S Brnem se pojí i Donutilovy herecké začátky. Nejenže ve městě úspěšně vystudoval Janáčkovu akademií múzických umění, ale nastoupil zde i do svého prvního angažmá, v Divadle Husa na provázku.

Miroslav Donutil, poutání na magazín Víkend
Sedmdesátník Miroslav Donutil: Zajímá mě, co ještě bude

„Vracím na Provázek jako domů. Některá média spekulovala o tom, že jsem odešel z Národního divadla proto, abych si mohl otevřít vlastní divadlo. To už ale dávno otevřené je, protože Provázek je moje divadlo," řekl Deníku Rovnost herec v roce 2014 poté, co rok předtím dal výpověď z Národního divadla v Praze, a začal zkoušet na Provázku inscenaci Amadeus.

One man show 

V Huse na provázku Donutil vytvořil desítky rolí. Kromě této známé brněnské scény je neodmyslitelně spjat s historií legendárního brněnského klubu Šelepka. V devadesátých letech, kdy začínala nová éra tohoto klubu, rozjel na Šelepce svoji slavnou one man show, při které vyprávěl historky ze svého života.

Léta dřiny a tréninku před zrcadlem dovedla Davida Kopeckého na pódia po celé republice.
Kouzelník David Kopecký: Publikum nejvíc zajímají peníze. Když zmizí, začne show

Donutil Šelepku znal i z její první éry jako nadšený návštěvník. „Díky původnímu triu Bernátek, Sedláček a Jemelka vznikl v Brně dům plný radosti. Vytvořili klub, kam člověk chodil za odměnu, a kam se, když hrály kapely jako Progres či Synkopy, nedalo dostat,“ řekl předloni u příležitosti padesátého výročí klubu pro Rovnost herec. Z účinkování na Šelepce nejraději vzpomíná na první vystoupení s pořadem Pořád se něco děje.

Miroslav Donutil 

* Narodil se 7. února 1951 v Třebíči.
* Téměř celé mládí prožil v Brně.
* V Brně vystudoval JAMU a nastoupil do svého prvního angažmá, Divadla Husa na provázku.
* Na Provázku hrál v desítkách inscenacích, vytvořil třeba role Nikolaje Šuhaje z Balady pro banditu či starého Karamazova z inscenace Bratři Karamazovi.
* Začátkem devadesátých let nastoupil do Národního divadla v Praze, výpověď z něj dal v roce 2013.
* V Národním divadle se stal žijící legendou díky inscenaci Sluha svou pánů.
* Je známý také z filmů a seriálů, hrál v Černých baronech, Tankovém praporu, Dědictví aneb kurvahošigutntag a dalších.