Tlaková vlna z exploze pneumatik vysklila okna vedlejší budovy

Plameny šlehající až do výše osmi metrů, černý dým valící se k noční obloze, exploze vybuchujících pneumatik a řinčení skla oken, pukajících pod nárazem tlakových vln.

Tato scéna jako z válečného filmu se naskytla hasičům, kteří v pondělí krátce po druhé hodině noční přijeli do areálu někdejšího zemědělského družstva Dolina ve Starém Městě hasit požár čtyř nákladních aut, hořících i s naloženými návěsy.

„Šest až osm metrů, tak vysoko šlehaly plameny z hořících náklaďáků. Zasahovali jsme už u kdejakých požárů, ale tolik aut hořících najednou jsme hasili vůbec poprvé. Ten žár sálal na vzdálenost desítek metrů a výbuchy pneumatik byly slyšet po celém městě,“ řekl Deníku velitel Jednotky Sboru dobrovolných hasičů (SDH) ze Starého Města Josef Vanda mladší.

Staroměšťané s maskami dýchacích přístrojů na tvářích, spolu s dobrovolnými hasiči z Kunovic, Babic, Jalubí a Buchlovic i s profesionály z Uherského Hradiště, museli krotit ohnivý živel vodou i pěnou.

„No, bylo to děsivé.. plameny vysoké, myslela jsem, že hoří nějaká vysoká budova,“ popsala na sociálních sítích řádění živlu Monika Kalinová.

O nočním dramatu věděl také staroměstský starosta Josef Bazala.

„Bydlím od toho místa zhruba kilometr vzdušnou čarou a i na tu vzdálenost jsem slyšel pět nebo šest výbuchů. Musím vzkázat velké poděkování zasahujícím hasičům, za to, jak tuto nebezpečnou událost zvládli a nikomu se nic nestalo,“ řekl Josef Bazala.

Požár nakonec zničil zaparkované nákladní automobily včetně nákladu.

„Výbuch od pneumatik poškodil skleněné výplně oken blízké budovy. Událost šetří vyšetřovatelé hasičů i policie. Zatím jsou ve hře všechny tři možné varianty vzniku požáru, tedy technická závada, úmyslné založení i nedbalostní jednání,“ upřesnila mluvčí krajských hasičů Zlínského kraje Lucie Javoříková s tím, že nikdo nebyl zraněn a podle předběžného odhadu může škoda přesáhnout dva miliony korun.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz