Suchou trávu podle krajského mluvčí hasičů Libora Netopila zapálila pravděpodobně jiskra od brzdné soustavy některého z projíždějící vlaků. Skutečné příčiny vzniku požáru a výši způsobené škody zjišťují vyšetřovatelé.

„Když jsem po nedělní dvanácté hodině odjížděla od rodičů z Polešovic a podívala se směrem k železniční trati, myslela jsem si, že u ní sklízejí kombajny obilí a při tom velkém suchu se za nimi tak práší. Teprve až jsem přijela na silnici směrem k Nedakonicím, viděla jsem u trati oheň," sdělila Slováckému deníku Jarmila Sošková z Nedakonic.

O požáru informovala starostu Nedakonic Jaromíra Klečku. Ten jí sdělil, že ve vesnici byl už vyhlášen varovný signál sirénou a hasiči vyjeli oheň lokalizovat. „Krátce před tím, než hasiči dostali zprávu o tom, že podél železniční trati mezi Nedakonicemi a Moravským Pískem hoří travní porost, jsem byl informován esemeskou. Hasiči dostali povel k výjezdu a zásahu při požáru v 12.32 hodin," sdělil první muž Nedakonic.

„K rychlé lokalizaci požáru v délce zhruba 12 kilometrů vyjelo 19 jednotek dobrovolných, podnikových i profesionálních hasičských sborů s dvaceti cisternami," informoval Libor Netopil.

Hasiči se ale při zásahu potýkali s velkým horkem a nedostatkem vody.

„Tu čerpaly hasičské sbory do cisteren z požárního hydrantu veřejného vodovodu, který je na přístupném místě před bývalou mlékárnou v Nedakonicích. Když jsem se u hydrantu zastavil, právě z něj čerpali vodu hasiči z Buchlovic," informoval první muž obce Jaromír Klečka.

Během několika minut pak načerpali vodu do cisteren hasiči z Kunovic a ze Starého Města. Starosta Klečka potvrdil, že v 17 hodin byl požár při železniční trati v katastru obce zažehnán.

Požár zcela uzavřel na dvě hodiny trať mezi Přerovem a Břeclaví. Od 15 hodin už mohly po zmíněné trati projíždět vlaky omezenou rychlostí. Restrikce platila pouze do 17 hodin. „Díky nasazení hasičů nedošlo k rozšíření požárů na polní plochy nebo další majetek v okolí železniční trati. Poté, co se dostal požár pod kontrolu hasičů, ti nadále prováděli kontrolu zasažených prostor, dohašování a ochlazování jednotlivých ohnisek hoření," informoval mluvčí hasičů Zlínského kraje.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák vyhlásil už v minulém týdnu na doporučení hasičů období nepříznivých klimatických podmínek z důvodu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, a to počínaje pondělím 10. srpna pro celé území kraje. Jeho účinnost končí do odvolání.