ZLÍNSKO 

Ondřej Havelka a Melody Makers
KDY: v neděli 12. prosince od 19 hodin
KDE: Městské divadlo Zlín
ZA KOLIK: 550 korun

Nylonový věk – první tři euforická poválečná léta – byla dobou největšího rozkvětu českého swingu. Po koncertní show Swing nylonového věku kapela shledala, že vynikající hudební materiál z repertoiru skvělých českých bigbandů tohoto období není zdaleka vyčerpán. A tak se rozhodla v tom radostném swingovém bádání pokračovat. V koncertní show Swing nylonového věku pokračuje předvede Ondřej Havelka s jeho Melody Makers další hotjazzové fláky z této vrcholné éry bigbandového swingu, tuze žhavé a snad ještě krasší!

Karel Plíhal ve Zlíně 
KDY: v sobotu 11. prosince od 19 hodin 
KDE: Malá scéna Zlín

Karel Plíhal je originální skladatel, textař a kytarista. Po vynucené poúrazové pauze se vrací na koncertní podia s podporou kytaristy P. Fialy. Nenechte si proto ujít jeho koncert ve Zlíně. 

Karel Plíhal.Karel Plíhal.Zdroj: Deník/repro

Mucha v Bambusu
KDY: v sobotu 11. prosince od 19 hodin 
KDE: Bamboo club ve Zlíně

Mucha je brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem a zejména svými provokativními písněmi oslavující mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života.

Mládí Tomáše Bati
KDY: v sobotu 11. prosince od 17 do 18 hodin 
KDE: infopoint Památníku T. Bati

Další ze série nových přednáškových cyklů s akcentem na Mládí Tomáše Bati. Pro návštěvníky je připravena speciální přednáška s promítanou prezentací a následnou exkluzivní možností nafotit si interiér Památníku za slavnostního osvětlení. Rezervace míst předem.

Mládí Tomáše Bati.Mládí Tomáše Bati.Zdroj: Deník/repro

Slavnostní rozsvěcení stromečku v ZOO Zlín
KDY: v neděli 12. prosince od 16 hodin 
KDE: ZOO Zlín 

V neděli 12. prosince se slavnostně rozsvítí velký vánoční stromeček na nádvoří zámku. Kromě stromečku areál zoo rozzáří také desítky světelných motivů ve tvaru exotických zvířat. Jako už tradičně se můžete těšit například na svítící lvy, slony, klokany, tapíry, žirafy a mnoho dalších. Stromeček a ostatní výzdoba se rozsvítí přesně v 16 hodin. Od 14 do 16 hodin se můžete těšit na voňavé překvapení a program zástupců Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na děti bude čekat také malá mikulášská nadílka. Protože krása světelné výzdoby vynikne až po setmění, v neděli 12. prosince se prodlužuje otevírací doba zoo až do 17 hodin.

Baby
KDY: v sobotu 11. prosince od 17 hodin
KDE: Městské divadlo Zlín (Dílna) 

Zpověď generace, která nejeví zájem o nic, jen o sebe. Ale kým vlastně jsme, když se každý z nás schovává za svou maskou? A můžeme vůbec někomu věřit, když všichni hrají nějakou roli? Vem si tužku, papír a dobrejbeat, protože tenhle příběh si budeš chtít zapamatovat.

KROMĚŘÍŽSKO 

Vánoční farmářské trhy v Kroměříži 
KDY: v sobotu 11. prosince od 9 do 13 hodin
KDE: Hanácké náměstí v Kroměříži
ZA KOLIK: zdarma 

Oblíbené kroměřížské farmářské trhy tentokrát nabídnou jmelí, vánoční stromky, fotokoutek, perníkové chaloupky a spoustu dalších rukodělných výrobků! Zahrají a zazpívají No Tiddlers! Nenechte si trhy ujít. 

Čertovský běh
KDY: v sobotu 11. prosince od 13 hodin
KDE: Zimní stadion v Kroměříži 

Přijďte si před Vánocemi změřit své síly na 10 kilometrů dlouhý, převážně silniční běh. V cíli vás bude čekat polévka a nápoj dle vlastního výběru. Nebude chybět tradiční vánoční punč na zahřátí, jak pro závodníky, tak i pro fanoušky. Pro závodníky budou nachystány věcné ceny, medaile a diplomy. Start závodu je letos posunut na 13 hodin, registrace je otevřená od 12 hodin v místě konání.

Dark Gamballe vystoupí v Kroměříži 
KDY: v sobotu 11. prosince od 20 hodin
KDE: Stará masna v Kroměříži 

Kultovní vyškovská kapela DarkGamballe vystoupí jako každý rok v kroměřížském klubu Stará masna. 

Zámecké nadvoří v Holešově zdobí vaše vánoční stromečky
KDY: denně do Tří králů 
KDE: zámecké nádvoří v Holešově 
ZA KOLIK: zdarma 

Deset vánočních stromečku a jeden hezčí než druhý, už jste se byli podívat na letošní výzdobu zámeckého nádvoří? "Až do Tří králů máte příležitost podívat se, jak si své symboly českých vánoc ozdobily děti z Mateřské školy Radost Holešov, Mateřské školy Sluníčko Holešov, Mateřské školy Žopy, z 1. Základní školy Holešov a dokonce ze Základní školy Stará Ves. A nejen ony… O tuto radost projevily zájem také všetulské sokolky a přidali se i klienti z Centra pro seniory Holešov. Jeden stromeček si s dětmi nastrojily také maminky," láká Dana Podhajská. 

Zámecké nádvoří zdobí vaše vánoční stromečky.Zámecké nádvoří zdobí vaše vánoční stromečky.Zdroj: Dana Podhajská

UHERSKOHRADIŠŤSKO 

Louskáček + vystoupení ZUŠ
KDY: v neděli 12. prosince od 15.45 hodin
KDE: městské kino v Uherském Hradišti 
ZA KOLIK: 220 korun

Výjimečná skladba Čajkovského, kterou uvedli do života tanečníci Velkého baletu v Louskáčkovi, potěší srdce a uši všech generací milovníků hudby. Zažijte tuto sváteční klasiku s celou rodinou očima Marie a jejího prince Louskáčka na velkém plátně. Nebude chybět už neodmyslitelné předtančení žákyň ZUŠ Uherské Hradiště, pobočky Staré Město.

Tradiční Vánoce ve Vlčnově 
KDY: v neděli 12. prosince od 15 hodin
KDE: Klub kultury a sportu Vlčnov
ZA KOLIK: zdarma 

Vánoční atmosféra z dob našich prababiček, koledníci, obchůzky mýtických postav, ukázky řemesel, ochutnávka tradičních pokrmů a na závěr rozsvícení vánočního stromečku - to jsou Tradiční Vánoce ve Vlčnově, tak přijďte nasát jejich atmosféru.

Výstava tradičních řemesel v Uherském Hradišti 
KDY: od pátku 10. do neděle 12. prosince od 9 do 19 hodin
KDE: Hnízdo, Uherské Hradiště
ZA KOLIK: zdarma 

Výstavu tradičních řemesel s tématikou Vánoc si můžete užít po dobu dvou předvánočních víkendů od pátku do neděle. V Hnízdě najdete až 20 řemeslných vystavovatelů s jejich originálními výrobky, které si můžete zakoupit jako originální vánoční dárky pro vaše nejbližší. Přijďte načerpat vánoční atmosféru a podpořte tradiční lidová řemesla. 

Dechberoucí vánoční výstava v Jalubí. Ocitnete se jako v zimní pohádce
KDY: do 19. prosince 
KDE: v obchodním domě Jednoty v Jalubí 

Když se zajedete podívat na vánoční prodejní výstavu nazvanou Pohádkové vánoce do Jalubí na Uherskohradišťsku, ocitnete se opravdu jako v zimní pohádce. Můžete obdivovat postavy v životní velikosti z ruské pohádky Mrazík. Celá výstava je vyzdobena vánočními stromky, svátečním prostíráním stolů a nejrůznějšími ozdobami a dárky, které si můžete zakoupit. Jsou to třeba věnečky, přírodní mýdla, svíčky, sněhuláci a dekorace pro děti, prostírání a další zboží. Výstavu najdete v obchodním domě Jednoty v Jalubí a otevřeno mají každý den i v sobotu a neděli od 8 do 17 hodin. Výstava potrvá do 19. prosince.

