„V naší školce se zabýváme zejména pěstováním roubovaných jehličnatých a listnatých dřevin. Naší specializací jsou čarověníky, kterých máme ve sbírce několik set kultivarů. Můj táta patřil víc než třicet let k průkopníkům sběru a pěstování čarověníků v České republice,“ vysvětluje Miroslav Kostelníček v rozhovoru pro čtenáře Slováckého deníku.

Jak se vlastně daří zahrádkám a zahradám v této době?

Je to zajímavé, ale musím říci, že vzkvétají, a to doslova. Lidé jsou díky všem možným omezením spojených s covidem-19 nuceni zůstávat doma a ti, kteří mají zahradu či zahrádku, si je užívají naplno. Tráví v nich spoustu času, a tak se konečně dostane i na jejich údržbu a zušlechťování.

Máte tedy ve své firmě plné ruce práce, je to tak?

Ano, v minulém roce jsme zažili největší nápor zákazníků za posledních dvacet let. Navíc byl výrazně omezen i dovoz rostlin z ostatních částí Evropy, čímž byl na nás jako pěstitele vytvořen ještě větší tlak než obvykle.

I zeleň podléhá módním trendům. Dá se říct, co „frčí“ nejvíce v době covidové?

Když se rozhlédneme po veřejné zeleni v městech a na vesnicích, tak zjistíme, že favoritem jsou trvalky a okrasné trávy. Ty jsou však velmi náročné na údržbu a polovinu roku jsou jen prázdnými záhony suchých nebo seřezaných rostlin.

A v menších zahradách a zahrádkách je to podobné?

Jen částečně. Mnoho zákazníků si uvědomuje své časové možnosti a upřednostňuje bezúdržbovost a stále zelené formy okrasných rostlin. Velkým hitem jsou například bobkovišně. Jde o stále zelené listnaté dřeviny, původem ze Středomoří. V dřívějších dobách u nás trpěly mrazy a mohly být vysazovány jen do chráněných a teplých poloh. Mírné zimy posledních let však jejich pěstování přejí, a proto se stávají velice oblíbenými dřevinami, zejména pro živé ploty.

Velké oblibě se těší všechny druhy kvetoucích keřů. Které z nich zažívají největší boom? Jsou to hortenzie?

Ano. Jejich nádherná květenství září v nejrůznějších barvách od bílé až po modrofialové. Některé navíc dokážou svou barvu měnit v průběhu kvetení, kdy přecházejí z bílé, přes růžovou až do červené barvy na konci léta.

Které dřeviny patří mezi vámi nejvíce oblíbené?

Jsou to čarověníky borovic, které jsou velmi zakrslé, nepotřebují naprosto žádnou údržbu ani řez, snesou suchá a slunná stanoviště a některé z nich rovněž dokáží měnit barvu jehlic v průběhu roku. Například kultivar kleče, pojmenovaný podle naší vesnice Pinus mugo - Jalubí, je během léta svěže zelený, na podzim, v zimě a na jaře se jeho jehlice zbarvují do jásavě žluté barvy.