„Poslední případ se stal ve čtvrtek 15. května u Valašských Klobouk, kde jsme tři hodiny hasili požár skládky. A bohužel to bylo už poněkolikáté,“ informoval Mitáček.

Dodal, že oheň často vzniká samovznícením nebo i nedbalostí lidí, kteří odhodí mezi odpadky nedopalek, ale i úmyslným založením. „Pro nás jsou však tyto zásahy pak velmi náročné. Požár se někdy rozhoří uprostřed odpadků a my pak musíme nasadit těžkou techniku, skládku rozhrabávat a prolévat vodou. Hašení nám trvá někdy i desítky hodin,“ podotkl mluvčí.

Připomněl pak rozsáhlý požár skládky v Nětčicích na Kroměřížsku, který se rozhořel před čtyřmi roky. „Hasili jsme ho několik dnů. Bylo to naprosto vyčerpávající,“ konstatoval Mitáček.

Hořící skládka však skýtá i další úskalí. Nebezpečné zplodiny totiž unikají do ovzduší, a ohrožují tak obyvatele širokého okolí. „Pokud je situace vážná a i měření koncentrace jedovatých látek přesáhne určitou hranici, musí zasednou krizový štáb a informovat o situaci občany,“ vysvětlil mluvčí hasičů.

Škody jsou však přitom téměř nulové. „Pokud neslouží odpad k dalšímu zpracování, pak skutečně škody žádné nejsou,“ potvrdil mluvčí.

Naopak daleko větší škody vznikají při požárech kontejnerů či popelnic. „K požárům dochází zejména o víkendech, a to především v noci, kdy lidé, kteří se vracejí ze zábav, odhodí nedopalek do sběrné nádoby. Tady bývají škody řádově i několik desetitisíců korun. Navíc hořící kontejner často ohrožuje a ničí i okolní zaparkovaná auta,“ podotkl Mitáček.

Přečtěte si také:

V Bojkovicích hoří 1000 tun pneumatik

Bojkovice: oheň krotili tři dny

Likvidace požáru desetiletí v Brodě trvala přesně tři dny