ZLÍNSKO 

XXII. Lešetínský Fašank
KDY: v sobotu 19. února od 10 do 17 hodin 
KDE: Hospůdka U Kovárny ve Zlíně 
ZA KOLIK: vstupné zdarma 

Zveme vás na tradiční masopustní veselici, tématicky věnovanou 700. výročí od první písemné zmínky o městě Zlíně, s vystoupením hudebních a folklorních souborů, průvodem masek, zabijačkou, ukázkou lidových řemesel, atrakcemi pro děti apod. Lešetínský Fašank se koná na třech ulicích; Lešetín I, Lešetín II a Kvítková. Akci pořáda Spolek "LešetínZlín" ve spolupráci s Hospůdkou U Kovárny a Hotelem Baltaci Atrium. Akci podporuje statutární město Zlín.

Lešetínský fašank.Lešetínský fašank.Zdroj: Hospůdka U Kovárny

X. Lukovský zimní víceboj
KDY: v sobotu 19. února od 9.30 hodin 
KDE: hrad Lukov 

Spolek přátel hradu Lukova vás srdečně zve na X. Lukovský zimní víceboj - stopou Františka Seilerna. Na programu budou netradiční sportovní disciplíny pro soutěžící všech generací - střelba na divočáka, hod kládou do dálky, běh do vrchu. Proběhne také velká soutěž o nejlepší retro oblečení a SKI, v duchu doby hraběte Františka Seilern-Aspang (přelom 19. a 20. století). Na výherce čeká velké množství cen. 

Registrace soutěžících: 9.30 hodin (před Domem Rudolfa Matouše na hradě)
Zahájení soutěže: 10.00 hodin (na dolním hradě)

K zakoupení budou také materiály o hradě, teplé nápoje, klobásky a špekáčky k opečení na ohni, který bude hořet na dolním hradě.

Sobotní divadelně výtvarné dílny
KDY: v sobotu 19. února od 14 do 16 hodin
KDE: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Jak to vypadá, když se výtvarné umění spojí s divadlem? Vyzkoušejte s dětmi sobotní divadelně výtvarné dílny, které probíhají každých 14 dní. Rodiče se mohou připojit, projít si výstavy nebo si mezitím odskočit na odpolední kávu.

Dobrodružství na ostrově Čičidžuma
KDY: v neděli 20. února od 15 hodin
KDE: Divadlo Scéna ve Zlíně

Malá Natálka se pomocí pohádkové knížky dostane na tajemný ostrov Čičidžuma, kde je ukryt obrovský poklad. Najít ho však nebude jednoduché. Bude muset překonat spoustu nástrah a vyluštit nejednu hádanku. Po pokladu navíc touží i podlý pirát Zlovous, kterého nebude jen tak snadné přelstít. Vydejte se s Natálkou na dobrodružnou výpravu. Interaktivní pohádka s písničkami pro děti od 4 let, ve které si přijdou na své i dospělí.

Večery proezie – Vladimír Balla
KDY: v sobotu 19. února od 18.30 hodin
KDE: Velkokavárna Gulliver ve Zlíně

V druhém dílu cyklu Večery Proézie přivítáme ve Velkokavárně Gulliver předního slovenského prozaika Vladimíra Ballu. Vladimír Balla knižně debutoval oceňovanou sbírkou úzkostně-groteskních kafkovských povídek Leptokaria. Toto kafkovské a existenciální ladění se přitom prolíná celou jeho tvorbou, která si neklade za cíl nic menšího než hledání pravdy, ovšem s vědomím nejistého cíle. Dále je pro jeho dílo typická až nebývalá otevřenost, určitý odstup a sebeironie, ale také nepředvídatelnost.

KROMĚŘÍŽSKO 

Kamélie v hlavní roli
KDY: v neděli 20. února od 11 do 13 hodin
KDE: Květná zahrada v Kroměříži

Oblíbené komentované prohlídky výstavy kamélií můžete navštívit každou neděli. Výstavou vás provedou specialisté a zahradní architekti z Metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži. Během prohlídek se dozvíte zajímavé informace nejen o historii kamélií, ale i o způsobu jejich pěstování. Přijďte se přesvědčit, že i v zimním období může být příroda plná barev. 

Kamélie.Kamélie.Zdroj: Deník/archiv

Island ze země i z výšky
KDY: v sobotu 19. února od 17 hodin
KDE: Klub Starý pivovar v Kroměříži
ZA KOLIK: zdarma 

Vernisáží zahájí výstava fotografií, její součástí bude i přednáška Island za katedrou absolventky Pedagogické fakulty MU Nikoly Koňaříkové, která se prosadila v islandském školství a dva roky učila na základní škole v Reykjavíku. Nyní působí jako učitelka v Praze a může porovnat oba vzdělávací systémy. Programem bude provázet videoprojekce skvělých záběrů dronem po zajímavých a lákavých místech tohoto severského ostrovního státu. Záběry poskytl kroměřížský rodák Zdeněk Danihel alias Fenek žijící na ostrově bezmála 15 let.

Etiketa po lopatě
KDY: v pátek 18. února od 18 hodin
KDE: Klub Starý pivovar v Kroměříži
ZA KOLIK: vstupné 120 Kč 

Osvěžte své vědomosti a nahlédněte do moderní společenské etikety, kterou můžete praktikovat při běžných každodenních situacích, kdy někoho potkáte, s někým se seznámíte, někomu dáváte přednost a jinému nasloucháte. To vše vás potká na ulici, ve výtahu, v autě, v restauraci, v divadle. A jak naplnit dress code a přitom se cítit dobře? Kdy je ten správný čas odejít z návštěvy? Zběhlost v pravidlech společenského chování vám zábavnou formou představí lektor společenského tance a společenské výchovy s více než 20letou praxí Marek Dvorník.

Chovatelské trhy v Kroměříži 
KDY: v neděli 20. února od 6 do 10 hodin 
KDE: Výstaviště Kroměříž 
ZA KOLIK: základní vstupné 50 Kč 

Nakoupíte okrasné ptactvo, drůbež, králíky, holuby a jiná drobná zvířata. Samozřejmostí je i široká nabídka krmiv, vitamínů a dalších potřeb pro chovatele. Akce se koná pravidelně každou třetí neděli v měsíci.

Chovatelské trhy.Chovatelské trhy.Zdroj: Deník/archiv

VALAŠSKO 

Boleček v Bukrklubu
KDY: v sobotu 19. února od 21 hodin
KDE: Bunkr ve Vsetíně

Vsetínská superstar, mistr zpěvu a zábavy Bolek Vjaclovsky, naladí kytaru a zahraje spoustu známých hitů v Bunkru. Za mixem s tou nejlepší hudbou mu vypomůže Dj Shanny. 

Káťa a Škubánek
KDY: v neděli 20. února od 16 hodin
KDE: Lidový dům ve Vsetíně
ZA KOLIK: vstupné 200 Kč 

Oblíbený příběh pro děti v podání Divadla D5. V malém domku spolu bydlí dva nerozluční kamarádi, holčička Káťa a strakatý pes Škubánek, kteří spolu zažívají nejen veselé, ale i napínavé příhody a dobrodružství.

Koncert kapely Noc

KDY: v sobotu 12. února od 10 hodin
KDE: Husova 364/4 ve Valašském Meziříčí
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné 

Průzračná a čistá je hudba této pětice z Ústí nad Orlicí. Folk bez tlaku na cokoliv. Prostě jen chuť a potřeba sdílet myšlenky. Tuhle hudbu si nepustíte jen tak k práci na pozadí. Je to přesně ta hudba, která se musí vnímat, jinak nefunguje. Nejde o rozjásanou písničkařinu, spíše o ponoření se do melancholie a emocí, na které pokud se naladíte, odnesete si mimořádný poslechový prožitek.

UHERSKOHRADIŠŤSKO 

Benefiční koncert na podporu Radka Knápka
KDY: v pátek 18. února od 21 hodin
KDE: Klub Mír v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: vstupné 250 Kč 

Všichni, kteří mají rádi dobrou muziku mohou podpořit i dobrou věc a užít si při tom skvělé koncerty. Výtěžek z koncertu putuje Radkovi na léčbu a nutné výdaje s ní spojené. Těšit se můžete na vystoupení kapely Už jsme doma a Nšoči. Pavel Knap, zpěvák kroměřížské skupiny Nšoči, přišel s nápadem, udělat benefiční koncert pro Radka Knápka. Ten před rokem onemocněl pneumokokem, málem umřel a přišel o všechny prsty na rukou a o části nohou.

Kouzlo portrétu - Zvídálkové, vzhůru do muzea!
KDY: v neděli 20. února od 13 hodin
KDE: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: rodinné vstupné 130 korun

Únorové povídání se skřítkem Zvídálkem se tentokrát uskuteční v Galerii Slováckého muzea. Zavítáme spolu do její stálé expozice, která se věnuje umění jihovýchodní Moravy. Povíme si, co je to portrét, jak vzniká a jaké může mít podoby. A protože budeme v centru umění, v uměleckém duchu se ponesou i dílničky, ve kterých se pokusíme portrét vytvořit, a nejen to.

Tradiční fašank ve Véskách
KDY: v sobotu 19. února od 14 hodin
KDE: Vésky v Uherském Hradišti

Všichni milovníci folkloru a tradičního fašankového veselí jej mohou letos oslavit v plné parádě! V sobotu 19. února od 14 hodin bude sraz u mostu (u obchvatu). Těšit se můžete na podšabláře, tradiční masky a k tanci a poslechu zahraje Cimbálová muzika Oskoruša.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv