„Podle všeho odmítnou s BBC spolupracovat na jakýchkoliv příštích projektech, pokud nedostanou možnost se k dokumentu adekvátně vyjádřit. Co se stížnosti týče, netradičně se spojili všichni seniorní členové královské rodiny. Královna, princ Charles a princ William jsou ochotni pustit se do 'bojkotu tří paláců'," uvádí server Daily Mail.

Kontroverze vyvolal dvoudílný dokument nazvaný The Princes and the Press (Princové a tisk, pozn. red.). První díl byl odvysílán v pondělí večer a podle recenze listu The Guardian ukázal špinavé praktiky tisku při odhalování zákulisí života královské rodiny. „Snímek je přesvědčivou analýzou problematického vztahu médií a monarchie," uvádí The Guardian.

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan
Meghan překvapila diváky. Kvůli účesu mě přirovnávali ke klaunovi, prohlásila

Druhý díl, který na odvysílání teprve čeká, by mohl být ještě kontroverznější. „Podle zdroje Daily Mailu se snímek bude údajně zabývat bouřlivým vztahem princů Williama a Harryho, zejména v době po rozhodnutí vévody a vévodkyně ze Sussexu, tedy Harryho a Meghan, odejít z královské rodiny. Dokument má rovněž obsahovat pobuřující tvrzení o tom, že se bratři následně pokoušeli navzájem pošpinit v tisku prostřednictvím svých pobočníků," shrnuje britská mutace časopisu Marie Claire.

Zejména toto téma členy královské rodiny rozzuřilo. „Zdroj z královské rodiny označil dokument za plný drbů, a uvedl, že celý spor kolem snímků zneklidnil pětadevadesátiletou panovnici," píše Daily Mail.

Královské rodině vadí zejména to, že podle dosavadních vyjednávání nedostane možnost vidět dokument ještě před odvysíláním, a že nedostane možnost se k jeho obsahu předem vyjádřit.

Vynášení informací do tisku

„Obvinění, která by mohla v dokumentu zaznít, a podle kterých nařizovali William i Harry dvořanům, aby vynášeli do tisku špinavosti o tom druhém, je pro prince zvlášť citlivé. V minulých měsících se dokonce bratři úspěšně spojili, aby zabránili, aby se stejné obvinění objevilo v jiném dokumentu odvysílaném počátkem roku. Z dokumentu Harry and William: What Went Wrong? byla hodinu před odvysíláním vystřižena část s tvrzením životopisce vévody a vévodkyně ze Sussexu Omida Scobieho, podle kterého princ William a jeho tým nechali cíleně uniknout informaci o Harryho duševním zdraví," uvádí Daily Mail.

Zástupci rodin Harryho i Williama opakovaně popírají, že by kdy bratři zneužili tisk k tomu, aby si vyřizovali osobní účty.

Japonská princezna Mako se svým manželem
Odešla za láskou. Japonská princezna kvůli sňatku zahodila titul a opustila zemi

Kromě samotného obsahu dvoudílného dokumentu je pro královskou rodinu pobuřující i osoba autora snímků. Je jím totiž Amol Rajan. „Dlouhodobě o sobě tvrdí, že je republikánem a považuje monarchii za absurdní," připomíná Daily Mail.

Rajan se již v minulosti vyjadřoval o zbytečnosti královské rodiny. „Chci žít v zemi, kdy kterákoliv dívka či chlapec mohou vyrůstat s přáním stát se jednou hlavou státu, ne v zemi, kdy je tato pozice od narození vyhrazena pro Charlese," vyjádřil se v minulosti Rajan. Existují tedy obavy, že jeho zobrazení vztahu tisku a královské rodiny bude tendenční a podpořovat jeho názor. Podle recenze prvního dílu dokumentu, kterou uveřejnil The Guardian, skutečně obsah snímku Rajanovo vidění podporuje.

Jednání pokračují 

Jelikož druhý díl zatím odvysílán nebyl, jednání zástupců královské rodiny a stanice BBC nadále pokračují. Pokud ani v případě druhého dílu nedostane rodina možnost vidět ho v předstihu a autorizovat jej, což v překladu znamená vymazat z něj nejspornější části, nebo alespoň doplnit do snímku vyjádření rodiny k nim, hrozí tři paláce bojkotem stanice - tedy ukončením dlouholeté oboustranně výhodné spolupráce.

Japonská princezna Mako se kvůli svatbě s neurozeným mužem musí vzdát svého titulu.
Kvůli lásce se vzdá titulu i peněz. Japonská princezna na sňatek čekala roky

V minulosti se královská rodina sice do sporu s BBC dostala již několikrát, nikdy ale ukončení spolupráce nehrozilo. Pokud by k němu opravdu došlo, může to způsobit mnoho problémů - BBC například tradičně vysílá vánoční projev královny, v předchozích měsících rovněž zveřejňovala řadu dokumentárních snímků o klimatických změnách, které podporoval princ William.