Herečka Zdena Studenková pro mě byla odjakživa symbolem smyslnosti a ženskosti. Ráda jsem se bála u hororové pohádky Panna a netvor, kde byl jejím hereckým partnerem Vlastimil Harapes, nenechám si ji ujít při reprízách filmu Anděl s ďáblem v těle a nejraději ji mám coby Gábinu Bednářovou v komedii S tebou mě baví svět.

Zdroj: Youtube

„Já jsem v tom filmu měla tu nejmenší hereckou plochu, ale díky písničce Sladké mámení jsem se lidem zapsala do paměti. Za její úspěch ovšem vděčím Helence Vondráčkové,“ říká charismatická herečka a doplňuje: „Při tomhle natáčení jsem potkala skvělé kolegy, hlavně Pavlíčka Nového, který byl velmi milým a příjemným partnerem. Vyzařovala z něj absolutní přirozenost, která je mu vlastní i v reálném životě.“

Povinnost vypadat dobře

Při pohledu na Zdenu Studenkovou je těžké uvěřit, že od natočení komedie S tebou mě baví svět uběhlo už čtyřicet let… Vypadá totiž pořád skvěle. A netají se tím, že o svůj vzhled pečuje jak pomocí kosmetiky, tak estetické medicíny.

„Je trochu směšné pokládat ve 21. století estetické zákroky za výjimečné a přikládat jim nějakou váhu. Myslím si, že každá žena chce zůstat co nejdéle přitažlivá a působit upraveně. Těch, které tvrdí opak, je mi vlastně líto,“ říká herečka s tím, že vypadat dobře podle ní dnes patří i k důležitým aspektům při získávání práce – i když se to nikde veřejně neprezentuje. Tvrzení, že přirozené stárnutí bez jakéhokoli zkrášlovacího zákroku je ctností, pak považuje za pochybné. „Kolikrát sehrává v otázce psychické pohody roli právě to, zda je člověk spokojený se svým vzhledem,“ vysvětluje svůj postoj herečka.

Raději si přivstanu

A s jakými zkrášlovacími metodami má herečka osobní zkušenost? „Pravidelně navštěvuji bratislavskou pobočku jedné česko-slovenské kliniky. Chodím na aplikaci botulotoxinu, dále na omlazení pleti pomocí laseru či hydrataci rtů pomocí kyseliny hyaluronové. Velmi prospěšné je pro pleť také preventivní ošetření vlastní plazmou,“ vyjmenovává herečka. Za zásadní přitom má svěřit se do rukou zkušených profesionálů, kteří znají tu správnou míru a zajistí, že zákrok bude bezpečný a jeho výsledek bude vypadat přirozeně.

Alespoň jednou za měsíc pak Zdena chodí na ošetření pleti, manikúru a pedikúru. „Za ty roky mám už osvědčené salony, vzhledem k tomu, že jsem i dost velký alergik, používám také již osvědčenou kosmetiku,“ dodává herečka.

Lucie Křížková se ještě v době před covidovou pandemií začala otužovat.
Recept moderátorky Lucie Křížkové na zdraví a krásu? Dobrovolně leze do sudu

Přijít na to, co by člověk pro sebe měl udělat a kolik času tomu věnovat, si podle Zdeny Studenkové musí každý sám: „Já si i před brzkou ranní prací radši přivstanu a neodejdu z domu bez snídaně a ošetření pleti. I vzhledem k věku mám tenkou a vysušenou pokožku, takže kdybych odešla z domu bez krému, za pět minut bych se asi škrábala,“ přiznává Zdena.

Jednou za měsíc chodí i na barvení vlasů. „Experimentů s vlasy bylo dost, hlavně v mládí. Chvála bohu už vím, jaký jsem typ a co ještě v životě chci jako herečka reprezentovat,“ zamýšlí se herečka, která jezdí za kadeřnicí až do Piešťan, což je z Bratislavy 80 km.

„Janka se věnuje jen mně, nikdo přede mnou ani po mně nervózně neklepe nohou o podlahu. Udělá mi nádherný melír a po každém barvení vlasy ošetří. Po dlouhém čase, kdy jsem nosívala žlutější a také velmi světlé odstíny, jsme už teď přešly na přirozenější blond tóny s tmavším odrostem u kořínků. Šedivá mi fakt nesvědčí. Takhle mi to absolutně vyhovuje, a hlavně se cítím dobře,“ spokojeně konstatuje milovnice přirozených blond odstínů.

Cvičit jako kosmonaut

A jak herečka nejraději relaxuje? Třeba při vaření, ostatně vyšly jí už dvě kuchařské knihy. „Odpočinu si také v posteli s knížkou, nebo na stacionárním kole, kdy během jízdy sleduji oblíbené seriály. Celý život miluji pohyb a sport, ale teď jsem čtvrtý rok po operaci kolene, takže moje pohybová aktivita se dost zúžila. Přesto myslím, že jsem se dostala do slušné kondice,“ popisuje herečka.

Vedle zmíněného stacionárního kola také cvičí na podložce a chodí na cvičení, při němž má na sobě „kosmonautský“ úbor. „Do speciální vesty na těle a pásů na rukách a nohách mi jdou elektrické výboje. Výsledek je, že po pár cvičeních mám mnohem menší problémy s bolestí v kříži, které mě v čase korony, kdy jsem nemohla pobíhat po jevišti, začaly trápit,“ přiznává členka Slovenského národního divadla.

Náročná na sebe i ostatní

Stejně jako o svoje tělo pečuje herečka i o svou duši. V této souvislosti zmiňuje svou kamarádku, známou slovenskou herečku Máriu Kráľovičovou, která i ve svých čtyřiadevadesáti letech říkala, že vrásky na tváři jsou vlastně vrásky, co máte na duši.

„Myslím, že je to tak. Skutečně není nad vnitřní spokojenost. Snažím se o naplnění vztahu s mým partnerem Brankem a už sedmadvacet let se mi daří – asi tou dobrou kuchyní – udržet ho v našem společném životě. Také by člověk asi neměl mít vyšší očekávání od nabídky práce. Velmi ráda se občas nabídky vzdám, když pro mě nemá žádný přínos. Jsem v práci velmi náročná jak na sebe, tak na okolí a s povrchností některých dnešních produkcí se nedokážu smířit,“ otevřeně dodává herečka.

Taťána Makarenko a finalistky Miss Czech Republic.
Finalistky Miss oblékly plavky. Najde se nová Kuchařová? Doufám, říká ředitelka

Zdena míní, že čím víc toho má zažitého, tím víc se jí některé informace, například politické, dotýkají.

„O politiku jsem se vždy zajímala, jsem člověk veřejný a je vlastně mojí povinností zaujímat postoje k těmto věcem. Občas se mi to vrátí jako bumerang od bulvárních novinářů. Ale co?! Chvíli mě to mrzí, že se o mě zase otřeli, ale vnitřně mě to posiluje. A v takových chvílích se pak věnuji svému velkému koníčku, vážné hudbě. Mám dokonce koupenou aplikaci Metropolitní opery, kde je na výběr šest set nejúžasnějších operních titulů a produkcí. A to je balzám na duši,“ uzavírá slovenská umělkyně.