiště – Dětská neděle v kině Hvězda aneb Vernisáž. To byla akce pro děti, mládež, rodiče a širokou veřejnost, ale také pomyslná tečka za školním rokem 2015 až 2016 a pravidelnou činností Domu dětí a mládeže Šikula Uherské Hradiště.

31.5.2016

Školáci vnímali les v doprovodu lesáků všemi smysly

Modrá, Chřiby – Lesní pedagogika je environmentální vzdělávání o lese, vztazích a procesech probíhajících v něm. Toto vzdělávání uspořádala o posledním květnovém pátku pro 183 dětí z pěti základních škol ve své působnosti Lesní správa Buchlovice, Lesů České republiky (LČR).

17.5.2016

Den pro maminky byl krásným dárkem k jejich svátku

Sušice – Velkou oslavu nachystal na druhou květnovou neděli Obecní úřad Sušice s tamní mateřskou školou pro všechny maminky, které již děti mají, ale také pro ty, které jsou teprve v očekávání. Pro všechny maminky i babičky, které přicházely do společenského sálu obecního úřadu, byl od obce připravený dárek v podobě perníkového srdíčka.

12.5.2016

Irena Koubová: Zpívat na svatbě holandského prince byla pro sbor velká pocta

Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Sedmdesát let na hudební scéně slaví letos pěvecký sbor Dvořák z Uherského Brodu. Irena Koubová je jeho členkou od roku 1959. Slováckému deníku popsala největší zážitky nejen z cest a také co seskupení v nejbližší době chystá.

10.5.2016

Příloha Jízda králů Kunovice 2016 dnes součástí Slováckého deníku

Uherské Hradiště - Podrobnosti o jízdě králů v Kunovicích si budou moct přečíst čtenáři Slováckého deníku v jeho speciální šestnácti stranové příloze v pátek 13. května. Kromě celé řady zajímavostí bude obsahovat také například program nebo orientační mapu tras jízdy králů.

6.5.2016

Vladimír Doskočil: Hlas je nástroj. Není to jen o tom, že vám bylo dáno do vínku

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ Fjodor Pavlovič Karamazov, Matěj Štětivec, Duncan, Petr Dubský nebo Alfréd Doolittle. To nejsou jména pěti různých lidí. Všechno jsou to role Vladimíra Doskočila ze Slováckého divadla, který včera oslavil sedmdesáté narozeniny. Na seznamu jich má ale o hodně více. Doyen hradišťské scény se divadlu věnuje od školních let, ve stálém angažmá je 25 let.

6.5.2016

Napříč Jižní Amerikou: Sedám na skládačku a padám dolů do peruánského údolí

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Mé putování Peru se pomalu blíží ke svému konci. Ukrajuji z něj poslední kilometry, které jsou ve stejném duchu, jaké bylo celé putování skrze tuto rozporuplnou zemi. Nahoru a dolů. Cesta úzkými kaňony, ale i vysokými horskými hřbety. Přestože mě pomalu začíná tlačit čas, neodolal jsem nabídce jednoho chlapíka z USA, který mi už v La Pazu řekl.

4.5.2016

Slovanské opevněné hradisko okupovaly magické bytosti

Modrá – Velká čarodějnická show přilákala v sobotu večer do Archeoskanzenu Modrá osmdesát čarodějnic a čarodějů ve věku od dvou do sedmdesáti let. V opevněném hradišti létali na košťatech, poznávali kouzelné lektvary a především při třináctém ročníku kouzelné filipojakubské noci se dobře bavilo dvě stě diváků, kteří přišli po stavění máje v obci slavit do skanzenu magický večer.

29.4.2016

Napříč Jižní Amerikou: Peruánskými Andami šlape Mirek Šlegl na sever

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Stále se prokousávám peruánskými Andami a ukrajuji další desítky či stovky kilometrů z plánu, který ale začíná dostávat novou podobu. Jihoamerickou cestu zkombinuji s Asií, což znamená, že z Kostariky se přesunu letecky na Aljašku a přes Beringovu úžinu ze západní civilizace skočím o den zpátky do civilizace východní.

27.4.2016

Mařatice: kvalitu vín hodnotilo dvacet degustačních komisí

Mařatice – Nedělní degustace 881 vzorků vín v mařatickém kulturním zařízení, ale také v protilehlé budově základní školy, to byl panečku rituál.

26.4.2016

Napříč Jižní Amerikou: Osm hodin denně šlape a obr kopec střídá obr kopec

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Minulý týden jsem vám popisoval svoji rozpolcenost z cesty peruánským územím, zkušeností s řidiči, ale i s běžnými lidmi. Dnes v podobném duchu začnu u své rozpolcené zadní části těla. Ti z vás, kteří mají rádi kolo, tak možná víte, o čem mluvím.

23.4.2016

Lhoťané obnovili pod Sv. Antonínkem podzemní vojenský bunkr

Ostrožská Lhota – Pamatují to hlavně dříve narození Lhoťané. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století mířila celkem pravidelně přes Ostrožskou Lhotu terénní vétřieska s vojenskou posádkou směr Antonínek. Mířila k vojenskému bunkru, který tehdy sloužil jako pozorovatelna. Postupem času ztratila armáda o objekt zájem, ten zarůstal a nakonec téměř splynul s okolním terénem. To potvrzuje i Stanislav Kuřina, šéf turistiky v Ostrožské Lhotě.

AKTUALIZOVÁNO
21.4.2016

Yvetta Blanarovičová: Rozčiluje mě, že do Hradiště
 a zpět nejezdí víc rychlíků

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Exceluje v populárním muzikálovém představení Pokrevní bratři ve Slováckém divadle, a proto ji můžou lidé často potkat v ulicích Uherského Hradiště. O tom, jak vnímá náš region, slovácké publikum i ducha v hotelu, kde bydlí, když sem z Prahy dorazí, prozradila herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová v rozhovoru pro čtenáře Slováckého deníku.

18.4.2016

Napříč Jižní Amerikou: Seriál Jedem v tom spolu. S Peruánci je to nahoru – dolů

/SERIÁL TÝDENÍKU/ - Už téměř tři týdny brázdím peruánské cesty a kdybych své brázdění měl popsat co nejvýstižněji, tak bych řekl: Peru se s Peru. Po návštěvě překrásného Machu Pischu, kde jsem vyměnil na pár dní kolo za pohorky a obdivoval základy jednoho z nejznámějších míst Inků a kde jsem se setkal také s partou rodáků ze Slovácka, jsem opět sedl na svoji skládačku a každý den ukrajuji více než sto kilometrů hornatou krajinou.

14.4.2016

Michal Kadlec: Svět posouvají dopředu takoví blázni, jako je Miroslav Šlegl

Slovácko /ROZHOVOR/ - Jednatřicetiletému reprezentačnímu stoperovi Michalu Kadlecovi pomalu dobíhá tříletý kontrakt v tureckém megaklubu Fenerbachce a současně usiluje o svoji třetí účast na evropském fotbalovém turnaji EURO 2016 ve Francii. V turecké Süper lize si vytrpěl své, ale v poslední době našel s portugalským trenérem Fenerbachce Vítorem Pereirou společnou řeč a sbírá jeden ligový i pohárový start za druhým, byť pro něj také na nezvyklém místě defenzívního záložníka.

4.4.2016

Pavlína Hejcmanová: Mateřství vnímám jako požehnání

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Slovácké divadlo zažívá velký baby boom. Na mateřské dovolené je momentálně šest hereček. Jednou z nich je i Pavlína Hejcmanová, které se přesně na Štědrý den narodil druhý syn Jakub. Jak se jí daří? A kdy ji opět uvidíme na slováckých divadelních prknech?

2.4.2016

Primáš Rubáše: Je těžké muziku opustit

Buchlovice – Je to pro nás relax, vytržení z běžného života a jeho problémů. Tak vystihuje hraní v cimbálové muzice Vítězslav Preclík. On je jedním ze zakladatelů muziky Rubáš, která letos slaví deset let. Je bývalým tanečníkem folklorního studia Buchlovice, pod které muzika spadá. Ještě s jedním jeho bývalým tanečníkem, Přemyslem Lukeštíkem, se před desetiletím rozhodli založit si muziku.

2.4.2016

Primář neurologického oddělení: Mozková příhoda se u třetiny pacientů opakuje

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Obyvatelé Slovácka se stejně jako zbytek země potýkají ve stále větší míře s výskytem cévních mozkových příhod. Uherskohradišťská nemocnice na tuto alarmující situaci zareagovala vyhlášením roku 2016 coby Rokem mozku.

1.4.2016

Petra Kropáčová: Folklorní studio je pro mě srdcová záležitost

Buchlovice /ROZHOVOR/ - Půlkulaté výročí oslaví v sobotu Folklorní studio Buchlovice. Na kulturní scéně se pohybuje už 25 let. Na otázky, co se za dobu jeho fungování změnilo a na které akce se mohou každoročně návštěvníci těšit jen díky folkloristům z Buchlovic, odpovídala vedoucí studia Petra Kropáčová (na snímku). Ta začínala ve folklorním seskupení jako tanečnice.

1.4.2016

Vinařství Jakubík: Cyrillus 
a Methodius vkročí do Reduty

Slovácko /SERIÁL SLOVÁCKÝCH NOVIN/ – Cyrillus a Methodius, to jsou jména dvou unikátních cuvée, která se budou premiérově koštovat v sobotu 9. dubna v uherskohradišťské Redutě. Souvislost dvojice vín s cyrilometodějskou tradicí je pečlivě promyšleným odkazem ke slavné historii našeho regionu. Právě tradici věrozvěstů se rozhodli takto symbolicky vzkřísit ve zlechovském Vinařství Jakubík.

24.3.2016

Nejpohlednější stárkovský pár vyhrál 62 litrů vína od Zlomka a Vávry

Uherské Hradiště – Celkem 62 litrů vína od společnosti Zlomek a Vávra si odvážejí domů do Derfle, tedy do Sadů – příměstské části Uherského Hradiště, dvacetiletá Barbora Malinová a o čtyři roky starší Martin Směták. Tato dvojice totiž zvítězila v soutěži Slováckého deníku O nejpohlednější stárkovský pár roku 2015 a mohla si tak od sponzora soutěže odvézt tolik vína, kolik váží stárka.

24.3.2016

Vinařství Jakubík: Hrozny na nové cuvée 
posbírali a pomleli v jeden den

Slovácko – Není cuvée jako cuvée. Právě o tom chce milovníky hroznového moku přesvědčit Břetislav Jakubík na noblesním koštu nazvaném Tichá vína Reduta. Už za dva týdny budou návštěvníci této akce moci premiérově ochutnat dva vzorky, které se uplynulé měsíce v utajení rodily v novém sídle zlechovském vinařství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT