ZLÍNSKO 

Zlínské filmové léto: PRVOK, ŠAMPON, TEČKA A KAREL
KDY: v sobotu 2. července od 21.30 hodin 
KDE: sad Svobody ve Zlíně 
ZA KOLIK: zdarma 

Nenechte si ujít Zlínské filmové léto. V sobotu 2. července se můžete těšit na film PRVOK, ŠAMPON, TEČKA A KAREL (CZ 2021). Občerstvení zajištěno. Pro vaše pohodlí s sebou vezměte deky. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná. 

Zlínské filmové léto.Zlínské filmové léto.Zdroj: Deník/repro

Dundee and Friends
KDY: v neděli 3. července od 16.30 hodin
KDE: park Komenského ve Zlíně

Už tradiční Hudební neděle se letos uskuteční v parku Komenského. Milovníci muziky si mohou užít letní průřez hudebními žánry, styly i kapelami, které zaručují skvělou atmosféru. Jako první se představí Dundee. Je to skladatel, zpěvák a kytarista, který vystupuje se svou kapelou Dundee & Friends. Při společném hraní se muzikanti nebojí prolínání žánrů, ale inklinují především k popu a bluesové hudbě. Vstupné na akci je zdarma. 

Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie
KDY: v sobotu 2. a v neděli 3. července od 10 do 18 hodin
KDE: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Výstava obrazů a doprovodných fotografií představí část výsledků projektu, založeného na dohledávání míst reálných předloh krajinomaleb a starých krajinářských fotografií a interpretaci změn krajiny s použitím mapových a literárních pramenů z oblasti jižní Moravy a moravských Karpat. Některé realistické malby a grafiky, popř. staré fotografie, nám zanechaly svědectví o způsobech využívání krajiny v minulosti, o typech rostlinných společenstev. Změny krajiny jsou tak interpretovány také z hlediska změn flóry. Mezi autory prezentovaných obrazů patří například Joža Uprka, Alois Kalvoda, Vladimír Vašíček, Vladimír Hroch, Stanislav Lolek a Alois Schneiderka.

Procházka Plánované město
KDY: v sobotu 2. července od 14 hodin
KDE: Náměstí Míru 12 ve Zlíně
ZA KOLIK: 70 korun, rodinné vstupné 250 korun

Komentovaná vycházka představí zlínskou architekturu na pozadí základních městských funkcí. Kromě centra města se podíváte do továrního areálu a na náměstí Práce, seznámíte se také se způsobem baťovského ubytování. Procházka končí návštěvou Památníku Tomáše Bati.

Zahájení prázdnin na koupališti
KDY: v pátek 1. července 
KDE: areál koupaliště v Otrokovicích 

U příležitosti dokončení rekonstrukce koupaliště a jejího slavnostního představení veřejnosti, připravilo město Otrokovice na první prázdninový den program. Po celý den bude také vstup zdarma. Od rána bude dětem v areálu koupaliště k dispozici zdarma skákací hrad. Odpoledne od 14 do 17 hodin ovládne koupaliště dvojice LOLO a LULU, medvídci, kteří připraví zábavu pro děti. Nebude chybět interaktivní divadlo s písničkami, tvoření obřích bublin a hraní her. Slavnostní přestřižení pásky za účasti představitelů města se uskuteční v 15 hodin. Od 16 do 19 hodin si všichni zájemci budou moci také vyzkoušet fitness aktivity s instruktorkami, které kromě krátkých ukázek aqua aerobiku nabídnou i jumping na trampolínkách, active walking a cvičení na bosu.

Broučci, které bychom měli znát
KDY: v sobotu 2. a v neděli 3. července od 16 do 18 hodin
KDE: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
ZA KOLIK: 70 korun, rodinné vstupné 250 korun

Výstava kreseb brouků Vladimíra Javorka. Bannery s kresbami osmdesáti brouků, jež Vladimír Javorek namaloval pro svoji připravovanou, ale nikdy nevydanou knihu, doplňují i autorské Javorkovy texty s informacemi o vyobrazených druzích.

KROMĚŘÍŽSKO 

Tajemství staré Kroměříže
KDY: v pátek 1. července od 18 hodin
KDE: Velké náměstí v Kroměříži 
ZA KOLIK: 80 korun, děti a senioři 60 korun

Prohlídky města s průvodci v historických kostýmech. Komentovaná procházka zákoutími a pamětihodnostmi města zahájí v 18 hodin u kašny na Velkém náměstí.

Kroměříž na dobrou noc
KDY: v pátek 2. a v sobotu 3. července od 21.30 hodin 
KDE: Velké náměstí v Kroměříži 
ZA KOLIK: zdarma 

Zpříjemnit letní večery, připomenout dávno zaniklé povolání, pomoci vnímat plynutí času na sklonku dne i popřát lidem dobrou noc. S těmito cíli se o letních prázdninách stejně jako v minulých dvou letech vydá do kroměřížských ulic ponocný. A hned dva. Počínaje 1. červencem totiž bude každý prázdninový páteční a sobotní večer na Velkém náměstí k vidění strážcem doprovázený trumpetista, který fanfárami symbolicky ohlásí hodinu nočního klidu. Pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně v 21.40 hodin fanfárou na balkonu radnice a odtud se vydá na prohlídku Velkého náměstí. Zhruba po dvaceti minutách se vrátí zpátky k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí například vybranou skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu.

Kroměříž na dobrou noc.Kroměříž na dobrou noc.Zdroj: Deník/repro

Prázdninový Pel-Mel
KDY: od soboty 2. července
KDE: Dům kultury Kroměříž
ZA KOLIK: zdarma 

První samostatnou fotografickou výstavou se představí ve foyer Domu kultury v Kroměříži prostějovská autorka Jana Zaorálková. Návštěvníci uvidí řadu fotografií, které slibují rozmanitý tematický záběr. Autorka nejraději fotografuje krajinu, přírodu a zvířata, ale když je příležitost, ráda fotí i různé kulturní akce, svatby nebo známé tváře českého showbyznysu.

UHERSKOHRADIŠŤSKO 

Koko Comedy
KDY: v sobotu 2. července od 18 hodin
KDE: Kolejní nádvoří v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: 200 korun

Do Uherského Hradiště dorazí ostřílená trojice ve složení Adam Balažovič, Lucie Macháčková a Kateřina Hašková. Nejenže baví lidi naživo, ale také se můžete pobavit u jejich kanálu na YouTube. S vystupováním mají bohaté zkušenosti po celé republice, vidět je diváci mohli ale také na internetu či v televizi v pořadu Comedy Club. Obě holky jsou Moravačky jako hrom a ukážou, zač je toho humor. Mluví o všem a bez tabu.

Slam poetry
KDY: v pátek 1. července od 19 hodin
KDE: kopule kina Hvězda Uherské Hradiště
ZA KOLIK: 200 korun 

Tak jako rituální totem vprostřed prérie stojí mikrofon zaklesnut ve stojanu uprostřed podia. Napětí by se dalo krájet, šňůra si ani nedovolí sebemíň se pohnout. Jeden po druhém přistupují mistři slova připraveni do posledního rýmu bojovat o vítězství v nervy drásajícím klání. Publikum se nechává uhranout, rozesmát, rozplakat, dojmout - stejně tak může při sebemenším náznaku chyby a tuctovitosti soutěžícího nemilosrdně vypískat. Vítěz může být jen jeden. A rozhodne o něm porota složená z diváků. Performativní žánr přednesu autorské poezie nepovoluje žádné kostýmy ani rekvizity.

Když se zhasne
KDY: v pátek 1. července ve 20 hodin
KDE: Kafe uprostřed v Uherském Hradišti

David Macháček a jeho Divadlo Dondi pro fanoušky divadla připravilo novou inscenaci s názvem Když se zhasne - komedii s písničkou.

VALAŠSKO 

Farmářské trhy
KDY: v sobotu 2. července od 7 do 12 hodin
KDE: Dolní náměstí ve Vsetíně

Opět jsou tady tradiční farmářské trhy, na kterých mohou lidé zakoupit kvalitní výrobky od regionálních pěstitelů a farmářů. Na pultech místních výrobců bude možné nakoupit ovoce, zeleninu, uzeniny či mléčné výrobky z domácích farem a zemědělských hospodářství. K zakoupení budou také pekařské a cukrářské výrobky nebo med. Kromě pochutin nebudou chybět ani byliny, koření, osiva, semena, květiny či sazenice.

Rožnovské parní léto
KDY: v sobotu 2. července, odjezd do Rožnova v 9.50 a 13.10 hodin
KDE: Nádraží Valašské Meziřící

Rožnov pod Radhoštěm ve spolupráci s Českými drahami připravil také na letošní sezonu sérii jízd Rožnovské parní léto. Druhá jízda sezony je na programu v sobotu 2. července. Jízdy Rožnovského parního léta 2022 měla původně odjezdit podobně jako loni parní lokomotiva zvaná Velký Býček, alias Tulák, vyrobená v roce 1924. Ta se ovšem musí opravit. Při druhé jízdě 2. července bude podle posledních informací připravena krásná parní lokomotiva Velký býček 423.009, alias Líza, která potáhne soupravu historických vagonů včetně jídelního vozu. 

Rožnovské parní léto.Rožnovské parní léto.Zdroj: Deník/archiv

4DOGS
KDY: v sobotu 2. července od 20 hodin
KDE: zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma 

Slovní hříčka 4DOGS se váže na první koncert kapely, na který nepřišel nikdo než pár potulných psů. Odtud tedy ono „Pro psy". Že tehdy byli čtyři, je již jaksi samo sebou. Nezapřou vliv Glena Hansarda, který byl jedním z impulsů založení kapely, ale na druhé straně mají v sobě mnoho svých prvků, které jim dodávají na originalitě a posunují je do onoho jedenáctirozměrného vesmíru, ve kterém se pohybují. Výsledkem je něžná a zádumčivá hudba, která však neuspává a vle-ze do vaší duše jako dobře nabroušená dýka do předem vytipované oběti. Neprojde jenom kolem, ale vždy ve vás zanechá jizvu.