Dechberoucí vánoční výstava v Jalubí.Dechberoucí vánoční výstava v Jalubí.Zdroj: Jarmila Vráblová

VALAŠSKO

Koncert Jamese Harriese
KDY: v neděli 12. prosince od 19.30 hodin
KDE: Malá scéna za oponou ve Valašském Meziříčí
ZA KOLIK: vstupné 200 Kč 

James Harries je oblíbený britský písničkář žijící v Čechách. Jeho hity Superstition, Salvation, Lights, které slýcháte z rádiı́, se držely na prvnı́ch přı́čkách hitparád. Aktuálnı́ singl Slow Mover nenı́ výjimkou. Nynı́ však přicházı́ James s vánočnı́m repertoárem, který složil k filmu Přání Ježíškovi! Na historicky prvním vánočním turné písničkáře zazní nejen nejsilnější skladby, ale tématicky představı́ i vánočnı́ písně z filmu. Česko-britská koleda, vánočnı́ rock'n'roll, swingovka, rolničky a samozřejmě James plný emocı́, jak ho fanoušci znajı́ ať sólově nebo s kapelou, která energicky vystihuje zvuk Jamesových hitů na živo.

Vlněný kaleidoskop Ivany Langrové. Rozehřát vás může její výstava
KDY: od 30. 11. 2021 do 6. 3. 2022
KDE: Muzeum regionu Valašsko 

K valašským zimám odjakživa patřila ovčí vlna. Pro její dostupnost a jedinečné vlastnosti, jakými je hřejivost a odolnost vůči vlhku, si z ní Valaši vyráběli oděvní součásti, které jim pomáhaly zdejší tuhé zimy přečkat. V posledních letech se vlna stala také zajímavým materiálem výtvarným. Působivá a originální díla plstěním vlny tvoří Ivana Langrová. Tato výtvarnice, jejímž domovem se před více než 15 lety stalo Valašsko, se ke zpracování ovčí vlny dostala v Americe, kam se svým manželem v polovině 80. let 20. století emigrovala. Při putování kontinentem od Aljašky po Jižní Ameriku se od původního indiánského obyvatelstva naučila získávat vlněné vlákno, barvit ho přírodními barvivy, příst a tkát na speciálních stavech. Vlna ji tehdy uchvátila a stala se její životní láskou. V Americe objevila i novější techniku plstění vlny jehlou, a právě v tomto způsobu zpracování ovčího rouna nalezla tvůrčí svobodu a impuls k vlastní umělecké tvorbě vlněných artefaktů.

Nadcházející zimní měsíce tak může rozehřát zhlédnutí výstavy Vlněný kaleidoskop Ivany Langrové, která by měla být jakýmsi krasohledem do vlněného světa této umělkyně, a jíž Muzeum regionu Valašsko zahájí zimní sezónu na vsetínském zámku. Slavnostní otevření výstavy je naplánováno na první adventní neděli 28. 11. na 15 hodin. Běžně bude výstava návštěvníkům muzea přístupná od 30. 11. 2021 do 6. 3. 2022.

Z tvorby Ivany Langrové.Z tvorby Ivany Langrové.Zdroj: Foto MRV

Patt Berry ve Valašském Meziříčí 
KDY: v sobotu 11. prosince od 19 hodin
KDE: Tucan Café ve Valašském Meziříčí

Blues, charakteristický zpěv a dynamický rozsah písní. Pro hudbu Patta jsou typické časté přechody z tichých pasáží až po hlasité kvílení. Brzy vás svou klidnou hudbou vtáhne do víru alternativní, poutavé a intenzivní reality. V roce 2018 vydal první sólové, akustické a minimalistické album Between the Hills a poté odehrál koncerty na festivalech Fm City fest, Buskers fest, Světlo Valmez nebo Colours of Ostrava. V zahraničí jste ho mohli slyšet buskovat v ulicích Anglie, Nizozemí, Sbrska či různých měst Španělska a Portugalska, kde ušel pěšky přes 1500 km s ukulele.

Vánoční Maják
KDY: CB Jasenka ve Vsetíně
KDE: v neděli 12. Prosince od 16 hodin
ZA KOLIK: zdarma 

Vánoční Maják letos proběhne v prostorách CB Jasenka. Na toto setkání není potřeba registrace a bude trvat zhruba hodinu. Můžete se těšit na kapelu dětí z dorostu, básničky od mladších dětí a krátké Vánoční zamyšlení Petra Uhříka.